Anasayfa / HABER MAGAZiN / Cola nın zararları

Cola nın zararları

Her zaman colanın ne kadar zararları olduğundan bahsediyoruz. Ama  bu sıcak havalarda buz gibi colayada hiçbirimiz hayır demiyoruz. Sağlıksız olduğunu ve vücuda yaptığı kötü etkileri  anlatan İç ve Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kola’nın zararları hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Karatay, ‘kola içince vücudunuzda neler olduğunun farkında mısınız?’ diyerek aşağıdaki açıklamayı yaptı:

1.İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.

2.İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3.40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4.45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

5.60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

6.Tekrar kolaya ve tatlılara saldırısınız.

7.Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde LEPTİN ve İNSÜLİN DİRENCİ gelişir.

8.Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir