Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Eyvah doğum başladı

Eyvah doğum başladı

Dokuz aylık uzun bekleyişten sonra doğum anı geldi, ama hele de ilk doğumunuzsa, doğum zamanının artık geldiğini haber veren işaretleri tanımıyor olabilirsiniz.

Doğum, uterusun düzenli olarak kasılmaya başlamasıyla başlar. Daha sonra bunlar artar, sıklaşır ve daha belirgin hale gelir. Kasılma, uterus bebeği aşağı itmesine ve serviksi yukarı çekmesine yardımcı olur. Böylece vajina giderek açılır, bebeğin başının çıkması için yeterince yer sağlanmış olur.

Çoğu doğum gayet yavaş ve yumuşak başlar. Bu nedenle birkaç saat boyunca, bunun gerçek doğum sancıları olup olmadığından emin olmayabilirsiniz. Bazı kadınlar yalancı sancıları gerçek sanarak hastaneye gider ve doğum gerçekleşmediğinden eve geri gönderilebilirler. Bu size de olursa, çekinmeyin ve utanmayın; çünkü durum aslında gayet normaldir.

Gerçek doğum sancıları başladığında, o ana dek normal seyreden bir hamilelik geçirdiyseniz, hastaneye yetişmek için delice bir telaşa gerek yoktur. Etrafta rahatça yürümek için özgür olursanız, kasılmalarla daha iyi başa çıkmanız mümkündür. Ancak endişeleriniz ve şüpheleriniz varsa, doktorunuza telefon edip fikrini alın.

Doğum anının başladığını nasıl anlarsınız?

  • Kasılmaların ne sıklıkta gerçekleştiğini kontrol edin. Kasılmalar 40 saniyeden uzun sürüyor ve her 10 dakikada 3 kez gerçekleşiyorsa, muhtemelen doğum başlamıştır.
  • Nişan gelir. Bu, pembe, sümüksü bir sıvıdır ve bundan sonra doğum her an başlayabilir. Ancak bazen birkaç gün aldığı da olur. Bazı kadınlar nişanın farkına varmazlar ve doğumun başladığını fark etmeyebilirler. 
  • Suyunuz gelir. Bunun anlamı, bebeğinizin ve amniyon sıvısının bulunduğu amniyon kesesini tutan zarların açılmasıdır. Bu aniden meydana gelebilse de, genellikle aşamalı olarak gerçekleşir. Nişanda olduğu gibi suyunuzun geldiğini fark etmeyebilirsiniz. Eğer suyun gelmesi doğumdan önce, fazlaca erken olursa, enfeksiyon riski olabilir. Su bu durumda ayruca, kordonunda aşağı çekilmesine sebeo olabilir ki, bu da bebeğin oksijen almasını zorlaştırır. Öte yandan bu sık gerçekleşen bir durum değildir. Ancak eğer şüpheleriniz varsa, doktorunuzu arayın. 

Plan yapın
Doğumun ne zaman başlayacağını bilemezsiniz. Acilen hastaneye gitme olasılığını düşünerek, önceden hazırlıklı olmakta fayda vardır. 

  • Doğumda yanınızda bulunacak kişiye rahat ulaşabilmek için telefon numarasını yakınınızda bulundurun.
  • Yanınızda yedek külot ve birkaç tane kadın bağı bulundurun. Suyunuz gelirse, iç çamaşırınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Kadın bağını da gene o anda kullanabilirsiniz.
    Hastanede kalırken kullanacağınız birkaç parça eşyayı önceden hazır bulundurun.

Zaman geçirmek için
Doğum başladığında, hastaneye gitmeden önce bir süre beklenemeniz istenebilir. O zaman sişzi gevşetecek, ılık bir banyo yapabilir veya müzik dinlemek, televizyon seyretmek, ya da bir şeyler okumak gibi sizi yormayacak ve hoşunuza gidecek bir şeyler yapabilirsiniz. Yataktaysanız ve kasılmalarınız fazla güçlü değilse, uyumayı deneyin.

Sancınız çok fazlaysa, kanana varsa, kendinizi hasta hissediyor veya başağrısı çekiyorsanız; veya olmaması gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir durum varsa, mutlaka doktorunuza haber verin.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir