Anasayfa / BEBEK BAKIMI / ÇOCUK OBEZİTESİ

ÇOCUK OBEZİTESİ

Ülkemizde çocuk şişmanlığı oranı diğer ülkelerde olduğu gibi hızla artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde çocuk ve ergen obezitesi sıklığı % 25′ lere çıkmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar, 5 yıl sonra çocuk obezitesi oranlarının 2 – 3 kat artacağını göstermektedir. Yetişkin yaşlardaki obezitenin sebeplerinden bir tanesi de çocukluktaki obezite olduğu için son derece dikkate alınması gereken bir konudur. Fakat bu konuda aileler genellikle dikkatsiz davranmakta, şişman çocuğun sağlıklı çocuk olduğu gibi yanlış bir tutum sergilemektedirler. Bir diğer yanlış düşünce de diyet yapan çocuğun yaşıtlarından geri kalacağı, sağlığının bozulacağı veya derslerinde başarısız olacağıdır. Bu yanlış düşünceler ancak beslenme tedavisine başlanınca düzelmektedir. Gelelim çocuk obezitesinin nedenlerine :

  1. Genetik faktör: Anne ve baba şişmansa çocuğun şişman olma riski % 80 , sadece birisi şişmansa bu oran % 50 , ikisi de şişman değilse oran % 9 dur.
  2. Fiziksel aktivite azlığı: Tembellik, spor yapmama, uzun süre tv seyretme veya bilgisayar başında kalma.
  3. Tıbbi sorunlar: Annenin gebeliğin ilk aylarında yetersiz beslenmesi, gebelikte aşırı kilo alımı, annenin şeker düzeyinin yükselmesi, tiroid bezi yetersizliği, böbrek üstü bezi sorunları, kortizon kullanımı , bazı antidepresan ilaçlar vs.
  4. Psikolojik nedenler: Aile içindeki huzursuzluklar ( özellikle sevilmediğini düşünen çocuk bu açığı aşırı yeme ile kapatmaya çalışmaktadır), okulda başarısızlık, arkadaş ilişkilerindeki sorunlar, özgüven eksikliği, kişilik bozuklukları, depresyon vs.
  5. Ailelerin bilinçsizliği: Çocuk beslenmesini ciddiye almama, çocuğu kendi istekleri doğrultusunda besleme, çocuğu sağlıksız besinlerle ödüllendirme, aşırı yedirme vs.
  6. Fast-food tüketimindeki artış: Son yıllarda bütün dünya ile birlikte ülkemizde de  sayısı gittikçe artan  fast-food dükkanlarının özendiriciliğinin artması, hazır gıdaların ve market gıdalarının reklamlarının artması.  

Sebeplerini sıraladığımız çocukluk çağı obezitesinin çözümlerine bakalım şimdi de. Bizim için en önemli etkenlerin başında ailelerin bilinçsizliği gelir. Beslenme gibi önemli bir konuda inisiyatif kesinlikle çocuklara bırakılmamalıdır. Çocuklar genelde yemek istemedikleri besinleri reddetme ısrar edilirse de ağlama yolunu seçmektedirler. Bu noktada aile çocuğa boyun eğmemeli yemesi gereken besini daha cazip hale getirip çocuğa yedirme yoluna gitmelidir. Yemek kitapları veya internetten bu konuda yardım alabilirsiniz. Aile büyüklerinin yanlış yönlendirmelerine de dikkat etmek gerekir. Toplumdaki genel yargı şişman çocuğun sağlıklı çocuk olduğu yönündedir mesela. Oysaki insan vücudundaki yağ hücre sayısı bazı dönemlerde artmaktadır. Bu dönemler ; gebeliğin son 2 ayı, doğumdan sonra ilk 18 ay, okul öncesi 5 – 7  yaş ve ergenlik dönemidir. Ergenlikten sonra hücre sayısında değişiklik olmaz. Bu yaşlardan sonra varolan hücrelerin hacimlerinde artış veya azalma olur. O yüzden bu yaşlardaki şişmanlığın tedavisi daha önemlidir. Erken müdahale çocuğun sağlığını bozmak yerine daha da yükseltecektir.

Öncelikle şunu unutmamalıyız: Beslenme ; vücudun büyüme ve gelişimini sağlamak, sağlığın korunması ve daha da yükseltilmesi ve de günlük harcamaların karşılanması için gerekli olan besin ögesi ve enerji değerinin doğal ve sağlıklı besinlerden sağlanması demektir. Beslenme kesinlikle salt karın doyurmak demek değildir. O yüzden ” çocuğumun karnı doysun da ” tarzı bir yaklaşımdan uzak durmalısınız.

Her yaştaki çocuğun olması gereken boy ve kilo değerleri ülkelere göre mevcuttur. Bu değerleri çocuk doktorunuzdan öğrenebilir, çocuğunuzun normal büyüme eğrilerine uyup uymadığını bu şekilde takip edebilirsiniz. Konu hakkında ne kadar çok güvenilir bilgiye sahip olursanız çocuğunuzun obeziteye yakalanma riskini o kadar düşürürsünüz.

Fiziksel aktivite yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da oldukça düşmüş durumda. Diyetisyenlere başvuran ailelerin hemen hemen hepsi çocuklarının uzun saatler boyunca tv veya bilgisayar karşısında zaman geçirdiğini söylemektedirler. Çözüm ; çocuğunuzu hoşlanacağı ve sosyal bir çevre edinebileceği sportif aktivitelere yönlendirin.

Dikkat edeceğimiz son nokta da çocuğunuza doğruyu öğretmeye çalışırken siz yanlış bir beslenme tutumu sergilemeyin. Bu konuda diyetisyenlerden doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çocukluk çağında doğru beslenmeyi öğrenen çocuklar ilerde bilinçli yetişkinler olacaktır. unutmayalım ki ağaç yaşken eğilir…

Hakkında: Gulen_Akboyar

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir