Evlilikte Kavga

Evliliklerin ilk zamanlarında siz isteseniz de istemeseniz de ilişkiniz belli sınavlardan geçer. En büyük sınav ilk büyük kavganızdır ve ilişkinizin gidişatını belirler. İlk büyük kavgadan sonra ne yapmalı?İşini kaybetti, bütün gece eve gelmedi, ailesi ile aranız nane molla… Bazı zamanlar, birbirinize ne kadar aşık olduğunuz önemli olmaz. Özellikle ilişkinizin ilk dönemlerinde karşınıza çıkacak bazı engebeleri aşmanız şart. Bu gibi durumlarda vereceğiniz tepki, ilişkinizin gidişatını tamamen etkileyecektir. Bunları birer sınav olarak düşünün. Başarıyla geçerseniz ödülünüz eşinizle olan mutluluğu yaralamamak olacak.

İLK KAVGANIZ
İlk büyük kavganız; öncelikle sakin olmaya çalışın. Ne kadar zor olsa da bazen yapacağınız en iyi şey duygularınızı saklamak olacaktır. Bir iki saatliğine susmak ve konuşmak için daha uygun zamanı beklemek ikiniz içinde en iyisi. Çünkü sinirle söyleyeceğiniz bir söz ilişkiniz de kapanmayacak yaralar açabilir. Öfke ile kalkan zararla oturur bunu unutmayın. Sonra yine siz üzülebilirsiniz.

Sorununuzu görmezden gelmeyin. Çünkü dönüp dolaşıp yine başınıza dert açabilir. Sakince, çözümü başka bir zamana ertelemeden sorununuzu konuşun. Yoksa bir süre sonra birbirinizi düşman gibi görmeye başlarsınız.

Ayrıca kavgada en çok sesi duyulan kazanır diye de bir şey yoktur. Her zaman kazanan olamazsınız. Sorunu çözen kişi kazanmış sayılır.

Önce onu anladığınızı belli edin. Mesela söze ´Seni bezen neden kızdırdığımı biliyorum´ diye başlayabilirsiniz. Böylece onu dinlediğinizi ve sorundan haberdar olduğunuzu anlayacaktır. Bu tavır karşısında o da suçlayıcı yaklaşımdan vazgeçecektir. Suçun kendinin olan kısmını kabul edecektir.

Problem üzerine yoğunlaşın onun karakteri üstün de değil. Eğer ev işlerinde size yardımcı olmamasından şikayetçiyseniz, ´ işten geldikten sonra temizlik yapmak beni gerçekten çok yoruyor. Sende yardımcı olsan biraz işim kolaylaşırdı, ne dersin?´ diyerek açın konuyu. Asla, ´sen zaten benim hayatımı kolaylaştıracak hiçbir şeyi yapmazsın. Elin bir işe buluşacak diye ödün kopuyor´ demeyin. Bu şekilde sorununuz daha da çıkmaza girer.

GEREKTİĞİ KADAR İRDELEYİN
Kavganızı fazla uzatmamaya çalışın. Eğer özür dilediyse yada o gün konuşma modunda değilse, üzerine gitmeyin. Bütün bir günü hatta ayı, bu sorunu bir üniversite tezi gibi ele alıp en ince ayrıntısına kadar raporlaştırmanıza hiç gerek yok. Bu başınıza başka sorunlar açabilir.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...