Anasayfa / HABER MAGAZiN / Çocuklarda Sınav korkusu Kaygısı

Çocuklarda Sınav korkusu Kaygısı

ÖSS, fen ve anadolu liseleri sınavları yaklaşırken hem çocuk ve gençlerin hem de ailelerin sınav kaygısı altında ezildikleri belirtilerek, bugünlerde ailelerin, çocuklarına karşı beklentilerini seslendirmek yerine sevgi mesajları içeren diyaloga girmeleri önerildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Avcı, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, anne-babaların çocuk ve gençlerden beklentileri arttıkça, çocuklarda “Benden çok şey bekliyorlar. Bu ekonomik koşullarda bile dershaneye yüklüce para verdiler” duygusu geliştiğini ve kaygılarının arttını söyledi.

Çocuk özel okula gidiyorsa aile bütçesinin daha çok etkilendiğini,anne-babaların okula ve dershaneye verdikleri parayı geleceğe yönelik bir yatırım olarak gördüklerini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

“Anne-babalar bu yatırımı korumaya ve yönlendirmeye çalışmaktadırlar. Bunalmış aileler, çocuk ve gençlerin yanında ekonomik kaygılarını fazlasıyla dile getirmektedirler. Çocuklarına ‘Bak, bu durumda bile senin masrafların için yiyeceğimizden kestik’ diyebilmektedirler. Anne-babalar bu mesajla çocuklarının daha fazla çalışmasını umuyorlar.”

Avcı, bu arada çocuk ve gençlerin özlem ya da ilglanlarının önemini yitirdiğini, mutluluklarının tümüyle unutulduğunu, birkaç saatlik sınavla belirlenecek eğitim başarısının öne çıktığını belirtti.

“Bugünlerde hem çocuk ve gençler hem de aileler sınav kaygısı altında ezilmiş durumdalar” diyen Avcı, şunları kaydetti:

“Eğer çocuk ya da genç oldukça duyarlı ise uyku bozuklukları, yoğun kaygı bozuklukları, sınav sırasında panik ataklar, sınav öncesi mide bulantısı, kramplar, ishaller, saç ya da kirpik yolma ve yeme bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bu çocuklarda, sınav sırasında bayılma ve nöbet bile görülebilmektedir.

En kötüsü de intihar girişimleri ve sonuçlanan intiharlardır. Gazetelere yansıdı; notların kırık geleceğini ya da sınavı kazanamayacağını düşünen ilköğretim öğrencileri bile intiharı denemeyebaşladılar. Medyadan büyüklerin de sıkça bu yolu denediğini görüyorlar.”

Avcı, çocuk ya da genç yeterince duyarlı değil ya da olayı tamamenkaderine bırakmışsa bu kez de aynı bulguların anne-babalarda gözlendiğine dikkati çekti.  kadinsak.com

Nasıl davranmalı?
Bugünlerde sık sık “ders çalış” demenin yararı olmadığını ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

“Şimdiye kadar çalışmış ise ne ala. Bir iki haftalık çalışma ile birşey değişmez. Çocuğun öfkelenmesinden ve üzülmesinden başka bir işe yaramaz. ‘Ne yapalım bu sene olmazsa seneye denersin’ sözüne üniversite adayları çok sinirleniyorlar. Çünkü bu sözün, ‘yeteri yadar çalışmadın’ mesajı içerdiğini düşünüyorlar. ‘Eğer kazanamazsan seni bu yaz çırak vereceğiz’ tehdidi ise özellikle yaramaz ve çalışmayan ilköğretim son sınıf öğrencileri içindir. Ancak her yıl tekrarlandığı için pek ciddiye alınmaz.  kadinsak.com

Bugünlerde en iyi yaklaşım, ‘Seni seviyoruz, seninle birlikte olmaktan mutluyuz, seninle hayat eğlenceli, şu sıralar oldukça duyarlısın bu konuları birkaç hafta sonra konuşalım, çikolatalı pasta ister misin?’ gibi sevgi mesajları içeren diyaloglara girmektir. Anne-babalara, bugünlerde sık sık bu sözcükleri söylemelerini öneriyoruz

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir