Anasayfa / HABER MAGAZiN / Gebelik hesaplama

Gebelik hesaplama

hamile

Gebelik hesaplama anne adayları açısından en fazla doğum ne zaman olacağı hakkında ve anne karnındaki bebeğin gelişiminin takip edilmesi açısından son derece önemli bir konudur. Çünkü gebelik döneminde bebeğin gelişimini takip etmek açısından belirli haftalarda bazı tarama testlerinin yapılması gerekir. Bu tarama testlerinin mutlaka uygun olan haftalarda yapılması önemlidir. Bu yüzden gebelik hesaplama tahmini bile olsa, doğruya en yakın şekilde tespit edilmesi gerekir. Bu anne adayının genel sağlığının izlenmesi, gebelik nedeniyle maruz kalacağı sıkıntıların belirlenmesi ve bunlara karşı gereken önlemlerin alınması içinde gerekir. Gebeliğin ilerleyişinin doğru haftalarda takip edilmesi bebekte olabilecek genetik hastalıkları, gelişim bozukluklarını rahatlıkla belirleyebilir. Aynı zamanda uygun girişimler yapılarak bebeğin gelişimine destek olunabilir.

Gebelik hesaplama neden önemlidir?

Anne adaylarının gebeliği süresince oluşabilen riskler ya da çiftler açısından bebeğin doğum tarihinin kendi istedikleri bir tarih olması açısından doğumun gerçekleşmesi farklı tarihlerde olabiliyor. Bebeklerin normalde gebeliğin 38 ve 41 haftalar arasında doğmuş olması gerekir. Çünkü bebeklerin dış dünyaya adapte olması ve burada gelişimini annesinden bağımsız olarak devam ettirebilmesi açısından bu dönem oldukça önemlidir. Hatta bebeğin 39 hafta anne karnında kalması uzmanlar tarafından daha uygun görülmektedir. Bu yüzden gebelik hesaplaması her gebe kadın açısından çok önemlidir. Bebeğin gelişimini riske atacak isteklerden kaçınılmalıdır. Tahmini olarak hesaplanan doğum tarihine ve gerekiyorsa bebeğin ultrason ölçümleri dikkate alınarak doğumun en uygun zamanda gerçekleşmesi sağlanmalıdır.
Günümüzde giderek artan sezaryenle doğum yöntemi çiftlerin doğum tarihi isteklerini daha belirgin hale getirmiştir. Fakat bebeğin sağlığı düşünülerek, doğum doktorunun tavsiyelerine uyulması gerekir. Bebeğin anne karnında kalması gereken sürenin belirlenmesi amacıyla akciğer testi yapılabilir. Ayrıca bebeğin 34 haftayla birlikte yaşayabileceği riskler olursa, doğum için belirlenen tarihin uygunluğu mutlaka sorgulanmalıdır. Hatalı yapılacak gebelik hesaplaması nedeniyle bebeğin tam olarak gelişimini tamamlamadan doğması engellenmelidir.

Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik planlaması genellikle çiftler tarafından yapılmamaktadır. Bu yüzden çoğunlukla sürpriz gebelikler toplumda daha fazla yaşanır. Bu nedenle yeni hamile kalan bir kadının gebelik hesabı en doğru şekilde yapılmalıdır. Bunun için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu konuda tıpta kabul gören yöntemlerden en önemlisi Nagele yöntemidir. Gebelik hesaplamasında en önemli unsur anne adayının son adet tarihini tam olarak bilmesidir. Bu bilgi ışığında gebe kadının tahmini doğum tarihi ve gebeliğin hangi hafta içinde olduğu yine tahmini olarak tespit edilebilir. Bu yöntem doğruya en yakın tarihlerin belirlenmesini sağlar.
Bu yöntemde yapılan hesaplamada anne adayının son adet kanamasının ilk günü dikkate alınır. Hesaplama oldukça kolay yapılmaktadır. Bu tarihe önce 7 gün ilave edilir. Ardından bulunan tarihten 3 ay geriye gidilerek, gebe kadının tahmini olarak doğum yapabileceği tarih belirlenmiş olur. Bu tespit edilen tarih gebe kadının en son doğum yapacağı tarih olarak değerlendirilir. Bu hem doğum doktoruna ışık tutacak, hem de anne adayının doğuma daha güvenle hazırlanmasını sağlayacaktır. Gebeliği süresince hafta hafta bebeğin gelişimiyle ilgili testler ve taramalar en doğru şekilde yapılacaktır. Gebelikte doğum tarihi bu şekilde belirlenebilirse, bunun faydaları hem gebeliğin devamında, hem de sağlıklı bir bebek dünyaya getirmekte etkili olacaktır.
Gebelik hesaplama ve bebeğin ultrason ölçümleri
Her ne kadar anne adayının son adet kanamasının ilk günü gebeliğin hesaplanmasında önemli olsa da, bazen bu veriler yeterli olmayabilir. Bu nedenle özellikle gebeliğin ilk aylarında doktor tarafından yapılan ultrason ölçümleri mutlaka saklanmalıdır. Bunlar bebeğin gelişiminin nasıl olduğu hakkında ve gebeliğin hangi haftada olduğu konusunda yardımcı olacaktır.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir