Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Çocuklarda “güven duygusu” aşılamak şart

Çocuklarda “güven duygusu” aşılamak şart

Çocuğun sosyal gelişme sürecinde geliştirdiği kişiliğin, en yakın çevresi yani anne-baba, kardeşler ve ev içinde yaşayan diğer aile üyeleriyle yakından ilişkili…

Gaziantep Rehberlik ve Araştırma Merkezi (GARAM) Müdür Yardımcısı Psikolog Özgül Kılıç, çocuklarda sağlıklı kişilik gelişiminin ilk şartının “güven duygusu“ olduğunu söyledi.

Yakın çevrenin, çocuğa gösterdiği olumlu ve olumsuz tepkilerin çocuğun kişilik gelişiminde önemli rol oynadığını anlatan Kılıç, “Söylediklerine aldırış edilmeyen, fikrini belirtemeyen veya belirttiği zaman sürekli eleştirilen veya sürekli düzeltilen çocuk haliyle suskun, içine kapanık ve güvensiz, huysuz ve saldırgan olur“ dedi.

“Buna karşılık, söyledikleri çok önemli olmasa da dinlenen, önemsenen, fikrini belirtmesine izin verilen, fikri çok geçerli olmasada duyulan, sürekli eleştiriye uğramayan çocuk ise daha güvenli ve daha sağlıklı bir kişilik geliştirir“ diyen Kılıç, şöyle devam etti:

“Ebeveyn-çocuk arasındaki ilişki, çocuğun hem çevresini hem kendibenliğini algılamasında ve değerlendirmesinde en önemli etkendir. İhtiyaçlarının uygun biçimde karşılanması sonucunda çocuk, kendi benliğini değerli bir varlık olarak algılar. Çevresini de değer verilen, güvenilir bir çevre olarak değerlendirir. Böylelikle güven duygusunun temeli atılmış olur.

Kazandığı güven ve özerklik duyguları oranında yavaş yavaş çevresini keşfeder ve çevre üzerinde bir denetim gücü kazanır. Bu amaçla, çevredeki her şeye karşı derin bir soruşturma ve öğrenme eğilimi gösterir. Bu açıdan bakıldığında güven ve ona bağlı öğrenme eğilimi, bebeğin sevgi ve ilgi başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının anne-baba tarafından zamanında karşılanması ile doğrudan ilişkilidir.“

GÜVEN DUYGUSUNUN GELİMESİ İÇİN

Kılıç, güven duygusunun geliştirilmesi için evde yapılabilecek basit yaklaşımlar ve ilkeler konusunda ise ailelere şu önerilerde bulundu:

“Anne-baba, çocukların ilk ve en önemli öğretmenleridir. Çocuklarda gelişen davranışların temel örnekleridir. Dolayısıyla çocukbir görevin nasıl yapıldığını görürse veya bir kişi ona gösterirse, iyi öğrenir.

Çocuk, değer ve başarı duygularını yaşayabilmelidir. Çocuk, öğrenmediği davranışlarda başarı gösteremez. Ancak, başarısızlıklarınarağmen kendini olumlu kişi olarak algılayabilmeli, yani sevildiğini vekabul edildiğini bilmeli ve başarısızlıklarını kişiliği ile bağlantılı olmadan birer öğrenme öğesi olarak görebilmelidir.

Aileler, yönlendirmelerle çocuklarda becerilerin gelişmesine yardımcı imkanlar yaratabilir. Çocuk, değer ve önemini anne ve babasının kendisine gösterdiği sözlü ve sözsüz sevgi ifadeleri ile anlar. Yüreklendirme, çocuğun kendini değerli algılayabilmesi için çokönemlidir. Yüreklendirme, çocuğun olumlu taraflarına dikkatini yöneltmekle başlar. Çocuğun davranışlarının olumlu yönlerini dile getirir, çocuğa güveni belirtir.“

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir