Anasayfa / Ev ve Dekorasyon / Evde duvar kağıdı uygulamamız nasıl olmuş ?

Evde duvar kağıdı uygulamamız nasıl olmuş ?


Bugün sizlere hem duvar kağıdının nasıl kaplanması gerektiğini hem de çeşitli renklere ve desenlere sahip duvar kağıdı modellerinin odalardaki mobilyalar ve dekoratif objelerle ne şekilde kombine edilip kullanıldığını resimler eşliğinde inceleyeceğiz.
Duvar kağıdı evin en göz alıcı dekoru haline dönüşebilir. Bu yazıdan sonra bizlere çok fazla hangi marka duvar kağıdı kullandınız diye soranlar çıkacak eminim. Ama sponsor anlaşmamız olmadığı için bu zevki sizlere bırakıyoruz. Mobilyaları, halılar, tablodan dekoratif objelere kadar hepsini yenilendik. Aklımıza duvar kağıdı mı ,yoksa dekoratif boyama mı sorusu takıldı. Maliyet geneli aynı ama kullanım ömrüne bakarsanız duvar kağıdı diyebiliriz. Evimize gelenler hayran kalıyor.

Duvar kağıdınızı seçtiyseniz, şimdi ihtiyacınız olan malzemelere bir bakalım: Duvar kağıdını ve duvarı ölçmek için şerit metre, duvar kağıdını gerektiği yerlerden kesebilmek için makas veya maket bıçağı, üst kısımlara ulaşabilmek için merdiven, yapıştırıcıyı sürmek ve duvar kağıdını yapıştırırken düzlemek için fırça, hava kabarcıklarını atabilmek için kuru bir bez ya da fırça, ayrıca yapıştırma tutkalını dökmek için bir kova.

Tarzınız ister klasik isterse de modern olsun, ister etnik desenlerden hoşlanın isterse de grafik desenlerde, ya da romantik, kırsal, urban, pop art gibi farklı bir dekorasyon anlayışınız olsun, beğenilerinize de hitap eden, mobilyalarınız ile uyum sağlayan, evin karakterini belirleyen bir duvar kağıdı modeli bulabilirsiniz.

Unutmayın ki, dekorasyon bir bütündür; tüm mobilyalar, renkler ve desenler birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır. Aksi takdirde, evinizdeki her bir parça ayrı ayrı estetik bir görünüme sahip kaliteli bir ürün olsa dahi, evinizin genel dekorasyonunda bir rüküşlük söz konusu olur.

Bugünkü yazımızda hem duvar kağıdının nasıl kaplanması gerektiğini hem de çeşitli renklere ve desenlere sahip duvar kağıdı modellerinin odalardaki mobilyalar ve dekoratif objelerle ne şekilde kombine edilip kullanıldığını örnekler eşliğinde inceleyeceğiz.

Duvar kağıdı evin en göz alıcı dekoru
Son dönemlerde tekrar hayatımıza giren ve duvarları dekore etmenin en güçlü yöntemlerinden bir olan duvar kağıtları artık binlerce farklı desen ve renkte, her zevke ve dekorasyon prensibine uygun şekillerde tasarlanıp imal ediliyor. Eskiden duvar kağıtları odanın dört duvarına birden kaplanır, mekanın tek düze olmasına neden olurdu. Seçenekler de şimdiki kadar fazla değildi. Oysa günümüzde duvar kağıtların desen ve hatta malzemeleri çeşitlendi ve duvar kağıtları odanın mobilyalarına ve genel tarzına uygun bir şekilde, genelde odanın yalnızca bir duvarına kaplanarak göz alıcı bir tasarım unsuru haline geldi. Öyle ki, bazı duvar kağıtları bir odanın en dikkat çekici, odanın genel havasını belirleyen bir dekor dahi olabiliyor.

Duvar kağıdı seçimi yaparken önceliğiniz evinizin genel dekorasyon stiline ve renk yelpazesine uyumlu bir model bulmanız. Klasik bir görünüm mü hoşunuza gidiyor, modern bir görünüm mü? Canlı renklerden ve sert kontrastlardan mı hoşlanıyorsunuz, toprak renklerinden ve yumuşak geçişlerden mi? Bu tür estetik öncelikli kararların yanı sıra, kağıdı uygulayacağınız duvarınızın durumu ve hangi odaya uygulayacağınız da önemli.

Duvar durumunun yanı sıra, duvar kağıdını hangi odaya kaplamak istediğiniz de seçim açısından önemli. Kağıdınızı seçtiyseniz, şimdi ihtiyacınız olan malzemelere bir bakalım: Duvar kağıdını ve duvarı ölçmek için şerit metre, duvar kağıdını gerektiği yerlerden kesebilmek için makas veya maket bıçağı, üst kısımlara ulaşabilmek için merdiven, yapıştırıcıyı sürmek ve duvar kağıdını yapıştırırken düzlemek için fırça, hava kabarcıklarını atabilmek için kuru bir bez ya da fırça, ayrıca yapıştırma tutkalını dökmek için bir kova. Bunlar temel malzemeler. Kağıt dışında farklı bir malzemeden üretilmiş bir kağıt kullanıyorsanız, örneğin vinil ya da kalın, dokulu kağıt, ona özel yapıştırıcı almanız gerekmektedir, zira standart yapıştırıcılar bu malzemeler için yeterli değildir.

Öncelikle kaplayacağınız duvarın boyunu ölçün. 5 -10 cm kesme payı bırakarak duvar kağıdının ilk parçasını kesin. Ek yeri gerektirmeyen kağıtlarda, diğer parçaları da ilk parçaya göre ölçerek önceden kesebilirsiniz. Ek yeri gerektiren kağıtlarda ise hata yapmamak için parçaların yapıştırdıkça kesmek daha doğru olur. Süreklilik gerektiren, yan yana gelince bir desen oluşturan duvar kağıtlarının kesilmesi azami önem gerektirir, buna da dikkat edin.

Kestiğiniz parçayı yapışkanlı taraf birbirine bakacak şekilde ikiye katlı tutun, böylece müdahalesi daha kolay olur. merak etmeyin, kısa sürede birbirine yapışmayacak ve gerektiğinde hemen ayrılacaktır. Parçaları düzgün bir biçimde yapıştırmak için bir şakül, cetvel ve kurşun kalem yardımıyla duvara düz çizgiler çizmek faydalı olabilir. Duvarlarınızın kenar ve köşeleri düzgünse, buna ihtiyacınız yok. Duvarın üst kısmından 3 ila 5 cm fazlalık bırakarak yapıştırmaya başlayın. Parçanın ilk yarısını duvara yapıştırdıktan sonra ve kuru bir fırça veya bez yardımıyla ortadan kenarlara doğru üzerinden geçerek hava kabarcıklarını kenarlardan çıkartın. Daha sonra parçanın alt yarısını açın ve duvar kağıdının üst kısmını ellerinizle destekleyerek kaymasını önleyin. Alt kısmı da aynı şekilde yapıştırın. Tüm duvar kaplanıncaya kadar uygulamaya devam edin. Kolay gelsin.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Bez Dolap

Dekorsayonda tasarımın önüne geçilecek gibi görünmüyor. Ucuz oluşu, pratik taşınması, iyi iş görmesi ve benzeri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir