Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ardına sallıyor. Misafirlerinizin karşısında donakalıyorsunuz. Peki şimdi ne yapmalı?
Çocuğunuzun minik ağzından dökülen ilk küfürle birlikte ne yapacağınızı düşünüp telaşa kapılmanız oldukça doğal. O masum minik meleğiniz, bu çirkin kelimeyi de nerden öğrendi? Oysa ki konuşmaya başlamasıyla birlikte çocuğunuz, artık kendini fiziksel olarak- ağlayarak, ısırarak, bir şeyler fırlatarak- değil de konuşarak ifade edebileceğinin farkına varıyor. Yani “dilin gücünü” keşfediyor. Kendini bu “gücü” kullanarak daha da güçlü hissediyor. 

Özellikle bebeklik çağından çıkıp çocukluğa adım atan çocuğunuz, artık dünyanın merkezi olduğu fikrinden yavaş yavaş vazgeçip, yaşadığı dünyada öğrenilecek çok şey olduğunu keşfediyor. Elbette bu hem çocuğunuz için çok heyecan verici, hem de çok korkutucu bir deneyim. Bir taraftan keşfedecek bir sürü yenilikten dolayı duyduğu heyecan, diğer taraftan da bu kadar çok bilinmezin arasında kalmaktan dolayı duyduğu korku. Tıpkı dilini, kültürünü, hiçbir şeyini bilmediğiniz bir ülkede olmak gibi. Bütün bu yenilikler arasında dilin gücünü keşfetmesi çocuğunuzu onu severek kullanmasını sağlıyor. Kelimeler yaratmayı ve onlarla yeni kombinasyonlar yapmayı seviyor. Kelimelerle oynamayı seviyor ve hatta bunlarla küçük kelime oyunları yaratabiliyor, etrafındakilerle şakalaşabiliyor. Bu sırada küfrün de gücünü keşfediyor. Ve bunu etrafındaki diğer insanların ilgisini çekmek için kullanıyor. 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2 ile 4 yaş arasındaki çocuklar ilk küfürlü sözcüklerini kullanıyor. Ancak çocukların çoğu kullandıkları bu kelimelerin anlamlarını bilmiyor. Peki öyleyse anlamlarını bile bilmedikleri bu sözcükleri neden kullanıyorlar? İşte birkaç neden:

Taklit etmek: O muhteşem bir taklit ustasıdır. Kelimelerle yeni yeni haşır neşir olan çocuğunuz, bütün bir gün boyunca duyduğu sözcükleri bir araya getirip onları tekrar eder. Genellikle annesinden, babasından, arkadaşlarından ve ayrıca yaşı ilerledikçe görsel iletişim araçlarından da duyduklarını örnek alır. Bütün gün tekrarlanan bu sözcükleri tıpkı bir bilgisayar gibi belleğine kaydeder. 

Etrafından aldığı tepkiler: Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar ilgi çekmeye bayılırlar. Küfretmek etrafında bulunanların ilgisini çekmenin en kolay yoludur. Özellikle küfrettikten sonra verilen tepkiler çocuğun bunu alışkanlık haline getirip getirmemesi açısından çok önemlidir.

Bir gruba ait olmak için: Çocuğunuz büyürken bir çok dönemden geçer. Bunlardan biri de kendini bir gruba ait hissetme dürtüsüdür. Okul çağına yaklaşan veya okul çağındaki çocuklar arasında özellikle kaba sözler söylemek ve kaba davranışlarda bulunmak diğer çocuklar arasında daha çok dikkat çeker.

Ne yapmalıyım?
Ona kullandığı kelimelerin anlamını sorun: Küfürlü bir söz kullandığında çoğunlukla bunun anlamını çocuğunuzun bilmediğini söylemiştik. O halde ona kullandığı bu kelimenin ne anlama geldiğini sorun. Bu, size çocuğunuzun ne derecede bu kelimenin anlamını bildiğini gösterirken diğer taraftan da çocuğunuza söylediği kelimeyi düşünmesi için bir fırsat verir.

Bu kelime hakkında onu bilgilendirin: Onun bilgisi hakkında fikir edindikten sonra, çocuğunuza hem bu kelimenin anlamını açıklayabilir hem de bu kelimeyi duyan kişinin nasıl üzebileceğini anlatabilirsiniz. Bu tür sözcüklerin açıklanması çoğu zaman zor olabilir. Bu gibi durumlarda söylenen küfrün karşısındaki insanı gerçekten çok üzebileceğini, onun kendini kötü hissedeceğini söylemek yeterli olacaktır. Bu çocuğunuz için genel bir kanı oluşturacaktır. 

Burada çocuğunuz için önemli olan küfür ettikten sonra karşısındaki insanın ne düşüneceğidir. Bunun için ona siz yardımcı olabilirsiniz : “Eğer sen birisine “salak” dersen o insan çok incinebilir. Bu, kendisini kötü hissetmesine yol açar. Bu kelimeyi söylemen senin o insan için iyi olmayan şeyler yapmak istediğini gösterir. Oysa insanlar bu sözleri çok kızdıklarında veya çok üzgün olduklarında; duygularını başka türlü ifade edemeyecekleri zaman söylerler.”

Aileler için diğer bir sorun ise küfür ettikten sonra, çocuğa gösterilen tepkilerin farklı farklı olmasıdır. Bir kişi buna tepki gösterirken, bir diğeri gülerse çocukta ne yapacağını şaşırır. Örneğin arkadaş çevresinde küfür etmek gayet gülünç, komik karşılanırken, aile bireyleri arasında hoş karşılanmaz. Bu durumda çocuğunuza, “küfretmen bazıları tarafından eğlenceli kabul edilebilir. Ama biz- annen, baban, deden, ananen vb- bu kelimeleri duymaktan hiç hoşlanmıyoruz” diyerek tepkinizi belli etmelisiniz. 

Bu kelimeleri nereden öğrendiğini araştırın: Televizyon gibi iletişim araçları kaynak ise, bunu kısıtlama yoluna gidilebilir. Örneğin izlediği programlar takip edilir ve seviyesi düzgün olmayanlara kısıtlama getirebilir, bunların yerine başka alternatifler sunabilirsiniz. Genellikle çocuklar küfürleri birbirleri aracılığıyla da öğrenebilirler. Bu durumda onu caydırmak zor olabilir ancak çocuğunuzu “arkadaşların ara sıra böyle konuşmayı tercih edebilir fakat evimiz içerisinde bu şekilde konuşulmasını istemiyoruz .” şeklinde uyarabilirsiniz. Bir diğer kaynak ise aile bireyleri arasından küfrün kullanılmasıdır. Eğer gerçekten çocuğunuzun küfürlü konuşmasını istemiyorsanız evde konuşulan dile dikkat etmelisiniz. Eğer onun yanında böyle bir kelime kullandıysanız özür dileyerek kelimenizi düzeltin. Göreceksiniz bunu fark edecektir. 

Ona farklı çözümler sunun: Çocuklarınıza yapabilecekleri başka bir çözüm önerirseniz, onlar da istenmeyen davranışlarını tekrarlamaktan vazgeçecektirler. Eğer çocuğunuz duygularını ifade etmek için küfrü kullanıyorsa- daha etkili ve güçlü olduğunu zannettikleri veya başka bir yol bilmedikleri için- onlara alternatif kelimeler önerin: “Eğer çok sinirlendiysen, küfretmek yerine, ‘çok kızgınım’ veya ‘gerçekten çok sinirlendim’ diyebilirsin. Bunları söylersen biz senin duygularını anlayabiliriz.” Eğer sunduğunuz çözümlere rağmen hala küfürlü kelimeler kullanıyorsa ona: “biz bunları duymak istemiyoruz. Eğer çok küfretmek ihtiyacı hissediyorsan lütfen odana git ve kapını kapat. Çünkü bunları duymak beni hiç mutlu etmiyor.” şeklinde tavrınızı belirtin.

Ona biraz süre verin: Küçük bir çocuğa henüz öğrendiği bir kelimeyi bıraktırmak zaman isteyebilir. Sizin sabırlı olmanız ve tamamen vazgeçene kadar hatırlatmalara devam etmeniz gerekebilir. Unutmayın çocuğunuza sabırla ve saygıyla yaklaşırsanız o da çevresine karşı böyle yaklaşır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Bebeklerde Doğum Lekesi

Bazı bebeklerin vücudunun herhangi bir yerinde görülebilen ve doğum lekesi olarak adlandırılan lekeler olabilir. Çoğu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir