Anasayfa / Dişleriniz çürükse dikkat!

Dişleriniz çürükse dikkat!

Dişleriniz çürükse dikkat!
AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Rehabilitasyonu Anabilim Dalı Başkanı Cebe , diş çürüklerinin birçok hastalığa sokak açabileceğini ifade etti .
Çürük diş beden sıhhatini bozuyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesi ( AİBÜ ) Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Rehabilitasyonu Anabilim Dalı Başkanı Yrd . Doç . Dr . Mehmet Ata Cebe , diş çürüğünün , özelikle kalp , mide ve faranjit benzeri üst solunum hastalıklarında çok gösterişli olduğunu ifade etti .

Cebe yaptığı bildiride , kişilerin en fazla yakıntı ettiği konulardan biri meydana gelen diş çürümelerine karşın alınması gerekli olan tedbirleri sıraladı .

Diş çürüğünün yalnızca ağza değil insan sıhhatine da kritik zararları olduğunu söyleyen Cebe , ” Bakterilerin asıl giriş yeri ağızdır . Bu sebeple tek an önce çürük dişle etkileşim içerisine girerler . Diş çürüğünü yalnızca ağız olarak düşünmemek gerekmektedir . Bu vaziyette vücudun öbür bölgelerini de düşünmeliyiz . Diş çürüğü , özelikle kalp , mide ve faranjit benzeri üst solunum hastalıklarında çok gösterişli oldu ” diye sohbet etti .

Cebe , diş çürümesinin en kocaman sebebinin şeker olduğuna dikkati çekerek , bunu , beslenme alışkanlıkları , dişleri fırçalamamak ve ağız sıhhatine uyarı etmemek benzeri faktörlerin takip edildiğini ifade etti .

Önce mideyi etkiliyor

Cebe , diş çürüğünün etkilediği hastalıklar ile ilgili da veriler vererek , çürüklerin özelikle beslenmeyi etkilediği için , çiğneme fonksiyonunun mahaline getirilememesi sebebiyle ilk öncesinde mideyi etkileyici olduğunu vurguladı .

Besinleri tam çiğnenmemesi halinde mideye daha pek yük bineceğine dair Cebe , ” Mide hastalıklarına sebep olacaktır . Tek sonraki tesirleri , üst solunum yöntemleri , faranjit benzeri hastalıklar oluşabiliyor . Kalp üst kısmına doğruca olarak tek tesiri yok ama sokak açtığı öbür hastalıklar sebebiyle endirekt yoldan kalp hastalıklarına yol açabiliyor ” diye konuştu .

Cebe , ” çay dişleri çürütür ” algısının hata olduğunu , çayın dişlerde yalnızca renklenmeye sokak açtığını ifade ederek , onun dışarısında sıhhat sıkıntısına sokak açmadığını ifade etti .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir