Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Çocuklarla mutfağı paylaşmak

Çocuklarla mutfağı paylaşmak

cocuk-mutfakÇocuğunuz biraz büyüyüp de, ayaklanmaya başladığında, ilgisini en çok çekecek yerlerden biri mutfak olacaktır. Düşünsenize, onca alet, düğme, dolap kapağı… Bu eğlence başka nerede var?

Çocuklar için mutfak büyülü bir dünyadır. Evde, bir çok ilgi çekici, inanılmaz olayın meydana geldiği bir çekim merkezidir. Çırpmak, doğramak, tartmak, karıştırmak, hamurla ve köpüklerle oynamak çocuklara büyük keyif verir. Mutfakta çocuğunuzla şekiller, desenler, tatlar ve renkler hakkında keyifli sohbetler de yapabilirsiniz.

Bu zevkli uğraşılar kısa zamanda tartmaya, ölçmeye ve dökmeye başlayacak olan çocuğunuzun hem bilim hem de aşçılık alanlarındaki ilk pratik bilgilerini sizden almasını sağlayacaktır. Onun yiyeceklerle oynamasına (makarna, pirinç, nohut v.b.) izin verecek, yemek yeme konusunda daha çok istekli olmasını da sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yemek pişirmesine ve bulaşık yıkamasına izin vermek zaman kaybına ve çevrenin dağılmasına neden olsa da, birlikte çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.    kadinsak.com

Annesini mutfakta çalışırken izlemek, farklı renk, ses ve kokuları algılayan bebeğinizin çok hoşuna gidebilir. Onu yanınızda mama sandalyesine oturtursanız, kendini olayın bir parçası gibi hisseder ve ilgiyle sizi izleyebilir. Bebeğiniz altı aylık olduğunda sizin gözetiminizde zararsız mutfak aletleriyle oynamasına izin verebilirsiniz. Ona kase, süzgeç, boş yoğurt kabı gibi plastik kaplar verebilirsiniz. Farklı kaplarla bir arada oynamak çocuğunuzun el ve göz koordinasyonunu geliştireceği gibi, onları biribirine vurarak çıkardığı değişik ve gürültülü sesler de ona eğlenceli gelecektir.

On sekiz aylık olduğunda çocuğunuz kendini çok daha bağımsız hissedecek ve bazı şeyleri kendi başına yapmak isteyecektir. Artık çocuğunuzu oyun hamuru ile tanıştırabilirsiniz. İlk başlarda hamuru elleriyle yoğurmaktan, ezmekten hoşlanacaktır. Daha sonraları değişik şekilli hamur kalıplarını kullanarak birlikte değişik şekillerr çıkarabilirsiniz.

Plastik kalıpları aynı zamanda komik şekilli sandviçler yaparken de kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde, size mutfakta yardımcı olabilir. Onu bu konuda cesaretlendirebilir ve çabaları için övebilirsiniz. Karıştırmak her zaman için mutfaktaki en gözde işlerin başında gelir. Çocuğunuza tahta ya da plastik bir kaşık vererek, bir kek harcını ya da bir salatayı karıştırırken size yardım etmesine izin verebilirsiniz. Bunu yaparken büyük ve kırılmaz bir kase kullanabilirsiniz.

Kesmek de çocuklara büyük bir keyif veren etkinliklerin başında gelir. Muz ve peynir dilimleri gibi yumuşak besinleri kesmek üzere, yuvarlak saplı ve keskin olmayan bıçaklar kullanabilirsiniz.Çocuğunuz bıçak kullanmayı öğrendikten sonra, ona kalın ekmek dilimleri ile birlikte krem peynir ya da reçel vererek kendisine ve size kahvaltı hazılamasını isteyebilirsiniz.

Bulaşıkların yıkanması da küçük çocukların çok hoşuna giden oyunlardan biridir. Bununla beraber hangi nesnelerin yüzüp, hangi nesnelerin battığını izleyebilir. Çeşitli sebze ve meyvelerin yıkanması da çocukların hoşuna giden mutfak etkinliklerindendir.

Yiyeceklerin süslenmesi, çocuğunuzun çok ilgisini çekebilir. Çocuğunuzdan haşlanmış bir patatesin üzerine domates ya da salata dilimleri yerleştirmesini ya da makarnanın üzerine rendelenmiş peynir serpmesini isteyebilirsiniz. Domates püresi, rendelenmiş peynir, biber dilimleri kullanarak, kendi pizzasını yapmasına izin verebilirsiniz.

Yemeklerin tadına bakmak da rahatlıkla bir oyuna dönüştürülebilir. Peynir, salatalık, ekmek ve havucu küçük ve lokmalık parçalar halinde doğrayıp, hepsini bir kaseye koyabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzun gözlerini kapatarak ondan yiyeceklerin tatlarını biribirinden ayırt etmesini isteyebilirsiniz.

Tartma ve ölçme becerilerini kazanmak, okul öncesi çağındaki çocuklar için zor olsa da, nasıl ölçüp tarttığınızı ona gösterebilirsiniz. Mutfakta matematikle ilgili kavramlarla tanışmasını sağlamak da çocuğa yararlı olabilir. Küçük bir patatesin kocaman bir ıspanak demetinden çok daha ağır olduğunu görmek ilgisini çekebilir.

Zaman zaman anne ve çocuk rollerini tersine çevirerek, siz de onun yardımcısı olabilirsiniz. Böylece kendi başına yumurta kırabilecek, un dökebilecek ve portakal suyu sıkabilecektir. Çok fazla yardıma gereksinim duymadan yapabileceği daha başka pek çok şey vardır. Ortaya çıkan eserlerin mükemmel olup olmamasının bir önemi yoktur.Ona duymuş olduğunuz sevgi ve güven duygusu kişiliğinin gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır.

Paylaştığınız zaman dilimi çocuğun dil gelişimine, kas gelişimine, sosyal yönden gelişimine büyük etkiler sağlayacaktır. Bununla bereber kurmuş olduğunuz iletişim, onun hayatının tüm dönemlerinde etkili olacaktır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir