Anasayfa / Darülfülfül nedir? Darülfülfül Faydaları

Darülfülfül nedir? Darülfülfül Faydaları

Darülfülfül nedir? Darülfülfül Faydaları
Ülkemizde yetişmeyen Dar-ül fülfül Doğu Hint adalarında yabani olarak yetişmekteaynı zamanda da ekimi yapılmaktadır.Milletçe tabiriyle uzunca biber ve Tiflis biberi olarak anılır,yaprak dökmeyen tırmanıcı bir nebattır.

2-3 cm.büyüklüğünde üzeri pütürlü, silindir biçiminde açık siyah renkte, şekil olarak dut kurusuna benzemektedir. Acı baharatlı bir tadı,yakıcı ve keskin bir kokusu vardır.Bu yakıcı ve baharatlı özelliğini içerisinde bulunan rezin,piperin ve uçucu yağlardan alır.

Dünya mutfaklarında karabiberin alternatifi olarak kullanılmaktdır. Ülkemizde de mesir macununun yapılışında kullanılmaktadır.Osmanlı’lar da da ilaç yapımında mühim bir yer teşkil etmekte olup haremdeki kadınların özel günlerinde sancılarının hafifletilmesinde kullanılmıştır
Dar-ül Fülfül beslenme de yer alması içeriğiyle alakalı olarak da diyebiliriz ki;
Dar-ül fülfül bu baharatlı yapısıyla dik ısı verici vücuttaki termik etkiyi arttıran ve sindirlemeyen bsin öğelerinin sindirimine destekçi olarak yağların da vücutta yakılmasına sebep olmaktadır.

Kansızlık,kronik öksürük tedavisinde kullanılmakta ve hem de bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.Enfeksiyonda kullanılabilir.Vücudu terletmek ve ısıtmak amacıyla de kullanılır.Astıma,görme bozukluğuna,basura,mide ve barsak gazı sancılarına iyi ciro.
Elbette her bitkide olduğu benzeri Dar-ül fülfülü de dozunda kullanmak gerekir…

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir