Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Ergenliğe Geç Girme

Ergenliğe Geç Girme

Ergenliğe Geç Girme

Bazen anne ve babalar bazen de çocukların kendileri ergenliğe girip girmedikleri konusunda kararsızlıklar yaşamaktalar. Bilhassa ailelerin bu konuda büyük bilgi eksiklikleri olması nedeniyle ergenlik dönemine korku dolu olarak yaklaşmaları karşılaşılan sıkıntıların en büyüklerinden bir tanesidir. Çocuğunuzun ergenliğe girip girmediğini, yahut geç kaldığını anlamak için kontrol edebileceğiniz bir kaç belirti tabiki var ve bunları bilmeniz ona karşı davranışlarınızdan tutun da herhangi bir sıhhat sorununun olup olmadığını kestirmenize civarı çok bölgede destekçi olacaktır.

Ergenlik yaşı genellikle kızlarda 13 olarak ve erkeklerde ise 14 olarak kabul edilmektedir. Ergenliğin belirtileri bu yaşlardan bir an önce ardından meydana çıkmaz ise gecikme olduğu kabul edilmektedir. Kız bebeklerinin göğüslerindeki belirgin büyüme, cinsel bölgelerinde ve kol altlarında tüylenmeler, tane görmeye başlangıç benzeri bulgular ergenliğe delalettir. Erkeklerde ise testislerdeki büyüme, cinsel bölgelerde kıllanma, sivilcelerin çoğalması ve sakal-bıyık bölgelerinde başlayan tüylenmeler belirleyicidir. Aşağı yukarı 5 yıl arasında ergenlik sürecinin atlatılması beklenmelidir.

Kız çocuklarında ergenliğin geciktiğine işaret eden işaretler daha belirgin olmakla beraber erkeklerde belli bir süre daha pratik değil saptanabilmektedir. 13 yaşının adından göğüslerinde büyüme yapılmayan ya da 16-18 yaşlarına civarı tane görmeyen kızlarda ergenliğin geciktiğine işaret eden çok belirgin işaretler vardır. Erkeklerde ise 14 yaşın adından testislerin büyümemesi ile 5 yıl arasında halen ergenlik çağında olmak vardır.

Bahsettiğimiz bu gecikmeler erkeklerde çok daha sıklıkla görülmektedir ve genelde aileden iştirak eden genlerin etkileri altında olmaktadır. Ailede geçmişten iştirak eden geç ergenlik durumları varsa bunlarla çocuklarda da karşılaşılabilmektedir. Kız çocuklarında çok daha az rastlanan ergenliğe geç girme, varolması şeklinde altında yatan ecnebi rahatsızlık ve rahatsızlıklara işaret olabilmektedir.

Bunun yakınında sağlıksız beslenme de ergenliğin gecikmesine ne sebeple bulunan etkiler içerisindedir. Çok sıklıkla olarak sağlığa zararlı, hormonlu, genetiği değiştirilmiş yahut ilaçlar içerir besin ve gıdaların kullanımı vücudun hormon dengesinin bozulmasına ne sebeple olacaktır ve bu da ergenliği tetikleyen cinsel hormonların geç sidrak edilmesini, buna bağlı olarak ergenliğin ve büyümenin gecikmesini sağlayacaktır.

Eğer ergenliğin başlangıcı çok miktarda gecikiyorsa altında yatan öbür sıkıntıların araştırılması ve bilinçli doktorlardan destek alınması gerekiyor . Bazen öbür rahatsızlıkların tedavisi, bazen de gereken hormonların desteği ile ergenliğin başlangıcı tetiklenebilmektedir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir