Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Emzirme Teknikleri Nasıl Emzirilir

Emzirme Teknikleri Nasıl Emzirilir

Emzirme son derece sağlıklı ve doğal bir yöntemdir.bebeğinizi birçok hastalığa ve enfeksiyonlara karşı koruyan en doğal antibiyotiktir.
Anne sütünün içerdiği yüze yakın yararlı maddeyle,bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek besin olduğunun vurgulandığı açıklamada;anne sütüyle beslenen bebeklerin hastalıklara karşı daha dirençli oldukları bildirildi.

Emzirmenin son derece sağlıklı ve doğal bir yöntem olduğuna işaret edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Her hamile bayanın vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olmaktadır.Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir.Önemli olan bu yeteneği uygun şekilde kullanabilmektir.

Loğusalık döneminde sütün bol şekilde gelmesi için;annenin bebeğini sık sık emzirmesi ve bol miktarda sıvı tüketmesi gerekmektedir.Emzirmede en rahat pozisyon seçilmeli,bebeğin baş ve gövdesi tam olarak anneye dönük olmalıdır. Emzirme meme başından değil,meme başı çevresindeki koyu renkli kısmı kaplayacak şekilde yaptırılmalıdır.

Anne sütü,bebeklerin normal büyümesi ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır.Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini tutamaz.Anne sütüyle beslenen bebeklerde;ishal,kulak enfeksiyonları,astım,alerjik ve solunum sistemi hastalıkları çok daha az görülür.Anne sütü ayrıca bebekleri bazı görme kusurları ve bakteriyel menenjite karşı korur.”

Emzirmenin Bebeğe ve Anneye Yararları

 Yapılan son tıbbi çalışmalar ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde orta kulak infeksiyonları, ishal ve üst solunum yolu infeksiyonlarının çok daha az oluştuğunu ve çocukluk çağı obesitesinin yine çok daha az oranda oluştuğunu göstermiştir.

 • Emzirme mensturasyonun gecikmesine ve böylece üst üste gebelik olma durumunu azaltır.
 • Emzirme annedeki meme ve yumurtalık kanseri oluşma riskini azaltır.
 • Emzirme anne ve bebeğin kemik gelişimini sağlayarak annedeki osteoporoz riskini azaltır .
 • Emziren annelerin kendine saygısı artar.
 • Emzirmek anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir, bebeğin duygusal gereksinimlerini karşılar.
 • Emziren annelerin doğum sonu kanamaları daha az olur.
 • Anne sütü alan bebeklerde daha az kabızlık, gaz ağrısı ve pişik görürülür
 • Emzirmeye Kolay Başlangıç İçin ÖnerilerGebeliğiniz sırasında emzirme ile ilgili yayınları okuyup izlerseniz bebeğinizi kollarınıza aldığınızda nasıl davranmanız gerektiğini bileceksiniz.
  • Gebeliğinizde kontrollerinizi yaptırın ki doğum sonrası tıbbi bakıma muhtaç olmayan bir bebeğinizi çok daha rahat emzirebilirsiniz.
  • Doğum öncesi kontrollerde göğüslerinizi kontrol ettirerek düz, çökük meme başı gibi endişelerinizi doktorunuzla konuşun.
  • Daha önce veya şu anda emzirme başarılı emzirme deneyimine sahip akraba yada arkadaşlarınızla konuşun.
  • Bebeğinizi doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayın çünkü bu dönemde bebeğiniz uyanık ve emme arzusu çok güçlüdür.
  • Bebeğinizin sizle aynı odada kalmasına ısrar edin böylece her istediğinde emzirin. Unutmayın ki sık emzirme sütünüzün daha çabuk çoğalmasını sağlayacaktır.

Eğer bebeğinize tıbbi nedenlerden dolayı yoğun bakım gerekiyorsa, ilgili sağlık personeline bebeğinize tıbbi bir zorunluluk olmadan formül mama yada biberon verilmemesini konusunda uyarın, mümkün ise emzirin yoksa sütünüzü sağıp kap yada damlalık ile verilmesini söyleyin.

 • Sütünüzdeki artışı gözleyin, bir iki gün içinde artacaktır.
 • Emzirme canınızı yakmaz! Eğer emzirme ağrı, acı veriyor ise tutuş tekniğinizi deneyimli bir sağlık personeline göstererek nerde hata yaptığınızı sorun.
 • Beslenme aralıkları bebeğin arzusu ile günde 8-12 kez olmalıdır.
 • Emzirme öğrenilen bir beceridir kendinize ve bebeğinize zaman tanıyın.
 • Bebeğiniz için en iyisini yaptığınızı bilin.
 • Bunun devamı için de kendi sağlığınıza dikkat edin.

EMZİRME İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLAR

 Emzirmek Canımı Yakarmı?

 Emzirmek can yakmaz. İlk başlarda hafif bir hassasiyet olabilir hissedilsede giderek azalır.Ağrıyı azaltmak için bebeğiniz çenesini olabildiğince açmalı ve areolanın ( meme başı etrafındaki koyu renkli kısım ) büyük bölümünü mümkün olduğu kadar almalıdır.Bebeğiniz doğru şekilde memeye kenetlendiğinde her ikiniz içinde ağrısız ve huzurlu olacaktır.İyi kenetlenemeyen bebek süt alamayacak, huzursuzlanacak ve meme ucunuz giderek tahriş olacaktır.Eğer emzirme acı veriyorsa emzirme konusunda deneyimli birinden vakit geçirmeden yardım isteyiniz.

Emzirirken Neler Yemeliyim?

Emzirirken yenilmesi yada kaçınılması gereken gıdalar hakkında her kültürün bir görüşü vardır.Bazı gıdaları almak sizi ve aile üyelerini rahatlatabilir.son yapılan araştırmalar yenilen içilen gıdaların anne sütünü çok az etkilediğini göstermiştir.Emzirirken iştahınız artabilir ve kendinizi susamış hissedebilirsiniz.Kafeinsiz içecekleri bol miktarda tüketin.Süt üretimi günlük ortalama 500 extra kalori gerektirir.Böylece emziren kadınlar gebelik sırasında aldıkları fazla kiloları daha rahat verirler.Yeterli gıda alamayan kadınlarda bile sütün içeriği fazla değişmez.Vücudunuz bebeğiniz için gereken sütün oluşmasını depolarını kullanarak sağlayacaktır.

Emzirmeye Ne Zaman Başlamalıyım?

Doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde emzirmeye başlayın. Göğüslerinizi ne kadar erken uyarırsanız süt üretimi o kadar çabuk başlayacaktır. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz uyanık ve emme arzusu çok güçlüdür.Bu birkaç saatlik dönem geçtiğinde bebekler uykuya meyilli olurlar ve emzirmeye başlama gecikir.Başlangıçta göğüslerinizden kolosturum adı verilen sarı yada altın sarısı renkli, miktarı az ancak antikorlardan zengin süt gelir.Bu süt bebeğinizin bağırsak sistemini kaplar ve infeksiyonlara karşı korur.Emzirdikçe süt üretimi artar ve günler geçtikçe mavimsi beyaz renkli olgun süt gelir.

Ne Kadar Sıklıkla Ve Süre Emzirmeliyim?

Yenidoğan bebekler sıklıkla beslenmeye gereksinim duyarlar, kesin bir şemaya bağlı kalmadan en azından her iki saatte bir olmalıdır.Böylece göğüsleriniz hızla uyarılır ve süt üretimi artar. Anne sütü formül mamalara göre daha çabuk hazmedildiği için bebeğinizi daha sık beslemeniz gerekebilir.Bebekler büyüdükçe daha az sıklıkta beslenirler.

Emzirme süresi 10 dakika ila 30 dakika arasında pek çok faktöre bağlı olarak değişir. Eğer bebeğiniz tam kenetlenmiş ve güçlü emiyor ise 15-20 dakika yeterlidir.Emzirmenin başlarında gelen süte ön süt denir şeker ve sudan zengindir.Bu süt bebeğinizdeki susuzluğu ve kan şekeri düşmesini önler.Beslenme süresi uzadıkça bebeğiniz arkadaki yağlı süte ulaşır ve onun sonuna doğru tokluk duygusuyla memeyi genelde uyuyarak bırakır.Sadece ön sütü alan bebek kısa süre sonra acıkacak oysa arkadaki yağlı sütü de alan bebek daha uzun süre tok kalacaktır.

Bebeğimin Yeterli Süt Aldığını Nasıl Anlarım?

Bebeğinizin altını ıslatma sıklığından yeterli süt aldığı anlaşılabilir.İlk günlerde sütünüz az ama yoğun içerikli iken günde 1-2 kez ıslatır.Süt üretiminin arttığı 3. günden itibaren günde an az 5-6 kez ıslak bez ve 3-4 kez kirli bez normaldir.Anneler bebeklerin çoğu ağlamalarını açlıktan ve sütlerinin yetersiz olduğundan diye düşünürler. Oysa ki bebeğiniz bu sayılarda bez tüketiyorsa ve haftada 125 gr kilo alımı varsa yeterli süt alıyor demektir.

Doğum Sarımsı yada altın sarısı renginde, süt miktarı az ancak bebeğinizi koruyacak antikorlardan zengin Yorgun ve heyecanlı olacaksınız ama dinlenirken bebeğinizi beslemek için en uygun zaman Bebeğiniz bu anlarda uyanık ve emme arzusu en güçlüdür. Emzirmeye başlamak için en uygun zamandır
İlk 12-24 saat Bebeğiniz her emzirmede bir çay kaşığı süt içer.Sütünüzü göremezsiniz ama bebeğiniz için tüm gerekenleri içerdiğini bilin Dinlenmeye devam edin ve bebeğinizi tanıyın.Emzirirken başlangıçta biraz hassasiyet hissedebilirsiniz ama canınız acıyor ise mutlaka doktorunuza danışın Bazı bebekler bu dönemde derin uyuyabilirler.Doğum eylemi bebeği yorar, bazen anestezik maddelerin etkisi olur ve ilk emzirmede kavrama zor olabilir.Bebeğiniz uyandığında güçlü bir emme arzusu olacaktır bu anı değerlendirin.Pek çok bebek emerken durur ve sonra tekrar emer
2-5. günler Olgun süt artarak gelmektedir.Mavimsi beyaz görünümdedir. Bazen kolosturum rengi 1-2 hafta devam edebilir Göğüsleriniz sütle doludur, akabilir.Kullan-at petler kullanabilirsiniz. Eğer göğüsleriniz çok dolu ise emzirmeye başlamadan önce biraz elle sağarak areolayı yumuşatın ve bebeğin daha rahat kavramasını sağlayın.Emzirme sonrası soğuk uygulama ve sık emzirme şişliği azaltır Bebeğiniz 24 saatte 8-12 kez beslenebilir, midesi küçük olduğu için sık beslenmesi normaldir.Emzirme sıklığı bir şemaya bağlı kalmamalıdır. Bebeğiniz 1-2 saatte bir emmek isterse bile normaldir. Bir seferde sadece bir memeyi alması iyidir. Arkadaki yağlı sütü aldığında sık beslenmek istemeyecektir. Doğumdan sonra bebeğiniz %5-10 kilo kaybedebilir, bu kaybı 10-15 gün içerisinde geri alacaktır
İlk 4-6 hafta Sütünüz giderek mavimsi beyaz renge döner, emzirmenin sonuna doğru yağlı süt geleceği için kremsi beyaz olur. Yenilen içilen gıdalar sütün rengini değiştirebilir Emzirdikçe göğüsleriniz ilk günlerdeki dolgunluğunu kaybeder ve yumuşar, kendiliğinden akması azalır ancak üzülmeyin sütünüz hala oradadır. Bebeğiniz emmeyi öğrenmiş daha iyi emiyor daha büyük midesi var ve daha çok süt alıyor. Beslenme daha az zaman alır ve aralıkları uzar. Pek çok bebek sık emmek ister çünkü bu bebeği rahatlatır ve size yakın olmak hoşuna gider.

bayındır hastahanesi bilgilerinden alınmıştır

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...