Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Çocuk Ailenin Mutluluk Merkezi

Çocuk Ailenin Mutluluk Merkezi

bebek kucakÇocuğun ailede mutluluk kaynağı olduğu belirtilerek, çocuksuz çiftlerde intihar sıklığının, çocuklu çiftlere göre iki kat fazla olduğu vurgulandı.
Ege Üniversitesi (EÜ) İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu öğretim görevlisi Birsen Karaca Saydam, yaptığı yazılı açıklamada, erkek egemen toplumlarda kadınların varolma nedenlerinin doğurma kapasitelerine indirgendiğini kaydederek, kadın ve anne sözcüklerinin eş anlamlı kullanıldığını kaydetti.

Böyle bir kültürel yapı içinde kadın için çocuksuzluğun “statü düşürücü” olduğunu anlatan Saydam, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Çocuk ailede mutluluğun merkezidir. Çocuksuz kadın ya evde kalmıştır ya da kısırdır. Her iki deyim de kadını aşağılar ve böyle bir durumda genellikle kadının neden evlenmediği ya da kocasının kısır olup olmama olasılığı dahi tartışılmaz. Evlenip çocuk doğurmuş, hele erkek çocuk doğurmuş olan kadınlar toplumsal olarak ödüllendirilir, çocuksuz kadınlara göre daha fazla saygı görürler.”

 

Yapılan araştırmaların, çocuk sayısı ile boşanmalar arasında ters orantı olduğunu gösterdiğini bildiren Birsen Karaca Saydam, “Çocuksuz çiftlerdeki intihar sıklığı, çocuklu çiftlere oranla iki kat daha fazladır. Kısırlık tedavileri kadınlarda kaygı ve davranış bozukluklarına yol açabilmektedir” görüşünü dile getirdi.

Evli çiftlerin ortalama yüzde 85 ile 89’unun çocuk sahibi olmalarına rağmen, yüzde 10-15’inin hayatlarını çocuksuz olarak sürdürdüğünü vurgulayan Saydam, toplumda çocuğun ekonomik, sosyal ve psikolojik değer boyutlarında ele alındığını bildirdi. Özellikle kırsal kesimdeki evliliklerde çocuğu olmayan çiftlerin toplum tarafından dışlandığına, suçun kadının omuzlarına yüklendiğine işaret eden Birsen Karaca Saydam, “Kadın, eşinin çocuk sahibi olması için ikinci bir eşi ya da boşanmayı dahi kabul etmek zorunda kalmaktadır. Kısırlık, kadınları erkeklere oranla daha fazla etkilemekte, psikolojik ve sosyal sorunlar yaratmaktadır” dedi

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir