Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / D Vitamini Eksikliği Sizi Nasıl Etkiler?

D Vitamini Eksikliği Sizi Nasıl Etkiler?

D Vitamini Eksikliği Sizi Nasıl Etkiler?
Vitaminler , vücudunuzun düzgün bir biçimde çalışabilmesi emelli nihai derece önemlidirler . Vitamin eksikliği veya kıtlığı sağlığınızla ilgili kimi sıkıntılara veya değişikliklere sebep olabilmektedir .
Bu yazıda , D vitamini yoksunluğundan ve neticelerinden bahsedeceğiz . D vitamini veya kalsiferol , dişlerin ve kemiklerin gerçek biçimde oluşmasına destekçi olur . Bununla Birlikte eklemlerinizin ve hudut sisteminizim normal çalışmalarını aynı ritimde devam ettirebilmeleri emelli de faydalıdır .
Diğer Yararları
Kalsiyum ve fosfor emilimi de bu vitaminin yararlı tesirlerine dahildir . Kasla ve kalple ilgili kaynaklanan beden etkinlikleri , hormon imalatı emelli lazımdır . Bununla Birlikte , uyumanıza destekçi olur ve sinirlilik halinin önüne geçer .

Küçük bağırsaktaki proteinlerin uyumlu biçimde emilimine de destekçi olur . Güneşe çıkmak vücudunuzun deri altında D vitamini üretmesine ve onu işlemesine destekçi olur; ama tekrar de , güneşte bir sürü pek zaman geçirmemek gerektiğini aklınızda tutmanız mühim ( her şeyin fazlası kayıp ) .

D vitaminini besin veya destek karayolu ile de alabilirsiniz . Ama tekliflen gündelik dozajın dışına çıkmamaya uyarı etmelisiniz çünkü amaç; bu vitaminden balanslı ve sıhhatli miktarda almaktır sağlamak ne noksan ne pek .
Bu vitamini aşağıdakiler benzeri besinlerde bulabilirsiniz:

balık
süt
tereyağı
yumurta sarısı
ton balığı
sardalya
karaciğer
tahıl
peynir
Bu vitamin , vücudunuzda kaynak olarak depolanır . K vitamini de benzer şekildedir . K vitamini de kan pıhtılaşması emelli lazımdır ve bu ikisi vücudunuzun üretebildiği vitaminlerdir . Diğerlerini ancak yediğiniz besinler veya doktorunuz aracılığıyla tekliflen takviyelerle elde edebilirsiniz .

K vitaminini yeşil yapraklı bitkiler; brokoli , karnıbahar , lahana , balık , karaciğer , kıyma , hububat ve yumurtadan elde edebilirsiniz .

Bu Vitaminin Eksikliği Aşağıdaki Bozukluklara ve Hastalıklara Sebep Olur
Küçük çocuklarda kemik biçimsizliği
Dişte çürükler
Raşitizm: çocuklarda fit kemik üretimi
Kemik erimesi: kemikleri zayıflatır , bireyin kırık ve çatlaklara rağmen kaynaklanan korumasını azaltır .
Göğüs kanseri
Kolon kanseri
Bağırsak iltihaplanması
D Vitamini Eksikiliğinin Belirtileri
Ağızda çürüklerin ve yaraların belirmesi , görme sorunları , uyku bozukluğu , şişmiş eklemler vb .

Bu vitaminde aşırıya kaçmak ishal , istifra (istifra (istifra (kusma))) , böbreklerde , kalpte ve karaciğerde hasar , iştah eksikliği benzeri sıkıntılara sebep olabilir .

Belli vitaminlerin eksikliği bu denli zor neticelere yol açabildiğinden sıhhatli ve bir sürü çeşitli bir beslenme alışkanlığına elde etmek mühimdir . Tek tip besin besin mahaline bir bir sürü besine dayalı bir beslenme alışkanlığı vücudunuzun her birinden ayrı ayrı faydalanmasını sağlayacaktır ve böylelikle vücudunuz her parçasının normal işlevlerini aynı ritimde devam ettirerek bir sinerji içerisinde çalışabilir .
Bir diyetisyene danışmak mühimdir . Vücudunuzun bir başkasıyla benzer özelliklere sahip olmadığını ve herkesin çeşitli miktarda besine gereksinimi olduğunu unutmayın . Her birimiz farklıyız ve kendimize özgü diyetlere ihtiyacımız var .

Yukarıda bahsedilen hastalıklar çok önemli hastalıklardır . Bir Sürü geç olana civarı beklemeyin . Daha sıhhatli olmayı tercih ederek bugünden başlayın . Şayet minik evlatlarınız varsa , onları çeşitli ve sıhhatli beslenme ile ilgili destekleyin . Her talep ettiklerini veya en ufak şeyleri yiyemezler çünkü olması gerektiği kadar kocaman değiller .

Kendinizin ve sevdiklerinizin sıhhatine bu sabah mevduat yapmaya başlayın . Vücudunuz bunu sıhhatli ve dirençli olarak ödüllendirecektir ve böylelikle vaktin zarar veren kötüleştirme etkilerinden kurtulabilirsiniz .

Önemli…
Her zaman bu meydanda yıllarca çalışmış bir profesyonele danışın . Sizi emelli daha ardından berbat etkilere sebep olabilecek kanıtlanmamış tavsiyelere kulak asmayın .

Bilinmelidir ki; vitamin takviyeleri yalnızca hakikat eksiklik durumlarında tüketilmeli . Fazlasının da tavsiye edilmediğini ve vücudunuza kayıp verdiğini aklınızda bulundurun .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir