Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Dört çocuktan birinde tik var

Dört çocuktan birinde tik var

tik-sorunutik çocuklarda tik olma tik sorunları yüzde tikler
Tikler, seğiren bir göz, boynun refleksi, boğazı temizlemek… Bu gibi tikler çocuklarda birçok insanın düşündüğünden daha fazla görülüyor.

Yeni bir çalışmaya göre, 12 yaş altındaki dört çocuktan birinde tik var.
Peki ya tikli çocuklarda davranış bozuklukları var mı? Acaba onlar bazı araştırmaların gösterdiği gibi daha itici, dikkatsiz ve anlaşılması zor insanlar mı?

Bir grup araştırmacı sekiz ay boyunca Washington, D.C. civarlarındaki bir anaokulundaki 6 yaşına kadar olan 500 çocuğu sınıflarında geçirdikleri zaman içerisinde gözledi.

Bethesda’daki National Institute of Mental Health’da pediatri nöropsikiyatristi MD Lisa A. Snider’a göre çocukların %25’inde tik olduğu gözlendi. Snider’ın çalışması Pediatrics’in Ağustos baskısında yayınlandı.

Bununla birlikte tiklerin çoğunun uysal olduğu ve sadece bir koşulda ortaya çıktığı gözlendi. Ayrıca, erkeklerde kızlara oranla daha fazla tik görülüyor.

Kronik tik görülen çocuklarda istemsiz ses, konuşma ve vücut hareketlerine neden olan beyin rahatsızlığı Tourette sendromunun semptomları görüldü.

Snider’ın çalışmasında dile getirdiğine göre, ayda bir kaç kez meydana geldiğinde kronik olarak adlandırılan tik gözlenen çocuklar sınıfta daha fazla davranış bozukluğu gösterdi.

Philadelphia Temple Çocuk Hastanesi pediatri nöroloji uzmanı MD Charles Brill, “Neden ve snuş ilişkisi olduğuna çok emin değilim. Şiddetli tiklerle yaşamak zordur. Tabii ki çocuklar davranış bozukluğu göstermeye eğilimlidir. Diğer çocukların tikleriyle dalga geçmesi çocuğu saldırganlaştırır ve çocuk ona neler olduğunu anlamaz bile” diye konuştu.

Her ne kadar tikli çocuklarda davranış bozuklukları daha fazla görülse de tikler bu sorunlarla ortaya çıkmıyor.

Ebeveynler bir tikin farkına varabilseler bile, tiklerin tüm mekanizmasını bilmiyorlar. Brill’e göre ebeveynler tikler uysal olduğunda nadiren Tourette sendromu olduğunu ve kendiliğinden geçeceğini düşünüyorlar.

Tourette’in sinyali olabilecek çeşitteki kronik tikler, genel olarak ilk semptomlarını çocuk çok küçük yaştayken gösteriyor. Brill’e göre, çocuk altı yaşına geldiğinde semptomlar en şiddetli seviyeye geliyorlar.

Tiklerin kalıtsal özelliği de var. Geçici tiklere bakıldığında çoğunlukla ailenin geçmişinde bulunuyorlar. Çocuklarını getiren ebeveynlerde de stres sonucu oluşan tikler görüyoruz.

Tiklerin biyolojik nedenini bulmak için çok sayıda çalışma yapılmasına rağmen hiçbir tutarlı beyin anormalliği görülmüyor.

Psikiyatrik tedavi, davranış değiştirme ve ilaç tedavisiyle Tourette sendromunun önüne geçilebiliyor

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir