Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Çocuklarda Sinüzit

Çocuklarda Sinüzit

sinuzit_cocuk

Uzmanlar , sinüzitin , astım ataklarını tetikleyebildiğini , özellikle çocuklarda ek olarak sık sık olmak üzere kulak enfeksiyonlarına da ne nedenle olabildiğini , ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor
Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bilinçli . Dr . Ev Keleş , sinüzitin belirtilerini ve tedavi etme metotları ile ilgili bilgi verdi . Sinüzitin belirtilerinden bahseden Keleş , ” Burun tıkanıklığı , geniz akıntısı , koyu sarı – yeşil burun akıntısı , göz etrafı , alın ve yanaklarda ağrı , hassaslık , basınç hissi , koku , tat bozukluğu , diş , üst çenede ağrı ve geceleri yükselen öksürük yakınmaları olabilmektedir . Bununla Beraber kulak ağrısı , ağız kokusu , ateş , boğaz ağrısı , halsizlik ve baş ağrısı benzeri yakınmalar da eşlik edebilir . Akut rinosinüzit ek olarak uzunca devam eden kronik rinosinüzite dönüşebilir . Tekrardan kuvvetli enfeksiyonlar , menenjit veya görme kaybına civarı gidebilecek göz enfeksiyonlarına ne nedenle olabilmektedir . Bu vaziyetlerde hasarların önlenebilmesi amaçlı aciliyetli müdahale edilmesi gerekir . Bununla Beraber akut rinosinüzit , astım ataklarını tetikleyebilir . Özellikle çocuklarda ek olarak sık sık olmak üzere kulak enfeksiyonlarına da ne nedenle olabilmektedir . ” ifadelerini kullandı .

Günümüzde ” sinüzit ” mahaline ” rinosinüzit ” olarak da tanımlanan rahatsızlığın gelişmesi enfeksiyonlar dışarısında birçok nadir . Uzunca müddetli ilaç rehabilitasyonuna yanıt vermeyen hasta olanlarda veya mantıklı rehabilitasyona karşın sık sık tekrarlayan enfeksiyon ataklarında operasyon düşünülebiliyor . Çoğu insanın doktora müracaat etmemesi amacıyla sıklığını meydana koymanın birçok kolay değil meydana geldiğini bahseden Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Bilinçli . Dr . Ev Keleş , sinüzitin belirtilerini ve tedavi etme yollarını paylaşıyor .

Akut rinosinüziti durumda olan hasta olanlarda burun tıkanıklığı , geniz akıntısı , koyu sarı – yeşil burun akıntısı , göz etrafı , alın ve yanaklarda sançı , hassaslık , basınç hissi , koku , tat bozukluğu , diş , üst çenede sançı ve geceleri yükselen öksürük yakınmaları olabilmektedir . Bununla Beraber kulak ağrısı , ağız kokusu , ateş , boğaz ağrısı , halsizlik ve baş ağrısı benzeri yakınmalar da eşlik edebilir . Akut rinosinüzit ek olarak uzunca devam eden kronik rinosinüzite dönüşebilir . Tekrardan kuvvetli enfeksiyonlar , menenjit veya görme kaybına civarı gidebilecek göz enfeksiyonlarına ne nedenle olabilmektedir . Bu vaziyetlerde hasarların önlenebilmesi amaçlı aciliyetli müdahale edilmesi lazım ciro . Bununla Beraber akut rinosinüzit , astım ataklarını tetikleyebilir . Özellikle çocuklarda ek olarak sık sık olmak üzere kulak enfeksiyonlarına da ne nedenle olabilmektedir .

Günümüzde rinosinüzit ( RS ) tanısı , hastanın yakınmaları muayenehane kontrol , endoskopi ve radyolojik tetkikler ile konulur . Burun muayenesi anterior rinoskopi veya nazal endoskopi olarak yapılabilir . Hastanın yakınmalarının temkinli değerlendirilmesi ve kulak – burun – boğaz muayenesi çoğunlukla teşhis amaçlı yetecektir . Akut rinosinüzit tanısında konvansiyonel sinüs grafilerine gereksinim yoktur . Eğer rehabilitasyona yanıt vermeyen veya sık sık tekrarlayan rinosinüzit hastalarında Bilgisayarlı Tomografi ( BT ) istenebilir . Akut rinosinüzit hastalarında komplikasyon düşündürecek semptom ve belirtiler var ise BT veya Manyetik Rezonans ( MR ) lazımdır . Eğer akut rinosinüzit tanısında Bilgisayarlı Tomografi lazım iştirak eden değildir . Eğer tekrarlayan veya rehabilitasyona dirençli olgularda KBB hekimi aracılığıyla nazal endoskopi yapıldıktan hemen peşinden bir ek olarak KBB hekimi aracılığıyla gereksinim görüldüğünde Bilgisayarlı Tomografi istenmelidir .

Akut rinosinüzit medikal ( ilaç ) tedavisi ile düzelir . Eğer tekrarlayan veya kronik olgularda cerrahi yöntemler uygulanır ve altta yatan nazal polip , alerji benzeri etkenler yok sa operasyon neticeleri birçok başarılıdır . Akut viral rinosinüzitler veya viral üst solunum karayolu enfeksiyonlarında sık sık hastanın yakınmalarını azaltıcı tedaviler önerilmelidir . Özellikle sık sık burun temizliği ( tamponlanmış tuzlu su ile ) , bol su içmek ve ateş düşürücü ilaçlar önerilebilir . Viral üst solunum karayolu enfeksiyonu geçirmekte olanlara antibiyotik verilmesinden kaçınılmalıdır . Antibiyotik tedavisi semptomları yedi günden uzunca devam eden ve düzelme eğilimi göstermeyen veya kuvvetli semptomları durumda olan hasta olanlarda düşünülmelidir . Tamponlanmış tuzlu su veya serum fiziksel solusyonlarıyla nazal irigasyon hem güvenli hem de rinit semptomları üzeri gösterişli bir tedavi etme yoludur .

Mukolitik ( balgam – salgı yumuşatıcı ) ajanlar her ne civarı mukus vizkoitesini azaltsalar da , rinosinüzit rehabilitasyonunda muayenehane aktiviteleri gösterilmemiştir . Unutulmamalıdır ki en güzel mukolitik sudur . Bu nedenden nazaran hasta olanların bol su içmesinde fayda vardır . Burun içerisinde olan enflamasyonun iyileştirilmesi için tedavisi topikal steroid spreyler kullanılabilir . Tedavi Etme edilmeyen kronik sinüzit sinüslerinizde operasyon lazım iştirak eden hasara ne nedenle olabilmektedir . Uzunca müddetli ilaç rehabilitasyonuna yanıt vermeyen hasta olanlarda veya mantıklı rehabilitasyona karşın sık sık tekrarlayan enfeksiyon ataklarında operasyon düşünülebilir . Bu Sabah son zamanlarda kronik veya tekrarlayan rinosinüzit rehabilitasyonunda tatbik edilen cerrahi tedavi etme endoskopik sinüs cerrahisidir .

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir