Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Down sendromu hakkında bilgiler

Down sendromu hakkında bilgiler

Down-sendromunuÇocuk sahibi olmak isteyen herkesin en büyük korkusu, sağlıksız bir çocuk dünyaya getirmektir. Down sendromu, sık yaşanan genetik rahatsızlıklardan biridir. İşte down sendromu ile ilgili bilmek istedikleriniz…

Kromozomlar, boy, saç ve göz rengi gibi vücudun tüm özelliklerini belirler. Kromozomların yarısı anneden, yarısı da babadan gelir. Ancak bazen anne ve babadan gelen kromozon sayısı eşit olmaz. İşte o zaman birtakım problemler yaşanabilir.

Down sendromu nedir?
Down sendromu, trisomi olarak da bilinen genetik bir durumdur. Fazladan bir kromozomun bebeğe geçer, iki tane olması gereken 21. kromozom üç tane olur. Bunun sonucunda fiziksel farklılıklar ve zeka gerilikleri yaşanır.

Down sendromu her ne kadar her bin bebekten birini etkilesede nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalığa sahip pek çok kişi yarı bağımsız bir hayat sürmeyi başarsa da, bir kısmının bakıma ihtiyacı vardır.

Belirtiler nelerdir?
Down sendromuna sahip kişilerde, doğumdan itibaren birtakım ayırdedici fiziksel özellikler göze çarparken, öğrenmede farklı derecelerde yetersizlikler yaşanır. Çekik gözler ve düz ve basık bir surat yapısı bu hastalığın tipik fiziksel özelliğidir. Kulaklar genellikle daha küçük olur, başın arkası düzdür, el ayasını ortana ikiye bölen tek bir çizgi görülür. Boyları normalden kısa olabilir ve kas tonusu yeterince gelişmemiştir.

Çoğu kimse Down sendromuna sahip kişilerin tıbbi problemleri olduğundan habersizdir. Oysa bu hastalığa sahip kişilerin neredeyse yarısında kalp, bağırsak ve tiroid bezinde problemler yaşanabilir. Bunların yanı sıra; katarakt, görme ve duymada sorunlar ve enfeksiyona hassasiyet de sıkça görülür.  kadinsak.com

Hastalığa sahip kişilerdeki öğrenme bozukluğu derece derecedir. Bu bozukluk orta dereceli olabileceği gibi, ciddi boyutlara da varabilir. Hayatlarının ileriki dönemlerinde, lösemiye yakalanma riskleri normal insanlara oranla daha fazladır.

Down sendromuna sahip çocuklar ‘sevgi çocukları’ olarak da adlandırılır. Genellikle son derece mutlu ve sevecendirler. Günümüzde birçoğu 60 yaşına dek yaşayabilmektedir. kadın

Down sendromu kimlerde görülür?
Hastalık kalıtım yoluyla geçer ve bir bebekte Down sendromu görülme olasılığı, annenin yaşının artmasıyla beraber artar. Özellikle 35 yaş üzeri hamile kalıp doğum yapan kadınların bebeklerinde Down sendromu riski daha fazladır. Öte yandan çoğu kadın daha genç yaşta doğum yaptığından, aslında Down sendromlu bebeklerin aileleri genellikle gençtir.

Daha önce Down sendromlu bir çocuk dünyaya getirdiyseniz, ya da ailenizden birinin Down sendromlu bir çocuğu varsa, o zaman risk artar. Ancak pek çok vakada, hastalığın ortaya çıkışı münferittir ve sonraki gebeliklerde de görülme riski küçüktür. Down sendromu, her kültür ve etnik gruptan çocukları etkileyebilir.

Bağımsız yaşam
Down sendromunun bir tedavisi yoktur. Ancak hastalıkla beraber görülen sağlık sorunları tedavi edilebilir ve öğrenme konusunda zorluk yaşayan çocuğa destek verilebilir. Böylece pek çok Down sendromlu kişi, göreceli olarak normal ve yarı bağımsız bir hayat sürebilirler. Bazıları ise sürekli bakıma ihtiyaç duyar.

Fizyoterapi, konuşma terapisi ve özel eğitim programları Down sendromlu çocuğun hayatında önemli rol oynar. Günümüzde çoğu Down sendrom hastarı erişkin hayata adım atabilmekte ve 60 yaşına dek yaşayabilmektedir.

Genetik faktörler
3 tip Down sendromu vardır:

 

  • Trisonomi 21: Tüm hücrelerde fazladan bir 21. kromozom bulunur. Down sendromuna sahip kişilerin yüzde 94’ünde hastalığın bu tipi görülür.
  • Translokasyon: Fazla olan 21. kromozomun parçalanıp, diğerine yapıştığı Down sendromu türüdür. Bu, hastalığa sahip kişilerin yüzde 4’ünde görülür. Ebeveynlerden biri, kendisinde hastalığın hiçbir belirtisi olmaksızın bu kromozomu taşıyor olabilir.
  • Mozaik: Bunda hücrelerin sadece bazılarında fazladan 21. kromozom bulunur. Hastalığa sahip kişilerin sadece yüzde 2’si bu gruba girer. Bu gruba girenlerde hastalığın belirtileri daha hafiftir

Down sendromu nasıl ortaya çıkarılır?
Down sendromuna sebep olan genetik anomaliyi engellemek mümkün değildir. Buna karşılık son yıllarda down sendromu taşıma riski olan bebekleri gebelikte belirleyebilmek mümkün hale gelmiştir.

Hemen hemen her hastane ve doğum kliniğinde uygulanan ‘üçlü test’ hamileliğin 15 ile 22. haftaları arasında yapılabilir. Ancak en tatminkar sonuçlar 16-18. haftalarda yapılan incelemelerde elde edilmetedir. Bu, kanda bulunan bazı maddelerin seviyesini ölçer. Daha sonra anne adayının yaşıyla birleştirilen veriler, riski ölçmekte kullanılır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Test, bebekte Down sendromu olup olmadığını göstermez, sadece hangi kadınların bebeklerinde bu hastalığın görülme riskinin daha fazla olduğunu ortaya koyar.

Uygulanan diğer bir testte ise bebeğin ense kalınlığı ölçülür. 11. ve 14. haftalarda uygulanır. Kalınlığın belli bir ölçü üzerinde olması down sendromu olasılığını ortaya koyar. Ayrıca ultrasonografi alanındaki ilerlemeler sayesinde, riskli bebeklerin ayırdedilmesi de gün geçtikçe kolaylaşmaktadır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Üçlü Test nedir Nasıl Yapılır

Üçlü test 16 ila 22 haftalar arasında yapılır. Bilgisayar programları 22. haftaya kadar sonuç verebiliyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir