Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Evlilik sonrası depresyonu

Evlilik sonrası depresyonu

yeni evliEvlilikte keramet arayıp depresyon bulduysanız, endişelenip sizde bir gariplik olduğunu düşünmeyin; çünkü her 10 çiftten birinde evlilik sonrası depresyonuna rastlanıyor.İşte nedenleri ve problemin çözümü…
Gelinliği kaldırdınız, düğün pastasını bitirdiniz, teşekkür etmeniz gereken herkese teşekkür ettiniz ve binbir uğraşla döşediğiniz eve yerleşerek nihayet evlilik hayatına başladınız. İşin zorlu kısmı bitti diyenler yanılıyor olabilirler; çünkü pek çok çift evlendikten sonra büyük bir depresyon yaşıyor. 

Evlilik sonrası depresyonu
Yni evlilerin 10 undan bir çifti, evli olarak yaşamaya başladıktan sonra evlenmeyle yaşanan mutlulukkısa süre sonra  inişe  geçiyor. Bazen bu sonuçlar o kadar ciddi boyutlarda oyuyorki, evlilik sonrası depresyonu ortaya çıkıyor. Giderek çoğalan  bu durum, bazen aylar boyu devam edip, bu depresyonu yaşayan kişilerde hayal kırıklığı ve kafa karışıklığına sebep oluyor, hatta evlenmenin doğru bir fikir olup olmadığını sorgulamaya kadar gidebiliyor. Öte yandan evliliğe yapılan yatırım düşünülecek olursa, bu kadar çok insanın bu türden bir hayal kırıklığı yaşamasında şaşılacak bir şey yok. 

Evliliğin gerçek fiyatı
Maddi yönü: Günümüzde çifler evlendiğinde artık tepeden tırnağa herşeyi istiyorlar. Eskiden oturacak bir sandalye bir halı ufak tefek eşyalar insanların mutluluğu için yetiyordu. Ama artık en ufak ayrıntısına kadar ev beyaz eşyasından giyime kadar düzülüyor. Tabi maddi yönden çiftleri zora sokan bir durum. Birde genelde alınan eşyalar evlilik sonrası taksite bağlanıyor. Bu durum ileride taksitlerde çifleri ödeme zorluğuna sokabileceğinden dikkatli olmakta fayda var.

Fiziksel yönü: Pek çok çift nikah öncesinde adrenalinle dolup taşar ve oradan oraya koşturur durur, özellikle de nikaha birkaç hafta kala. Dinlenmeye vakit bulduklarında ise, büyük bir bitkinlik yaşamaları ve bağışıklık sistemlerinin onca zamandır savaştığı virüslerin ortamı boş bularak hastalığa sebep olmaları sık rastlanan bir durumdur. 

Duygusal açıdan: Bir evliliğe yapılan en büyük yatırım duygusal yatırımdır elbet. Evliliğe dair umut, beklentiler ve insanın kafasını kurcalayan şüphelerle beraber, bir de o büyük günün hayali vardır. Gelinlik dergilerinin teşvik ettiği fantaziler, herhangi bir masalla yarışacak kadar zengindir. Tabii bunlara ek olarak bir de aile üyeleri ve dostları biraraya getirecek olmanın verdiği neşe ve endişe de eksik değildir. 

Nikah ve düğünün ardından pek çok çiftin kendilerini boşlukta hissetmeleri bu nedenle şaşırtıcı değildir. Yaşanan duygusal yoğunluğun bitmesine az kalmıştır ve artık bundan kurtulup hayata devam etme zamanı gelmiştir. 

Evlilik hayatına alışmak
Bir çift olarak günlük rutine alışmak zaman alabilir. Evlenmeden önce beraber bile yaşıyor olsanız, bekarlık günlerinize özlem duymanız normaldir. 

Bazıları evliliğin ilk aylarında çok fazla fikir ayrılığı yaşarlar. Eşler başından itibaren her şeyin doğru gitmesini istediklerinden, pireyi deve yapabilirler, en önemsiz konular bile büyük bir şey haline dönüşebilir. 

Çoğu problemin kökeninde aslında evliliğin ne olduğuna dair beklentilerin farklı olması yatar. Eşlerden biri evde birlikte geçirecekleri yakın ve rahat anların hayalini kurarken, diğeri kariyerine daha çok odaklanmak isteyebilir. 

Yeni bir başlangıç yapmak
Bir evlilikte en sık yaşanan anlaşmazlık konularından bahsedecek olursak, aşağıdakileri sıralayabiliriz:

Para: Tartışmaların en büyül nedenlerindendir ve genellikle kökleri paranın ne için harcanması gerektiği konusundan daha derinlere dayanır. Para bir şeylere ne kadar değer biçtiğimizi ve neden ne kadar etkilendiğimizi gösterir. 

Ev işleri: Aslında bu konuda yapılan tartışmalar önemsiz gibi görünse de, altında saygı, sevgi, önemseme ve adalet gibi nedenler yatar.

Cinsellik: Tüm yeni evlenenenlerin harika bir seks hayatı olduğu düşünülür. Oysa çoğu zaman bu böyle olmaz. Pek çok çift, seks için ya fazla meşguldür, ya da cinsel problemlerle uğraşıyor olurlar. Bunların bir alternatifi de seksin sıradanlaşması korkusudur. 

Yakınlık: İlişkinin ilk zamanlarında yakınlaşmak için gerekenleri günlük hayatınızın bir parçası haline getirmek özellikle önemlidir. Hayat meşguliyetlerle doludur ama bir bağ kurmanın olumlu yanlarını geliştirdikçe, bunlar tüm evliliğiniz boyunca sizle kalır.

İletişim: Biribirinizden ne kadar farklı olursanız olun, iyi iletişim becerileri sorunları çabuk bir şekilde çözmenize yardımcı olur.

Çatışmayla başetme: Her ilişkide çözüme ulaşmanın zor olduğu sorunlar olabilir.Önemli olan yapıcı bir tartışma şeklini benimseyip uygulayabilmektir. 

Evli olmak her iki eş için de yeni bir deneyimdir ve alışması zaman alır. Öte yandan sevgi, saygı, sabır ve anlayışla her daim mutlu yaşamak mümkündür.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir