Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Çocukluk Çağında Görülen Ortopedik Sorunlar

Çocukluk Çağında Görülen Ortopedik Sorunlar

Çocuklar doğduğu andan itibaren çeşitli ortopedik problemlerle karşı karşıya kalıyor. Ortopedik sorunların kalıcı hasarlara yol açmamasının yolu erken tanıdan geçiyor. Acıbadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Şeref Aktaş ailelere çocukları yürümeye başladığında, şüphelendikleri bir durum varsa ortopedistlere başvurmalarını öneriyor.

Aileler, çocukları yürümeye başladığı zaman içe basma, düztabanlık gibi hastalıkların ortaya çıkabileceğinden endişe ediyor. Ancak bu hastalıklardan korunmanın yolu çocuklara bilinçsiz bir şekilde ortopedik ayakkabılar giydirmekten geçmiyor. Acıbadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Şeref Aktaş ailelere çocukları yürümeye başladığında, şüphelendikleri bir durum varsa ortopedistlere başvurmalarını önererek şöyle devam ediyor: “İçe basma çocuklarda yeni yürümeye başladıkları zaman ortaya çıkarken, düztabanlık yürümeye başladıktan birkaç ay sonra biraz daha ileri aşamalarda görülüyor. Ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilen çocuklar doğru tedavi ile % 90 – 95 oranında iyileşiyor.”     kadinsak.com

Doğuştan çarpık ayak deformitesi

Çocukluk çağında görülen rahatsızlıklardan biri de doğuştan çarpık ayak deformitesi. Bu sorun 1000 doğumda 1 görülüyor ve erkeklerde kızlara oranla 2,5 kat daha fazla rastlanıyor. Doç. Dr. Şeref Aktaş, “Deformiteli ayak diğer ayağa göre daha küçük olup aynı taraftaki baldır daha ince olmaktadır.” diyerek hastalığın belirtilerini tanımlıyor. Doğuştan çarpık ayak deformitesinin tanısını hemen doğum sonrasında klinik olarak koymak mümkün.  kadınlar Hastaların mutlaka doğuştan kalça çıkığı açısından da değerlendirilmesi gerekmektedir. Erken yapılan tedavi ile birçok hastada cerrahiye duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Hastalığın tedavisinde hemen doğumu takiben haftalık alçı değişimleri tedavisine başlamak son derece önemli. Doç. Dr. Aktaş “Erken yapılan tedavi ile birçok hastada cerrahiye duyulan ihtiyaç azalmaktadır.” diyor. 

Enfeksiyonları atlamayın

Enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde kalıcı sorunlara neden oluyor. Doç. Dr. Aktaş, “Ateşle beraber çocukta ayak üzerine basamama sorunu varsa doktora başvurmalı.” Diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Enfeksiyonlarda eklemlerde sıvı birikmesine bağlı olarak bu durumun oluşması normal. Ancak bir haftanın üzerinde olduğu zaman doktora danışmakta fayda vardır.”

Kırıklarda tedaviye dikkat

Doç. Dr. Şeref Aktaş, “Yaralanmaya bağlı kırık oluşursa farklı bir şekilde değerlendirmek gerekir.” Diyerek şöyle devam ediyor: “Çocuk kırıkları farklıdır. Çocuk büyürken kemiklerde büyüme plakları vardır. Kırık, bu büyüme kırıklarını etkilerse önemli bir problemle karşı karşıya kalırız. Büyüme plaklarının bir kısmı zedelenirse açısal deformiteler görülebilir. Tedavi sırasında bu nokta atlanmamalıdır.”

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir