Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Çocunuz Ana Okuluna Hazırmı

Çocunuz Ana Okuluna Hazırmı

 

Kaç yaşında çocuğumu anaokuluna göndermeliyim

Anaokuluna hazırlık, doğumdan önce annenin hamileliği ile başlayan bir süreç olarak algılanmalıdır. Her çocuk diğerlerinden farklı ve kendine özgüdür. Her çocuk farklı becerileri farklı zamanlarda ve farklı yollarla geliştirir. Örneğin: Bir çocuk çok iyi el becerilerine sahipken, kelime bilgisi ve sözel becerilerde geri olabilir. Bireysel farklılıklar yaşam boyunca devam der.

Dil Gelişimini Desteklemek

Anaokuluna başlayacak bir çocuğun başka çocuklar ve öğretmenleriyle iletişim kurabilecek kadar yeterli bir konuşma ve kendini ifade etme becerisi olmalıdır.

Çocuğunuzun dil ve konuşma gelişimini desteklemek için :
Çocuğunuzla oyun oynayabilirsiniz, yetişkinlerle sıkça iletişim kurma ortamları sağlayabilir, ona kitap, dergi, gazete vb. okuyabilir ve okunanlar hakkından tartışabilirsiniz. Çocuğun sorularına basit, anlaşılır cevaplar vererek, çocuğunuza soru sorup, ona problem çözmesi için fırsatlar yaratabilir ve onu tartışmaya teşvik edebilir, dans, şarkı ve ritm içeren müzik aktivitelerine katılmasını sağlayabilir, verilen resimlerden bir öykü oluşturması için yönlendirebilir, ve dünyayı duyuları ile algılaması için fırsatlar yaratabilirsiniz.

Başka Çocuklarla ve Yabancı Kişilerle İletişim Kurma Deneyimi

Çocuk anaokulunda başta hiç tanımadığı, bilmediği yeni bir durumla karşı karşıya geliyor : Büyük bir grup, gürültü ve yeni kurallar.

Daha önce bir oyun grubu deneyimi yaşadıysa alışması çok daha kolay mümkün olur.

Güven duygusu, bağımsızlık, motivasyon, merak duygusu, sabır, kendini kontrol etme, işbirliği yapma, empati kurma, gibi sosyal ve duygusal becerilerin anaokuluna başlamadan önce kazanılması, çocuğun anaokulu yaşantısını kolaylaştırır.

Anne de baba da yoktur orda. Çocuk yeni birine (öğretmeni) alışmak ve o birini başkalarıyla paylaşmak zorundadır. Buna benzer bir durumu daha önce yaşadıysa alışması çok daha kolay mümkün olur.

Anaokulu Hakkında Konuşmak

Çocuğunuzla anaokulu hakkında konuşun. Ona, onu orda nelerin beklediğini anlatın. Önemli olan yanlış yargılar uyandırmamanızdır. Orada kurallar ve sorumluluklar olduğunu ve eğitimcilerin herkes için orda olduğunu anlamasını sağlayın. Onunla problem olabilecek şeyler hakkında da konuşun. Mesela tuvalete gitmesi gerektiğinde ne yapacak?

Anaokulunu Önceden Ziyaret Etmek

Günümüzde birçok anaokulu çocukların önceden ortamı tanımalarına ve ısınmalarına olanak sağlayan tanışma günleri organize etmektedir. Böylece çocuk ortamı, oyuncakları ve diğer çocukları tanıma ve keşfetme olanağı bulabilir.

Yavaşça Alışma Süreci

Ebeveynlerin özellikle ilk günlerde erişilebilecek mesafede olması gerekebilir. Yahutta bir sorun çıktığında telefonla çağrıldığında gelebilcek şekilde hazır bulunmaları gerekebilir.

Dramatik Olmayan Vedalaşmalar

Uzun süren vedalaşmalara meydan vermeyin. Onun için bu süreci daha da zorlaştırmaktan kaçının. Ona onu ne zaman almaya geleceğinizi söyleyin. Onu sakinleştirme ve teselli etmeyi anaokulundaki eğitim uzmanlarına bırakın; çünkü çoğunlukla görüş mesafesinden uzaklaştığınızda ağlamaları son bulur.
Asla bir anda ortadan kaybolmamalısınız, çünkü bu çocuğunuzun size duyduğu güveni sarsacaktır. Alışık olduğu bir oyuncak ya da bir nesneyi yanında getirmesine izin vermeniz ona güven verebilir.

Rahat Bırakabilmek

Ebeveynler çocuklarının yeni deneyimleri kendileriyle paylaşmalarını arzu ederler. Çocuklar anaokulunda olup bitenlerden konuşmadıklarında çoğu zaman hayalkırıklığına uğrayabilirler. Yine de çocuğu sorularla sıkıştırmamalısınız. Çocuğun artık kendi yeni bir “yaşam-alanı” var. Çocuğunuzun tutumları hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz öğretmeniyle görüşebilirsiniz.

Ondaki Farlılıklara Hazırlıklı Olmak ve Anlayış

Anaokulunun ilk günlerinde çocuğunuz çeşitli etkinliklere karşı daha az ilgili olabilir. Zaman zaman keyfisiz ya da öfkeli davranışlar göstermesine şaşırmayın. Çocuğunuz yoğun geçen günün ardından biraz soluklanmayı ya da rahat bırakılmayı isteyebilir.

Öğretmenin Yaklaşımlarını Kabullenmek

Bazen ters düşülen noktalar olduğunda çocuğunuzun öğretmeniyle uzlaşmanız gerekebilir. Unutmayın ki artık çocuğunuzun yaşantısında yeni ve başka önemli biri daha var. Öğretmeninin tutum ve yaklaşımlarında size ters düşen birşey varsa bunu konuşmalısınız.

Anaokuluna Gitmek İstemediğinde

Herşeyden önce sabırlı olmalısınız : Kimi çocuklar anaokuluna alışabilmek için yılbaşına kadar bir süreye ihtiyaç duyarlar. Bazıları sınıf içinde kendilerinden yaşça daha küçük çocuklar olduğunda daha rahat hissederler. Sabahları kararlı olmanız çok önemli. Nerdeyse her çocuk günün birinde anaokuluna gitmek konusunda isteksiz olabilir. İsteksizliğinin nedeni netleştirmeye çalışın. Yeni ortamın büyüsünü yitirmiş olması gibi basit bir açıklaması da olabilir. Yahutta onu korkutan birşey yaşamış olabilir. Bu durumun öğretmeniyle konuşulması gerekebilir. Aile yaşantınızdaki bir değişiklik de neden olabilir : Çocuklar yeni bir kardeşin doğumuyla, anaokuluna başladıkları dönem çakıştığında kendilerini dışlanmış hissedebilirler.

Çocuğunuzun hazır olması demek, anaokulunda kendisinden beklenen görevleri isteyerek ve doğru bir şekilde yerine getirmeye hazır olması anlamına gelir. Hazır olduğu kabul edilen çocuklar; araştırmayı ve keşfetmeyi eğlenceli bulan, merak duyan ve arkadaşları ile olan ilişkilerinden ve işbirliği yapmaktan mutlu olan çocuklardır.

alıntı

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir