Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Çocuklarda Rotavirüse Dikkat Edin

Çocuklarda Rotavirüse Dikkat Edin

3 yaş altı çocuklarda ishalin en önemli etkeni olan rotavirüs sık olarak görülüyor. kolay bulaşan ve özellikle gelişmekte olan bütün ülkelerde ölümlere varn ciddi vakalara yol açan virüs ishalden artık aşı ile korunma vakalarının % 74 azalttığı ortaya koyuyor.
Bu virüs 3 yaş altı çocuklarda ishalin en sık görülen nedeni olarak göze çarpıyor. Her yıl 125 milyondan fazla ishal vakası rotavirüs sorumlu tutuluyor. 5 yaş altındaki çocuklarda görülen tüm ölüm oranlarının %6 sında ishal ve seyreden enfeksiyonlara bağlı tüm ölümlerin %25 inde rota virüsü neden olduğu sanılıyor. Bu virüs dünyada her sene 500 bin çocuğun ölümüne 2 milyondan fazla çocuğunda hastanede yatmasına neden oluyor. Rotavirüsün neden olduğu ishal, temizlik koşullarından bağımsız olarak ortaya çıkıyor. gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde benzer sıkıntılar görülüyor.
Bulaşma Yolları ve tedavi
Rotavirüs, virüsü taşıyanın dışkısıyla bulaşmış olan ellerle , yüyeceklerle,suyla ağız yoluyla enfekte kişilerin temas sonucu alınması ile bulaşır. Solunum hatta diğer vücut sıvıları ile bulaşma söz konusudur. Virüs ellere saatlerce katı yüzeylerde günlerce dışkıda 1 hafta canlı kalabilir. Bu virüs çocuklarada çok ağır etkilere yol açabilir. hastalık ateş kusma ile başlayan ve 1 ila 3 gün süren hastalık, ishal ise 5 ile 7 gün arası devam edebilir. Süt çocuklarında sıvı kabı görülebilir. Tedavin başlıca amacı hidrotarasyon- sıvı kaybını önlemek ve oluşan sıvı kaybının yerine konulmasıdır. İlaç tedavisi yoktur. başlangıçta elde sıvı tuz kayıplarını karşılamak için elma, pirinç suyu,ayran gibi sıvılar verilir. Anne sütü alan bebeklerin sık emzirilmesi gereklidir. Ek gıda alan bebekler az ve sık olarak yoğurt , papates püresi,ğirinç lapası,muz piresi gibi besinlerle beslenir.Şeker ve tuz sülusyonlarının (ors) doktor tavsiyesine göre verilmesi sıvı kaybına dengelemede yardımcı olur. Sıvı kaybı orta veya ağır derecede ise vücuttaki sıvı tuz oranının normal düzeye getirilmesi için hastahanede serum tedavisine ihtiyaç duyulur.
Rota virüsüne karşı aşı 2007 yılında kullanılmaya başlandı.130 bin bebek üzerinde yapılan çalışmalarda aşının rotavirüs vakalarını %74, ağır hastalıkları %98 ve hastahane yatışlarını %96 azalttığı belirttiliyor.İlk doz olarak 6-12 haftalıkken başlanır. Sonra4-10 hafta arası ile2 veya 3 doz halinde agız yoluyla uygulanır. 6 aylık olmadan aşılanmanın bitmiş olması gerekiyor.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

bir yorum

  1. dalınfıx yenı sampuanım dalınkıx molfıx kullanıyorum arkadaslar benı cok sevıyor hemde 12 yasıma geldım valla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir