Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Evlilik anlaşması nedir nasıl yapılır

Evlilik anlaşması nedir nasıl yapılır

evlilik-anlasmaYayın organlarında  son günlerde eşlerin evlenmeden önce evlilik sözleşmesi yapmalarının doğru olup olmadığı tartışılıyor.  Gerçekten eşlerin daha sonradan porblem yaşamamaları için üzerinde durulması gereken önemli bir olay.

Evlilik sözleşmesi yapılmasını doğru bulmayanlar, böyle bir sözleşmenin evlilikteki aşkı ve romantizmi olumsuz etkileyeceğini söylüyorlar. Elbette birlikte uzun bir yaşamı paylaşmayı düşünenler için maddiyat belirleyici olmamalı. Ama bundan daha da önemlisi evlenmeyi düşünenlerin karşılıklı olarak açık ve dürüst olması. Taraflardan birisi evlilik sözleşmesinin yapılmasını istiyorsa bunu açık açık söylemeli, diğer taraf da bu isteği makul karşılamalı. Evlilikten önce her şey açıkça konuşulmaz, taraflar gerçek düşüncelerini saklarlarsa bu durum ileride daha büyük sorunlara yol açar.

Nedir bu evlilik sözleşmesi ve niçin yapılır? Medeni Kanun`a göre eşler arasında evlilik sözleşmesi yoksa taraflar edinilmiş mallara katılma rejimini kabul etmiş sayılırlar. İşte eşler yasada belirtilen bu mal rejimini istemezlerse, örneğin evlilik birliği içerisinde kazanarak aldıkları malları paylaşmak istemiyorlarsa `mal ayrılığı` rejimini veya kanunda belirtilen başka bir mal rejimini seçebilirler. Böyle bir sözleşmeyi evliyken yapmak da mümkün.

Peki edinilmiş mallara katılma rejimi nedir? Öncelikle şunu belirtelim ki bu yasa 1 Ocak 2002 tarihinden sonra edinilen malları kapsamaktadır. Edinilmiş mallar eşlerin evlilik devam ettiği sürece emek karşılığı kazandıkları değerlerdir. Boşanma durumunda eşler bu edinilmiş mallardan eşit olarak pay sahibi olurlar. Biraz örneklerle açalım. Diyelim ki evlenmeden önce bir ev aldınız, ailenizden miras olarak bir araba kaldı veya Milli Piyango`dan büyük bir ikramiye kazandınız. Yani kısaca yasada kişisel mal olarak kabul edilen mallar paylaşıma girmez. Kabul edilen bu yasa kadınlar için çok önemlidir. Bu yasayla kadının emeği değer kazanmıştır. Türkiye`de 17 milyon kadının hiçbir sosyal güvencesi yoktur. İşte edilmiş mallara katılma rejimi kadının evdeki emeğinin anlam kazanmasıdır. Bütün hayatını eşine ve çocuklarına adayan bir kadın boşandığında çok büyük ekonomik sıkıntılarla karşılaşabiliyor. Türkiye`de taşınmaz malların % 92`sinin erkeklerin üzerinde olduğu düşünülürse evlilik süresince kazanılan mal varlıklarından kadının hak sahibi olması kadın için önemli bir güvencedir.

Medeni Kanun`dan söz açılmışken önemli bir değişiklikten daha söz etmek istiyorum. Aleyhine boşanma davası açılan kadınların bir kısmı için en büyük sorunlardan birisi eşi tarafından evi terk etmek zorunda kalmasıdır. Yeni Medeni Kanun`a göre aile konutu kimin adın kayıtlı olursa olsun diğer eşin konutu kullanma hakkı vardır. Bunun için muhtarlıktan alınacak bir belgenin tapuya götürülmesi yeterli olacaktır. Aile konutu mülkiyet değil de kira ile oturulan bir ev ise ev sahibine bildirim yeterli olacaktır.

akşam

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir