Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Uzmanlar,bütün çocukların  kardeşini çok veya az  kıskanabileceğini,uygun davranılırsa çocuğun gelişimine katkısı bile olacağını söylüyolar. Anne ve babanın ” seni dahauzun süredir seviyoruz”diyerek içini rahatmalıve kardeşini ,kendisinin yerini alacak birisi gibi görmesine engel olmalısınız.Küçükken benzer duyguları yaşadığımızı söylemek,onunla duygusal özdeşlik kurup,duygularını anladığımızı göstereceğinden,içindeki karmaşayla başa çıkmasını kolaylaştıracaktır.Kardeşiyle ilgilikarışık  duygular yaşayan başka çocukların hikayeleri de anlatılabilir.Öykünün kahramanı olan çocuğun tavırları ve kıskançlığıyla başetme yöntemi,çocuğunuzada örnek olacak veduygularını size açmasını sağlayacaktır.
Kıskançlığı lehinize Çevirin

Çocuk duygularını ifade edemediği ya da dışa vuramadığı taktirde,bu rahatsız edici duygular faklı şekillerde kendini gösterebilir. Örnek olarak tuvalet eğitimini kazandığı halde tekrardan altına yapmaya başlar.kendi kendine yemek yediği halde annesinin yedirmesini bekler. Annesinin ve babasının kendisi varken başka çocuk daha istemelirini kabullenemez. ona verilen sevgiden, ilgiden kısıp kardeşine verdiklerini, kardeşinin daha çok sevildiğini düşünür. uzun süre, bu durumdan baş etmek için uğraşır. Hatta çocukların  büyük çoğunluğu belli bir süre bebeğin geldiği yere geri döneceğine inanılır ve bu yönde umutları vardır.çocuklar büyüdüklerinde kıslanlıkları devam eder. Birlikte yaşamayı paylaşmayı öğrenmek kardeşler arasında çatışma ve tartışma olması normaldir.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Bebeklerde Doğum Lekesi

Bazı bebeklerin vücudunun herhangi bir yerinde görülebilen ve doğum lekesi olarak adlandırılan lekeler olabilir. Çoğu ...