Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Çocuğunuz yapacağı sporu kendi seçsin

Çocuğunuz yapacağı sporu kendi seçsin

Çocuğunuz yapacağı sporu kendi seçsin

Hemen her ana baba çocuğunun bir spor dalıyla ilgilenmesi isterse. Ne var ki yetkililer uyarıyor; mühim kalan çocuğun prof olarak spor yapması değil, sporu zevk alarak yapması…

Çocukluk çağında başlanan spor, sağlıklı bir büyüme ve zinde bir beden açısından büyük öneme sahiptir. Spor, bu faydalarının yanında çocuğun tertipli bir hayat tarzına sahip olmasına ve sosyalleşmesine de destekçi oldu. Bu sebeple ana babalar, bebeklerinin ufak yaştan bu yana sporla ilgilenmesini istiyorlar. İşte bu noktada da çocuğun kaç yaşında, hangi spora ve ne biçimde yönlenmesi gerektiği soruları gündeme geliyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi Fizik Iyileştirme Uzmanı ve Spor Hekimi Doç. Dr. Tolga Aydoğ, akıllara takılan bu sorularla beraber merak edilen öte konulara da açıklık getiriyor:

Sadece izliyen değil, oynayan nesiller yetiştirmek gerekiyor

Spor, çocukların fizyolojik, mental ve ruhi gelişmesini savunan birçok mühim bir araçtır. Benzer sürede spor yardımıyla çocukların özgüvenleri çoğalıyor ve yepyeni dost çevreleri ediniyorlar. Çağdaş hayat koşullarının bir getirisi olarak yepyeni nesiller birçok fazla davranış etmeden yaşıyor. Hareketsiz hayata bağımlı olarak da kilo artışının ne sebeple olduğu hastalıklar zamanla giderek çoğalıyor. Bu sebeple ailelerin çocuklarına birçok ufak yaş grubundaki spor alışkanlığı kazandırmaları, yalnızca spor müsabakalarını izliyen değil, kendisi oynayan nesiller yetiştirmeleri gerekmektedir.

Spor dalı seçimi güzel yönetilmeli

Çocuğun yalnızca spordan huzur alması ve bunu zevk amaçlı yapması amaçlanıyorsa, sağlığını tehdit etmeyecek bir sporu cazip yaşta yapması öneriliyor. Bu seçimde çocuğun merakları ve fiziksel koşulları büyük oyun oynuyor. Ne var ki çocuğun prof sporcu olması hedefleniyorsa, önce bu yolun birçok kolay olmayan ve çetin olduğunu onay etmek gerekmektedir. Bu buna benzer beklentiler güzel yönetilmesi çocuğu sahiden birçok güzel yönlendirebilirken, iyi olmayan yönetilmesi ise çocuğun spordan soğumasına ve uzaklaşmasına ne sebeple olabiliyor.

Çocuğa en cazip spor, en sevdiği spordur

Çocuğa cazip spor seçiminde en mühim nokta, ilgi duyduğu ve eğlendiği alanın seçilmesinden geçiyor. Seçilen takım eğer dosdoğru ise önce etapta hangi spor olduğunun birçok büyük bir önemi bulunmuyor. Nedeni Ise çoğu sporda basit hareketler birbirine birçok benziyor. Çocuklar huzur aldıkları sporu yaptıktan bir sonra gün içinde talep ettikleri bir başka spor dalına da rahatça yönlenebiliyor.

Hangi spora kaç yaşında başlanmalı?

Amacınız çocuğunuzun anında prof sporculuğa yönlemesini sağlamak değilse her yaşta aradığı spora başlayabiliyor. Ne var ki burada mühim kalan çocuğunuza cazip bir program çizilmesi ve özel antrenmanlara çabuk dönemde değil, ilerleyen dönemde başlanması. Buna Bağlı Olarak her ne civarında belli sporlara başlangıç yaşları belirtilse de basit şart, çabuk yaşta birçok özel antrenmanlar inşa etmek adına ek olarak basit ve teknik üst kısmına yoğunlaşmanın gerektiğidir. Çocukların yaşları benzer olsa da fizyolojik yaşları bir olmayabiliyor. Bu sebeple fizyolojik yaşın da kesinlikle göz önüne alınması gerekmektedir.

2-üç Yaş

Koşma, yakalama ve zıplama buna benzer basit hareketleri yapabiliyorlar. Dolayısıyla spor tercihleri bunları içerir bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama ve profesyonel bireyler beraberinde jimnastik kursu olabiliyor.

4-6 Yaş

Bu yaş çağında dans, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, seksek ve üç tekerlekli bisiklete binmek buna benzer sporlar ideal.

7-10 Yaş

Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, güzel bir bisiklet , tenis ve yüzme buna benzer sporlarla ilgilenen basit eğitime ve bunların birleşimini içerir sporlara başlayabiliyorlar.

10 Yaş sonrası

Daha bir önceki yaş grubundaki başladıkları sporları ek olarak örgütlü olarak yapmaya devamı ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabiliyorlar. Birden Çok yıl bir sonra ise ek olarak birçok şiddet gerektiren boks, tekvando ve karateye başlamak cazip.

Kronik bir rahatsızlığı varsa kontrol şart

Çocuğun kronik bir rahatsızlığı yok ve spora başlamadan en çok 6 ay daha önce doktor kontrolünden geçtiyse özel bir muayene gerekmiyor. Ne var ki çocukta kronik veya akut bir rahatsızlık var ise, spora başlamadan bir önce kesinlikle ilgilenen doktor açısından gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ifade Edilecek muayenede rutin bir biçimde kan tahlili, EKG, akciğer filmi, ekokardiyografi istemek adına doktorun saptadığı muayene bulgularına göre araştırma yaptırmak birçok ek olarak dosdoğru.

Çocukların kemik, eklem ve tendonlarına yılda bir kez bakılmalı

Düzenli yapılmış olan spor, sağlıklı açısından büyük yarar sağlıyor. Ne var ki her egzersiz, kas-iskelet sisteminde bir baskı oluşturabiliyor. Bu streslere karşı kalp, akciğer, damarlar ve kas-iskelet sistemi dayanma kapasitesini artırıyor. Ne var ki baskı, adaptasyon yetisinde bir biçimde sorun çıkmasına veya normalde sorun yaratmayacak bir fizyolojik arızanın belirgin duruma gelmesine de ne sebeple olabiliyor. Buna Bağlı Olarak itinalı spor yapan her sporcunun, yaşı her halükarda kesinlikle yılda bir doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Bu kontrollerde önce olarak kalp, akciğer, dolaşım sistemi olmak üzere etkilenebilecek her sistemin, çocuklarda ise kemiklerin büyüme plaklarının, eklem kıkırdaklarının ve tendonların kemiğe yapıştığı yerlerin dikkatlice değerlendirilmesi öneriliyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi’nde Sporcu Check-up’ı yaptırarak çocuğunuzun sağlıklı durumunu öğrenebilirsiniz

Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi, sporla amatör ve prof olarak ilgilenen yetişkinler ve çocuklar amaçlı “Sporcu Check-up”ı programını hazırladı. “Sporcu Check-up”ı; takip, beslenme ve sağlıklı hayat programlarının yanında sağlıklı kalmaya, performans artırmaya ve mümkün risklere karşı koruma amaçlı önlem almaya göre çalışmaları destekliyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Sporcu Sağlığı Merkezi’nde, bireysel yapılan ve kişiye özgü yapılandırılan rehabilitasyon yazılımlarıyla bütün travma yaralanmalarının emniyetli ve dosdoğru metodlarla bertaraf edilmesi de sağlanıyor.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir