Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Çocuklar neden ısırır

Çocuklar neden ısırır

Her on çocuktan birinin başka insanları ısırma alışkanlığı olsa da, ısırmak tolere edilebilecek bir davranış değil. Ancak durumu düzeltmek için tepkinizi de iyi ayarlamanız gerekiyor.

Emekleme çağındaki her 10 çocuktan birinin ve 2 yaş grubundakilerin ısırmaya meraklı olduğu düşünülecek olursa, aslında ısırmak anormal bir davranış değildir. Ancak rahatsızlık verici ve zararlı bir davranış olduğundan, ebeveyn ve eğitmenlerin davranış ilk göründüğü andan itibaren bunu değiştirmeye çalışması gerekir. Eğer bir çocuk ısırıyorsa, sakin kalıp, çocuğun olayın hemen öncesinde ne yaptığını ve ne yaşadığını düşünmeye çalışın.

Küçük çocukların neden ısırdığını anlamak, bu agresif davranışı engellemenizde ve onlara duygularıyla başa çıkmak için daha olumlu yöntemler göstermenizde yardımcı olacaktır.

Çocukların ısırmaları için pek çok farklı sebep olabilir. Bu nedenle işe önce çocuğun hangi tür ısırgan olduğunu anlamakla başlamak, uygun disiplin tekniğini geliştirmenizde faydalı olacaktır. 

  • Deneyci ısırgan: Bir bebek, ya da küçük bir çocuk, annesinin göğsünü, ya da ona bakan kişinin omzunu denemek amacıyla ısırabilir. Bu gerçekleştiğinde, yetişkinler, çocuğun başkalarını ısırmaması gerektiği konusunda açık, kesin ve çabuk bir tepki vermelidirler. Örneğin kesin ve açıuk bir şekilde söylenen “Hayır” sözcüğü, uygun bir tepki olacaktır.Deneyci ısırganların tek derdi, diğer insanları koklama, tatma ve onlara dokunma yoluyla dünyaları hakkında daha fazla bilgi edinmek olabilir. Kasları gelişme aşamasında olduğundan, deneyimleme ihtiyacı duyarlar. Bu evrede onlara olabildiğince çeşitli oyun alanları ve renkli oyuncaklar sunmaya çalışın.

    Bu tür ısırganların bir diğer motivasyonu da diş çıkardıklarından dolayı canlarının acımasıdır. Bu durumda onları rahatlatmak amacıyla ısırmaları için bir şeyler verebilirsiniz; havuç, sert bisküviler, ya da dişlik gibi.

  • Bıkkın ve sıkkın ısırgan: Yetişkinlerin ilgisini çekmek, ya da başka bir çocuğun oyuncağını isteyen bazı çocuklar, bu arzularıyla başa çıkabilme yetisinden yoksundurlar. Isırmalarının sebebi de budur. Her ne kadar başkalarına zarar verme amacı gütmeseler de, yetişkinler bu davranışı onaylamadıklarını göstermelidirler. Öncelikle kurbana ilgi gösterdikten sonra, ısıran çocuğa ısırmanın başkalarının canını yaktığını ve bu davranışa izin olmadığını açıklayın. Bu gruba giren çocuklara duygularını gösterme ve ihtiyaçları olan şeyleri elde etme konusunda doğru dili öğreterek yardımcı olabilirsiniz. Çocuklar olumlu bir şekilde iletişim kurduğunda, bu davranışı onayladığınızı gösterin. Potansiyel bir uyuşmazlığı yakalamanız çocuk ısırmadan önce bunu engellemenize yardımcı olabilir. 

  • Savunma amaçlı ısıranlar: Bazı çocuklar tehlikede olduklarını düşünüp, savunma amaçlı ısırabilirler. Çevrelerindeki şeyler üstlerine geliyor olabilir ve bu durumda tekrar kontrol kazanmak amacıyla ısırırlar. Bu durumda da daha önce bahsettiğimiz müdahale tekniklerini kullanın ve çocuğun ve sahip olduğu eşyaların güvende olduğuna dair emin olmasını sağlayın.Yeni ayrılan anne-babalar, aile büyüklerinden birinin ölümü, annenin çalışmaya başlaması gibi durumlar karşısında çocuk kendini tehdit altında hissedebilir. Savunma amaçlı ısıran çocuklar, evde veya yaşadıkları sokakta şiddete maruz kalıyorsa, fazladan ilgi ve şefkate gereksinim duyabilir.

  • Zorba ısırganlar: Bazı çocuklar güç ve kontrol için güçlü bir arzu duyarlar. Birini ısırdıklarında, kendilerine verilen tepkiyi görünce, bu davranışı tekrarlama arzusu pekişir. Bu durumda ısıran çocuğa gün içinde birtakım seçenekler sunmak ve olumlu sosyal bir davranışı pekiştirmek (paylaşmak ve teşekkür etmek gibi) iyi olacaktır. Isıran çocuk, ısırmadığı zamanlarda ilgiyi üstüne çekebilirse, güç duygusunu hissetmek için agresif davranmak zorunluluğunu da hissetmez.

Ne yapmalı?
Çocuğunuz ısırıyorsa, asla vurarak ya da ısırarak karşılık vermeyin. Çünkü bu türden davranışlar, şiddetin duygularla başa çıkmada kabul edilebilir bir davranış olduğuna dair mesaj verir. Bunun yerine sakin ve eğitici olmalısınız. Çocuk ısırdığı için hiçbir ödül almamalıdır. Bu ödül, öfke şeklinde ona yönelttiğiniz olumsuz dikkat bile olsa. 

Ebeveynler ve çocuk bakıcıları çocukların ısırmaya son vermeleri için iş birliğine gitmeliler. Eğer bu davranış evde tolere edilirse, o zaman bunu kreşte, yuvada ya da okulda da tekrarlayacaktır. Aileler ve eğitmenler takım halinde çalışırlarsa, çocuğun ısırma nedenlerini bularak, buna bir çözüm arayabilirler. 

Çocuğunuz ısırma huyu geliştirdiyse, her yeni ısırma olayında, çevresine ve içinde bulunduğu duygusal duruma dikkat edin. Çocuk hep aynı kişiyi mi ısırıyor? Yorgun veya aç mı? Anında müdahaleye hazır olun, ama dikkatlı davranın. Çocuklara kendilerini kontrol etmeleri için yaşlarına uygun yollar göstermek, kendilerine olan güvenlerini ve öz saygılarını artırır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir