Anasayfa / KİLO VERME ZAYIFLAMA / Diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Diyet yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Diyete başlamak isteyenler için bir rehber: İşte mutlaka dikkat etmeniz gereken, olmazsa olmayacak diyet unsurları…

Bir diyetisyene sorduk: “Diyet yaparken olmazsa olmaz diyebileceğiniz unsurlar nelerdir?” dedik, bize aşağıdaki maddeleri sıraladı.

Sağlıklı zayıflamak için:

 • Kesinlikle aç kalarak zayıflanmaz.
 • Standart zayıflama diyeti yoktur. Diyet listesi, kişinin beslenme alışkanlıklarına, boy, yaş, kilo, cinsiyet ve aktivitesine göre düzenlenir. kadinsak.com
 • Diyet listelerinin yeterli ve dengeli olması gerekir. Tek tip gıda rejimleri, vücut direncini düşürür.
 • Şişmanlık bir sağlık sorunu olduğu için çocuk yaşta ele alınmalıdır. Kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları ömür boyu sürdürülmeli, bir yaşam tarzı haline sokulmalıdır. 

Metabolizmayı yavaşlatmamak için:

 • Az ve sık öğünler yenilmeli, öğün atlanmamalıdır. Mümkünse aynı saatlerde yemek yenmelidir. Sabah 9.30’dan önce kahvaltı yapılmalı, akşam yatmadan 3-4 saat önce yeme işlemi sonlandırılmalıdır.
 • Diyetlerde fonksiyonel besinlere yer verilmelidir. Lifli ürünler, hem zayıflamada, hem de hastalıklardan korunmada fonksiyonel besinlerdir. Örneğin; kepekli ekmek, yulaf ezmesi gibi lifli besinler, kolesterol düşürücü, kan şekerini düzenleyici, kabızlığı önleyici etki gösterir. Ekmeğin kızartılarak yenmesi, kalori miktarını azaltmaz. Ayrıca zayıflama diyetlerinde kullanmaya özen gösterdiğimiz koyu yeşil yapraklı sebzelerle, turunçgiller, vitamin ve mineral yönünden gerekli olduğu gibi antikansorejen ve kalp damar hastalıklarını önleyici gıdalar olarak bilinmektedir. Ancak meyva, içerdiği meyva şekeri nedeniyle istenildiği kadar tüketilemez, önerilen miktarda yenilmelidir.  kadın
 • Yağsız diyet olmaz. Vücudun ihtiyacı olan yağda eriyen vitaminler ve esansiyel yağ asitleri, yağlarla alınabilmektedir. Doymuş yağların yerine, tekli doymamış (zeytinyağı, fındık yağı gibi) yağlar ve bunlarla beraber çoklu doymamış (soya yağı, kanola yağı, ayçiçeği, mısırözü yağlar) alınmalıdır. Önerilen miktarda kullanılmalıdır. Bazen yağın bir kısmı yerine, fonksiyonel besin olan, fındık veya ceviz de verilebilir.
 • Doymuş yağların daha az alınması için, kırmızı et yerine, tavuk, balık ve hindi eti tercih edilmelidir.
 • Büyüme çağında ve menopoz döneminde, çok önemli yer tutan kalsiyumun karşılanması için, diyetlerde mutlaka, süt, yoğurt ve peynir yer almalıdır. Ancak yağ miktarı azaltılmış olanlar tercih edilmelidir.
 • Piyasada diyet ürünü adı altından satılan hiçbir ürünün kullanımı tamamen serbest değildir. Günlük alınan kalori içindeki miktarı öğrenilerek tüketilmelidir.
 • Yemekler mümkün olduğunca küçük tabaklarda servis yapılırsa, psikolojik olarak, daha çok yeniliyormuş hissi yaratılmış olur.
 • Yiyecekleri çok iyi çiğneyerek, uzun sürede yemek, tokluk hissinin duyulmasını sağlar.
 • Asitli içeceklerden, koyu çay ve kahveden uzak durulmalı, yerine bol su, bitkisel çay, ayran, soda gibi içecekler tercih edilmelidir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin soda içmemesi önerilir. Normal kişilerlde de fazla içilen soda, alınan tuz miktarını artırdığından, 2-3 tane ile sınırlandırılmalıdır. 

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Bebeğinizin Gelişimi Boy Ve Kilo Artışları

Ağırlık: Yeni doğan çocuklarda, üç-beş gün içinde , normal koşullarda doğum kilosunun % 10’unu vermekte. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir