Anasayfa / ESTETiK / Estetik Karın Ameliyatları

Estetik Karın Ameliyatları

Estetik Karin Ameliyatlari

Estetik karin ameliyatlari plastik cerrahide en çok uygulanan ameliyatlardir. Karin bölgesindeki sekil bozuklugu, bölgedeki yag birikimine bagli ve deri sarkikligi porsuma yoksa deformite liposuktion yöntemiyle düzeltilir. Karin bölgesinde yag birikimiyle birlikte deri sarkikligi ve kaslarda gevsemeye bagli sekil bozuklugu varsa mevcut deformite abdominoplasti denilen karin germe ve kas sikilastirma yöntemi ile düzeltilir.

Abdominoplasti (Karin Germe):
Karin germe, karin üst, orta ve alt bölgesindeki deri sarkikligi ve yag birikiminin ortadan kaldirilmasi ve karin kaslarinin sikilastirilmasi için en sik uygulanan cerrahi yöntemdir. Karin bölgesindeki sarkmalarda kullanilan bu yöntem sonucunda dramatik bir düzelme saglanir. Bu ameliyat sonunda sezeryan izinden daha uzun, bikini çizgisi içinde kalacak olan iz zaman içinde siliklesecektir.

Karin germe için kriterler:

Karin germe için en iyi adaylar erkek veya bayan olsun eksersiz ve diyet ile düzelmeyen sarkmis karin derisi veya yag birikmesinden sikayetçi olan kisilerdir. Bunun yaninda çok sayida hamilelik geçiren bayanlarda gevsemis karin kaslarini güçlendirmek ve sarkik karin derisini germek için iyi bir yöntemdir. Yasli kisilerde ise zaman içinde sarkan karin derisinin düzeltilmesi için bu yöntem uygulanabilir.

Çok fazla kilosu olup bu kilolari vermeyi düsünen kisiler fazla kilolarini verinceye kadar, genç hamile kalmayi planlayan kisiler ise bu ameliyati dogum sonrasina ertelemekle yapilan karin germe isleminin daha kalici ve daha iyi sonuç vermesini saglar.

Karin germe ameliyatinin riskleri: Bütün cerrahi müdahaleler risk tasir. Her yil yüzlerce karin germe ameliyati yapilmaktadir. Bu cerrahi uygulamalar eger deneyimli plastik cerrahlar tarafindan yapildiysa genellikle sonuçlar pozitiftir. Karin alt bölgesinde bikini çizgisi içerisinde bulunan ameliyat izi ise zamanla siliklesir. Eger uygun planlama ve cerrahi teknik ile yapilmaz ise kismi deri kayiplari, enfeksiyon, yara açilmasi olabilir.

Cerrahi plan:
Cerrahiniz sizin genel saglik durumunuzu gözden geçirdikten sonra karin bölgenizi inceleyecek ve ameliyat planini yapacaktir. Sigara içiyor iseniz ve kullandiginiz ilaçlariniz var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.

Eger yag birikiminiz göbek çevresinde ve çok az bir deri sarkikliginiz mevcut ise mini karin germe denen daha küçük bir girisim gerekebilir. Kalça etrafindaki yag birikimi için liposuktion yöntem eklenebilir.

Cerrahiniz sikayetlerinizi ve bulgularinizi degerlendirerek size en uygun yöntemi seçecektir.

Cerrahi için hazirlik:
Cerrahiniz size ameliyat öncesi neler yapip yapmiyacaginiz konusunda bilgi verecektir. Özellikle ameliyattan 1-2 hafta önce ve ameliyattan 2 hafta sonraya kadar sigara içmemelisiniz. Sürekli kullandiginiz bir ilaç var ise bunu doktorunuza söylemelisiniz.

Cerrahi:

Klasik karin germe ameliyati karnin büyüklügüne ve genisligine bagli olarak 2-3 saat sürer. Mini karin germe ise yaklasik 1-2 saat sürer. Doktorunuz kesiyi ameliyat öncesi planladigi yerden yapar. Mini karin germede kesi daha küçük olup ameliyat sonrasi dikkat çekmez.

Klasik karin germede kaburgalarin alt kismina kadar deri karin duvarindan ayrilir. Karin kaslarindaki gevseklik onarilir. Bu islem düz bir karin olmasini saglar ve bel kisminizi darlastirir. Deri asagi dogru çekilir ve fazla deri çikartilir. Göbeginiz için yeni bir yer yapilir. Ameliyat sonunda hastaya uygun korse giydirilir.

Cerrahi sonrasi:
Ameliyat sonrasi az miktarda agri ve gerginlik hissedersiniz. Ancak bu sikayetler kullanacaginiz ilaçlar ile kontrol edilebilir. Cerrahinin genisligine bagli olarak ayni gün evinize gidebileceginiz gibi 2-3 gün hastanede de bulunabilirsiniz.

Baslangiçta tam olarak dik duramamaniza ragmen en kisa zamanda ayaga kalkip yürümelisiniz.

Normale Dönüs:
Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz 2-3 haftanizi alabilir. Eger karin kaslarinizi güçlendirecek egzersizlere baslarsaniz karin germe sonrasi düzelme çok hizli olacaktir. Ortalama 1-2 hafta sonra isinize geri dönebilirsiniz. Agir egzersizlerden kaçinmalisiniz. Ameliyat iziniz 3-6 ay arasindaki iyilesme döneminde belirgin görünebilir. Bu normaldir 9 ay veya 1 yil sonra iziniz düzlesir ve rengi açilir. Bu iz iç çamasirinizin içinde bulunacagi için sorun teskil etmez.

Yeni Görünümünüz: Karin germe ameliyati tam veya mini olsun sarkmis derisi olan ve karin kaslarinda gevseklik olan hastalarda çok iyi sonuçlar verir. Çogu vakada eger uygun bir diyet ve sürekli egzersiz yapilirsa uzun süreli sonuç verir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Yağ aldırma

Yağ aldırma genellikle kadınların hem genç hem de orta yaşlarında vücutlarını aynada beğenmemeleri sonucu yaptırmak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir