Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Erken Yaşta Sünnetin 3 Önemi

Erken Yaşta Sünnetin 3 Önemi

Sünnet çocuklarda yetişkinliğe adım olarak toplumda bilinmektedir? Peki gerçekte sünnet nedir?

Sünnet toplumda erkekliğe adım atmanın yanı sıra sağlık açısından büyük önemler taşımaktadır. Enfeksiyon riskinin %90 oranında azaltılması, idrar yollarında ortaya çıkabilecek olası sorunların önlenmesi gibi bir çok avantajı bulunmaktadır.

Sünnetin erken yaşlarda yapılması hem ruhsal hem de fiziki açılardan çocuklarda oldukça önemlidir. 3 başlık altında bunları sıraladık.

1- İleride Ortaya Çıkabilecek Travmalar

Çocuklarda sünnetin erken yaşlarda yapılması önemlidir. Erken yaşlarda yapılmayan sünnetler çocuklarda ileride psikolojik travmalara sebebiyet verilmektedir. Sosyal baskı ve sünnetin ne kadar zorlu olduğu, sünnet sırasında anlatılan hurafeler ve geçmişteki sağlıksız koşullarda yapılan işlemler maalefes çocuklarımızın kulaklarına gitmektedir.
Bundan dolayı bebeklik sırasında sünnet işlemlerinin yapılması önerilir. Bebeklik sürecinde yapılan sünnet işlemlerini ilerleyen yaşlarda hatırlanmaz ve sosyal hayattan geride kalmaz.

2- Toplum ve Sosyal Baskı

Toplumsal baskı erkek çocuklarının üzerinde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Sen erkek değil misin? Neden halen sünnet olmadın gibi sorular çocuklara yönetilmektedir.
Bu gibi durumlar çocukların psikolojilerini kötü bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu sürecin yaşanmaması için ilerleyen yaşlarda sünnet önerilmez.

3- Bebeklerin Daha Hızlı İyileşmesi

Bebeklerin hücre yenileme ve iyileşme oranları yetişkinlere göre oldukça yüksektir. Bebeklik döneminde yapılacak cerrahi müdahale çok kısa sürede iyileşme gösterecektir.
Antalya sünnet adresinden edindiğimiz bilgilere göre sünnet 3 ile 6 yaş arasında değil yeni doğmuş çocuklarda önerilmektedir.
Sünnetler kesinlikle bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Sünnet öncesinde muayene yapılmalıdır ve gerekli önlemler alınmalıdır.
Erken yaşlarda yapılan sünnette bir gün sonrasında bebek duş alabilir ve sosyal hayatın içerisindeki konumuna kaldığı yerden devam edebilir.
Cerrahlar yapılan yapılan işlemler oldukça kısa sürmektedir. Bir çok işlem bebek anne kucağında yada çocuklar video oyunlar oynarken rahat bir ortamda gerçekleştirilmektedir.
Sünnet konusunda kaynak: https://antalyasunnet.net

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

KONUŞMA TERAPİSTİ VE MERAK EDİLENLER

İnsanlar, ister yetişkin olsunlar isterse çocuk, iletişim kurmak için dil becerisine ihtiyaç duyarlar. Fakat bazı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir