Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / Çocuklarda İrkilme ve Kabuslar Nasıl Çözülür.

Çocuklarda İrkilme ve Kabuslar Nasıl Çözülür.

 Çocuklarda İrkilme ve Kabuslar Nasıl Çözülür .
Herkes rüya görür , çocuklarında süre zaman hiç hoş olmayan rüyalar veya kabuslar görmesi doğaldır . Karabasan gören bir çocuk ağlayarak veya bağırarak uyanabilir . Çocuk yarı uyur yarı uyanık durumdadır ama sizi tanımayabilir ve sizin söyledikelrinizi anlamayabilir .

Kabusların farklı sebepleri vardır . Eğer çocuğunuzun ateşi yüksekse veya yabancı bir rahatsızlık nedeni ile rahat değilse , geceleri korkmuş vaziyetde uyanabilir . Çok yorgun bir biçimde yatmışsa , uyuduktan birkaç ardından ağlayarak uyanabilir . Yatağa gitmeden öncesinde televizyonda korku filmi seyretmiş veya aklının erebileceği aile içerisinde korkulu hikaye veya konuşmalar yapılmış ise karabasan görme olasılığı fazladır . Yeniden çocuklar karanlıktan , yalnız kalmaktan korkmuş olabilirler . Eğer normal bir çocuk düzenli olarak karabasan görüyorsa bunun nedeni okul veya ev hayatı ile ilgili bir sorun vardır örneğin ailede şiddet , yepyeni bir kardeş doğması benzeri . .

Çocuklarda bu durumlar; uzmanlara göre natürel karşılanmaktadır çünkü belli bir yaşa civarı hakikat ve hayali karırştırırlar yani hikayedeki kahramanı hakikat zannedebilirler ve hayal kurarlar . Dolayısıyla endişeye kapılmamak gerekir .
Bu durumda yapılması gerekenler ise;hemen çocuğun yanına yanına gitmek ve ışık kapalı ise açmaktır . Ona sarılıp güvende olduğunu hissettirip , sakinleştirici sözler söylemektir . Kesinlike sesinizi yükseltmeyin , azarlamayın . Karabasan veya rüya ile ilgili sorular sormayın , tekrar uykuya dalıncaya civarı yakınında kalın .

Ancak yatmadan önce buna hazır olursanız daha az korku , karabasan görmesini sağlayabilirsiniz;çocuk yatmadan onla birlikte beraber odasında belli bir süre kalarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz , sevdiği oyuncaklardan birini yanına vererek yalnızlık korkusunu hafifletebilirsiniz , Duvarlarda rahatsız edici resim , fügür veya çirkin heykelimsi malzemeleri kaldırmakda gayet yerinde olur .

Ayrıca yepyeni doğmuş bebekler ve çocuklar uyutulurken veya uyumuşlarsa üzerlerine ;Ayet sağlamak el Kursi+7 tane Fatiha suresi+Nas Suresi+Felak suresi+3 ihlas sağlamak ı şerife ve Kafirun suresi okunur ve çocukların üzerine üflenir , en sonda iki el birleştirilerek avuç içerisine tekrar üflenir ve çocuklar boylu boyunca avuç içi ile hafifce sıvazlanır . ( yabancı sure ve dualar biliyorsanız hepsi olur )

Çocuklarda görülen ani irkilmeler ve uyanmalar eğer fiziki bir rahatsızlıkları yok ise bu dua ve surelerle geçer .

Yine yatmadan yarım saat öncesinde çocuklara çoz az miktar melisa çayı , ıhlamur , adaçayı , papatya çayı ( bir fincan civarı ) benzeri çaylardan içirilirse rahat uyumaları sağlanmış olur .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Süt Helvası Tarifi

Bu gün Bursa’nın düğünlerde en sık yapılan tatlısı Süt Helvası tarifini vereceğiz. Tatlı 6 kişilik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir