Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / El ve Ayak Bakımı

El ve Ayak Bakımı

İshale iyi gelen bitkiler
Kışın soğukla , yazın da sıcakla her an temas halinde olan eller ve tırnaklar , yaşınızı , yüzünüzden daha çabuk ele veriyor . Bunun yanı sıra , sürekli yapılan diyet kürleri de vücuttaki albümin ve mineralleri yok ederek , tırnaklarınızın kolayca kırılmasına ve yumuşamasına sebep oluyor . Ellerin ve tırnakların ültraviyole ışınlarına ve serbest radikallere karşı dayanıklı olmaları için bakımlarına özen gösterilmesi gerekiyor . Yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için , pediküre de ayrı bir önem verilmeli . Normal şartlarda dört hafta boyunca yeterli olan pedikür , yazın en fazla üç haftada bir yapılmalı .
Uzmanlar , manikür yapmanın en iyi zamanının , alınacak uzun ve ılık bir duş sonrası olduğunu bildiriyor . Tırnak etlerinin yumuşaması ve manikürden iyi bir sonuç alabilmek için , ellerin sabunlu suda bir müddet bekletilmesi gerektiğini belirten uzmanların diğer önerileri ise şöyle:

” Ojenizi temizledikten sonra yumuşaklık ve parlaklık kazanmaları için , tırnaklarınızı limonla ovun . Tırnak etlerinizi kesmek yerine , tırnak çubuğu ile dibe doğru itin ve temizleyin . Yumuşak ve sterilize edilmiş bir törpü ile tırnaklarınızı düzeltin . Ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın . Ellerinizi son kez ılık suda duruladıktan sonra tekrar nemlendirici sürün . Tırnaklarınıza önce sertleştirici sürün . Böylece tırnaklarınız hem güçlenecek hem de kalıcı parlaklık kazanmış olacak . Ojenizi sürdükten sonra , çabuk kurumasını istiyorsanız , ellerinizi buzlu suda bir müddet bekletin . Tırnaklarınızı ve ojenizin rengini korumak için , bir kat da tırnak koruyucusu sürebilirsiniz . ”

Şımarık ayaklar

Uzmanlar , yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için , pediküre ayrı bir önem verilmesi gerektiğini de kaydediyor . Normal şartlarda dört hafta boyunca yeterli olan pedikürün , yazın en fazla üç haftada bir yapılmasını öneren uzmanlar , ojeleri iyice temizledikten sonra ayakların sabunlu ve limonlu suyun içinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletilmesi gerektiğini vurguluyor .

Uzmanlar , deniz , kumsal gibi faktörlerden ayakların mikrop kapıp enfeksiyonlara maruz kalmaması için , tırnakların etlerin dibinden kesilmemesi gerektiğini hatırlatarak şu önerilerde bulunuyor:

” Tırnaklarınızı yuvarlak değil , düz kesmeye dikkat edin . Çabuk uzamaması için etlerinizi kesinlikle kesmeyin . Ayaklarınıza ponza taşı ile masaj yapın . Ağrıyan ve şişen ayak bileklerinizi , ılık suda dinlendirin . Kan dolaşımını düzene sokmak için ise ayak masajınızı ayaklardan dizlerinize doğru yapın . Ayaklarınızı suda bir müddet bekletin ve havluyla nemini alın . Daha sonra da dilediğiniz renkte bir oje sürün . Pedikürünüz bittikten sonra , ayaklarınıza bakım kremi sürün ve sprey sıkın . ”
Uzmanlar , çok yürüyen kişilerin ayaklarını mutlaka dinlendirmesi gerektiğini de ifade ederek , bunun için yapılacak işlemin çok basit olduğunu anlatıyor:

” Orta boy bir leğenin içine sıcak su doldurun , içine antiseptik veya deniz tuzu katarak erimesini bekleyin . Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde dinlendirin . Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın , iyice kurulayın ve yorgunluk alıcı bir jel veya krem ile bir süre masaj yapın . ”

El ve ayak bakımınız ve için evde yapabileceğiniz , basit , kısa süreli ve etkili öneriler . . .
* Gece yatmadan önce ellerinizi bir kabın içine koyduğunuz zeytinyağına batırın . Yaklaşık 10 dakika kadar tutun . Çıkarın , kurulayın ve pamuklu bir eldiven giyerek yatın , sabah kalktığınızda yumuşacık olduğunu göreceksiniz .
* Bir kabın içine bir miktar susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın . İyice karıştırdıktan sonra tırnaklarınıza sürün , beslendiklerini , güçlendiklerinigöreceksiniz .
* Ilık suyun içine nane yapı , susam yağı ve bir miktar pudra dökün . Ayaklarınızı , bacaklarınızı bu karışımla ovun . Kuru ciltler için harika bir karışım .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Süt Helvası Tarifi

Bu gün Bursa’nın düğünlerde en sık yapılan tatlısı Süt Helvası tarifini vereceğiz. Tatlı 6 kişilik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir