Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Cinsel İstismara Uğrayan Çocuklar

Cinsel İstismara Uğrayan Çocuklar

Cinsel istismara uğrayan çocukların yüzde 70’inin küçük yaş grubu olduğu bildirilirken, istismarcıların yüzde 96’sının erkek olduğu kaydedildi.

İstismara uğrayan çocukta öfke patlamaları, uykuya dalma güçlüğü, konsantrasyon bozukluğu görülüyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı, çocuk istismarını “Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan tüm davranışlar” olarak tanımladı.

Cinsel istismara maruz kalan çocukların yüzde 30’unun 2-5 yaş, yüzde 40’ının 6-10 yaş, yüzde 30’unun 11-17 yaş grubunda olduğunu kaydeden Hancı, “Olguların yüzde 70’i küçük yaş grubunu oluşturmaktadır” dedi. Hancı, istismarcıların yüzde 96’sının erkek, yüzde 80’inin çocuğun tanıdığı birisi olduğunu söyledi.

ÇOCUKLAR ANLATAMIYOR

Çocukların yaşadığı istismarı çoğu zaman anlatmaktan çekiniyor  “Kendilerine inanılmayacağından korkarlar, başlarının belaya gireceğinden korkarlar, istismarcının tehditlerinden korkarlar, nasıl anlatacağını bilmeyebilir, arkadaşları tarafından dışlanabileceğinden korkarlar, homoseksüel olarak adlandırılabileceklerinden korkarlar, gammaz olarak adlandırılmaktan korkarlar” açıklamasında bulundu.

Travma sonrası stres bozukluğu, intihar davranışları, damgalanmışlık hissi, alkol kullanımı gibi davranışların görülebileceğini kaydetti.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir