Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / düzenli adet görmek için

düzenli adet görmek için

Adet öncesi sendromu (PMS), çoğu kadının maruz kaldığı bir problem. Adet öncesinde yaşanan bu rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, beslenme şeklinde yapılacak değişikliklerle etkilerini azaltmak mümkün.

Adet dönemi her ay yaşanmakla birlikte, asla alışılmayan problemli bir dönemdir. Şanslı bir grup kadın, dönemin olumsuz etkilerini hafif olarak atlatabilseler de, pek çok kadın, ani duygusal değişikliklerden, yorgunluğa, şişkinlikten şiddetli ağrılara kadar birçok olumsuzluğa katlanmak zorunda kalırlar. 

Adet öncesi sendromuyla (PMS) ilişkilendirilen 150 kadar farklı semptom vardır. Bazılarını fark etmek zorken, bazıları da tüm yaşantınızı alt üst eder. 1980’lerden beri hakkında pek çok araştırma yürütülen adet öncesi sendromunu bazı doktorlar reddetmekte ve daha da ileri giderek bunun sacede zihnimizde gerçekleşen bir hal olduğunu ileri sürmektedirler. Ancak öyle değildir. 

Adet öncesinde, ruh halinizi, açlık duygunuzu, vücudunuzun su tutmasını ve bazı kişilerde rastlanan kişisel değişimleri etkileyen güçlü hormonal değişimler yaşanır. PMS’i açıklayan tek bir neden yoktur ama en az dört semptomundan bahsedebiliriz: Vücudun su tutması, endişe, vesvese ve huzursuzluk, kramplar ve depresyon.

PMS’in besinlerle olan bağlantısı da yadsınamaz. Araştırmalara göre; PMS sıkıntısı yaşayan biri, yaşamayan birine kıyaskla genel olarak, yüzde 275 daha fazla şeker, yüzde 62 daha fazla karbonhidrat, yüzde 78 daha fazla sodyum, yüzde 79 daha fazla süt ve süt ürünleri ile yüzde 52 daha az çinko, yüzde 77 daha az magnezyum ve yüzde 53 daha az demir tüketmektedir. 

Beslenmemizde değişiklik yaparak PMS’in önüne geçmek mümkün mü? 
Bu soruya “evet” cevabını vermek fazla iddialı olur ama genelde işe yarayan bazı stratejilerden bahsetmek mümkün. 

Şekeri kesin. Adet öncesi sendromlarına rastlanmayan kadınların daha az işlenmiş şeker ve karbonhidrat (ve süt ve süt ürünleri) kullandıkları saptanmış.

Kahveyi kesin. Kafein, adenozin nörotransmitterını (iki sinir hücresi arasındaki bağlantıyı sağlayan kimyasal bir madde) keserek sinir alıcılarını yatıştırır. Adenozin olmazsa, sinir alıcıları aşırı tepkisel olabilir ki, bu da ani duygusal değişikliklere, alınganlık ve öfkeye ve semptomların kötüleşmesine sebep olabilir. 

Egzersiz yapın. Egzersiz hem kan dolaşımını artırır, hem de toksinlerin vücutta atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kişiyi gevşeten ve mutlu hissetmesini sağlayan endorfin hormonunu da artırır. 

Stresten kurtulun. Ne yaparsanız yapın ama stresle ilgili bu uyarıyı ciddiye alın. Stresten kurtulmanın önemli bir kısmını yeterince uyumak oluşturuyor. Uykuyu yabana atmayın. Soyalı ürünleri, özellikle de mayalı olanlarını tüketmeye çalışın.

B6, magnezyum ve eşekotu içeren vitamin takviyesi yapın. Bu üçünün PMS etkilerini azaltmada etkili olduğu biliniyor. Kendinize 1000 mg’lık eşekotu, 400 mg’lık magnezyum ve 100 mg’lık B6 vitaminlerinden oluşan bir kokteyl yapıp, bunu regl olmadan 10 gün önce, günde iki kez içmeye başlayabilirsiniz. 

Hayıt meyvası da tavsiye edilenler arasında. Adını daha önc duymamış olabilirsiniz ama özellikle Akdeniz ülkelerinde yetişen bitkinin meyvesi PMS semptomlarını azaltıyor. Hayıt, hipofiz bezini doğrudan etkileyerek, lutein hormonunun salgılanmasında etkili olur. Bu da progesteronun salgılanmasına etki ederek, hormonal anlamda daha dengeli bir duruma geçişi sağlar. Hayıt meyvası ekstresi yukarıda bahsedilen diğer takviyelerle birlikte kullanılabilir. 

Kalsiyum alın. bazı araştırmalar kalsiyum takviyesinin (günde yaklaşık 1000 mg) PMS semptomlarını azalttığını göstermektedir. Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı süt ve süt ürünleri yerine kalsiyum hapları almayı tercih edin.

Alkolü azaltın. Alkol de PMS etkilerini artırır. Bu nedenle adet öncesinde olabildiğince az içmeye çalışın.

Güneşe çıkın. Günışığı görmemek serotonin seviyesinin düşmesine neden olduğundan, depresyon ve enerjisizlik ortaya çıkar. Bu nedenle güneş, ya da en azından ışık almaya çalışın.

Tüm bunların ötesinde kendinize iyi davranıp, bu stratejileri mutlaka deneyip, etkilerini görmek için kendinize zaman tanıyın.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir