Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / Fırında Amerikan Ördeği

Fırında Amerikan Ördeği

Amerikan ördeği pek ülkemizde bilinmeyen bir cins ördek türüdür. Kazada benzer. ses çıkartmaz. Sadece kızıdıgı zaman gagası ile tıs tıs şeeklinde bir tepki veriri ki, o yüzden bazı yörelerde adına Tıs Tıs ta denir.  erkekleri daha büyük olur. Biz kaz yerine bu hafta fırında amerikan ördeği yapalım dedik. lezzeti kaz ile aynı . Yetişkin bir erkek ördek kesildikten sonra 3.5 kilo kadar geliyor. Kış aylarında iyice yağlanır.

Tarifimize gecelim. hayvann tüylerini güzeice temizledikten sonra. aygaz üzerinde tütüzlemek denilen yakma işlemini yapıyoruz. Ne kadarda olsa illaki küçük tüyler yakıyor. daha sonra iuyice yıkıyoruz. kanının szülmesi için bir kevgir icinde bekletelim.

Ne kadarda olsa besi hayvanı gibi olmayacağı için normal tavuktan sert olacaktır. Onun için biz düdüklü tencerede kaynattık. Tecereye büyük geleceği için 8-10 parçaya bölerek koyduk. üzerince yeterince su ilave ettikten sonra 1 tatlı kaşığı tuz koyarak 30 dakika  kadar düdüklüde haşladığınız etlerin suyunu süzüp bir kenara alıyoruz.

Pirinci birkaç su yıkayıp nişastasını süzdürün. Pirinci tepside 4-5 dakika kadar kavurduk. Haşlanmış olan ördek etlerini aralıklı olarak tepsideki pirinçlerin üzerine yerleştirdik. Düdüklüde haşlanan ördek suyunun 4 bardağını pirincin üzerine yayalım.. Yüksek sıcaklıkta 200 C bir fırında 45 dakika kadar ( pirinciler suyunu çekene kadar ) pişirin. 15 dakika demlenmeye bırakın. Afiyet olsun..

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Süt Helvası Tarifi

Bu gün Bursa’nın düğünlerde en sık yapılan tatlısı Süt Helvası tarifini vereceğiz. Tatlı 6 kişilik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir