Anasayfa / KİLO VERME ZAYIFLAMA / Fazla kiloların sorumlusu: Stres

Fazla kiloların sorumlusu: Stres

stresten kilo almaStresliyseniz ve buzdolabı ayrılamadığınız arkadaşınız, mutfak en sevdiğiniz mekan olmuşsa o zaman harekete geçme vakti gelmiş demektir.

Stres, özellikle de şehir hayatı yaşayanların baş belası. Bir iş yerinde ya da evde çalışıyor olmak durumu değiştirmiyor. İş stresi üzerine, yol, çevre, trafik ve insan ilişkileri de eklenince, patlamaya hazır bir durumda ortalarda dolaşır hale geliyoruz. Böyle stresli bir günden sonra eve gelip de abur cuburların, bizi mutlu edecek kızartmaların, tatlıların başına oturmak ve tüm hıncımızı yemekten çıkarmak pek çoğumuzun tercih ettiği bir ‘stres atma yöntemi’. Peki ama bu tekdüzelikten ve yiyeceklerin lezzetli ama kilo yapıcı tuzağından kurtulmanın yolu yok mu? İşte birkaç öneri:

1. Yeni çıkış yolları arayın.
Yemek yerine egzersiz denemeye var mısınız? Tabii ilk bakışta yemek yemenin dayanılmaz zevkiyle karşılaştırıldığında, egzersiz biz tembellere göre değil ama egzersiz sona erdiğinde zihninizin boşaldığını, vücudunuzun hafiflediğini fark edeceksiniz. Üstelik egzersizden kasıt, bir spor salonuna tıkılmak demek değil. Farklı ve yeni sporlar ya da dansı deneyebilirsiniz. Bu, sizi abur cuburdan uzak tutacaktır.  kadinsak.com

2. Masaja ne dersiniz?
Stresin, kaslardan işinin ehli ellerce sökülüp atılması kimin hoşuna gitmez ki? Ne kadar gevşeyeceğinizi bir düşünün… Üstelik araştırmalar, masajın, uzun vadede bağışıklık sistemini geliştirdiğini gösteriyor.  kadın

3. Uzaklaşın.
Yorgun, yalnız, sinirli ve stresli olduğunuzda buzdolabına yönelmeniz doğaldır. Böyle hissettiğiniz anda, ayakkabılarınızı ayağınıza geçirdiğiniz gibi fırlayın. Yapacağınız yürüyüş, belki bisiklete binme, ya da bir arkadaşınızla buluşmak sizi rahatlatabilir.

4. Sınırları siz koyun.
Herkes için bir şeyler yapamayacağınızı anlayın. Ne yapıp ne yapamayacağınızı siz belirleyin ve bunları karşınızdakilere söylemekten kaçınmayın. Kendinizi gereksiz yere yıpratmayın.

5. Gevşeyin.
Haftanın bir gününü ya da akşamını sadece kendinize ayırın. Bu zaman dilimi, sizin kendinizi yenileme ve yalnız kalma zamanınız olacak.

6. Öncelikleri belirleyin.
Siz ve sağlığınızın öncelikli olduğunu unutmayın. Çünkü sağlığınız olmadan ayakta kalamazsınız. Ve ayakta kalamadığınız takdirde de sorumluluklarınızı yerine getiremezsiniz. Bir toplantıyı kaçırmanız kötü olabilir ama bu, önünüzdeki diğer üç toplantıyı kurtardığınız anlamına gelebilir.

7. Stresinizi denetim altına alın.
Stres, ne zaman ne yediğimizi etkiler. Eğer kendinizi aşırı stresten korumayı başarırsanız, diyet ve egzersiz planlarınızın da başarıya ulaşması mümkün olacaktır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Bebeğinizin Gelişimi Boy Ve Kilo Artışları

Ağırlık: Yeni doğan çocuklarda, üç-beş gün içinde , normal koşullarda doğum kilosunun % 10’unu vermekte. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir