Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / Çocuklarda Bit sorunu

Çocuklarda Bit sorunu

Eski dönemlerde okullarda bit sorunu hat safhadaydı. Bit bulaşmayan çocuk yok denecek kadar azdı. Şu an bu sorun gerçekten birhayli azalsada yinede tamamen bitmiş değil.  Fakat bitlenme utanılacak bir durum değildir. Aslında hep pislik nedeni ile oluştuğu bilinen bit temiz saçlara daha çok gelir.Saçta bit oluşumu çocuğun pis ve bakımlı olmadığı anlamına gelmemektedir. Çocuklarda daha sık görülen bu sorun aslında birçok yetişkini de etkileyebilmektedir.

Bitler insan saçında yaşayan kahverengimsi ufak böceklerdir. 6 bacakları bulunan bu hayvanlar genellikle çocukların saçlarında daha fazla gözlemlenir. Saç derisindeki kanı emerek beslenen bitler genellikle saçta kaşıntı sorununun oluşmasına neden olur.  Ve saça yumurtalarını bırakarak çok çabuk bir çekilde ürerler.

Bitler insandan insana kolayca atlayabilir. Çocuklar özellikle okul ortamında birçok kişi ile bir arara oldukları için bu sorun ile daha fazla karşılaşırlar. Bitler insan saçı dışında uzun süre yarayamazlar. Bu nedenle saçından bit problemi bulunan bir kişinin havlusundan veya çamaşırlarından bitin başka bir kişiye bulaşması pek mümkün değildir.

Eğer çocuğunuzun saçından bit problemi ile karşı karşıya kalırsanız bu sorunu derhal çözmeniz gerekmektedir. Saçlarda oluşan bitleri normal şampuanlarla temizlemek mümkün değildir. Çok çabuk çoğaldıkları için önemli olan bitlerin çoğalmasına izin vermeden çocuğunuzun saçlarını temizlemektir. Bit sorununu çözmek için sıkı taraklar ve bazı bit şampunalarını kullanabilirsiniz.
Bit için bitkisel tedavi:

Sarımsak : 1 baş sarımsak, soyulup havanda ezilir. Saçlara sürülür.

Bit otu (mezevek) : Düğünçiçeğigiller familyasından; bir çok çeşidi bulunan ve kuzey yarımkürede yetişen bir bitkidir. Tohumlarında Delphinine vardır. Zehirlidir.Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Süt Helvası Tarifi

Bu gün Bursa’nın düğünlerde en sık yapılan tatlısı Süt Helvası tarifini vereceğiz. Tatlı 6 kişilik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir