Anasayfa / BİTKİLERLE TEDAVİ / Ciltteki sarkma ve Kırışıklıklara Bitkisel Çözümler

Ciltteki sarkma ve Kırışıklıklara Bitkisel Çözümler

Cildimizde oluşan sarkma ve kırışıklıkların ana nedeni, ‘kollajen’ diye adlandırılan bağ dokusudur. İşin sırrı burada.. Dokuları yerinde tutan temel yapıtaşı olan bir proteinin adıdır kollajen. Azalması ve yapısının bozulması ile ciltte sorunlar meydana geliyor. Cilde elastikiyetini veren bağ dokusu elemanı ise ‘elastin’dir. Bu proteindeki azalma da, sarkma ve kırışıklıkların en önemli nedenidir. Piyasadaki birçok pahalı yaşlanma karşıtı kırışık kreminin içeriğinde de farklı miktarlarda kollajen ve elastin yer alıyor. Kırışık ve sarkmaları önlemek ya da geriletmek için illa ki bu pahalı kremlere servet ödemeniz gerekmez! Birçok besin bu konuda imdadımıza yetişir. En etkili olanları ise yumurta ve zeytinyağıdır. Yanlış duymadınız; bu iki madde birleşince yalnızca tavada yumurta değil, etkili ve doğal bir kırışık ve sarkma kremi elde etmiş oluyorsunuz!

YUMURTADAKİ MUCİZE
Yumurtanın kırışıklık ve sarkmaları önleyici- tamir edici etkisi, içerdiği yüksek miktardaki kollajen ve elastine bağlı. Cildin kaybettiği bu iki yapıtaşı proteinini cilde geri veriyor. İçerdiği kök hücreler vasıtasıyla ciltte bir nevi ‘kök hücre nakli’ etkisi yapıyor! Bu da cildi yeniliyor. Üstelik ciltte emilim oranı çok yüksek. Çünkü cilt yapımız ile ortak birçok önemli yağ içeriyor yumurta. Bunun yanında, yumurta maskesi ciltten çıkarılırken ‘peeling’ etkisi yapıp cildi ölü tabakadan da arındırıyor. Bir taşla üç kuş yani… Ayrıca cilt güzelliği için günde 1 adet haşlanmış yumurta yemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü cilt sağlığı ve güzelliği için yalnızca dıştan bir şeyler sürmek yetmez, içten besin yoluyla da desteklemek gerekir. Antioksidan özelliği olan taze meyve-sebzeleri DE mevsiminde bolca tüketmek son derece faydalıdır.

KIRIŞIKLIKLARA SAF ZEYTİNYAĞI
Zeytinyağı da güzelliğe katkısı olan en önemli besinlerinden. Eski çağlardan beri hem güzellik, hem de şifa amaçlı kullanılmış mucizevi bir nimet. Antik dönemlerde bile kırışık ve sarkma tedavisinde kullanılmış. Yüksek miktarda antioksidan, Omega 3 ve skualen içeriyor. Bunlar hücre yenileyici ve tamir edici özelliğe sahip maddelerdir. Aynı zamanda etkili bir nemlendiricidir zeytinyağı. Unutmayalım, nem kaybı ve kuruluk, kırışıklıkların en önemli sebebidir.

GENÇLİK MASKESİ TARİFİ
Şimdi gelelim “süper ikili” yumurta-zeytinyağı maskemizi nasıl uygulayacağımıza… Tercihen buhar banyosu ile temizlenip veya gül suyu ile silinip kurutulmuş cilde bir yumurta sarısının tümünü krem sürer gibi uygulayın. 5-10 dakika içerisinde kuruyup yüzünüzde jelatinimsi bir tabaka oluşturacaktır. Sonra bu tabakayı soyun. Bu işlem ciltte peeling’ etkisi yapar, ölü tabakayı yok eder. Sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp kurulayın ve halis sızma zeytinyağından 1 çay kaşığı yüzünüze ve boynunuza sürün. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü gül suyu ile temizleyin ve bir buz kalıbını (tercihen dolapta dondurulmuş maden suyu olsun) yüzünüzde dolaştırarak cildinizi sıkıştırın. Ayrıca cilt güzelliği için yumurta gibi zeytinyağını da her gün 1 tatlı kaşığı tüketin.

etiket: cilt sarkmaları, evde yapılabilecek maskeler, kırışıklıklara doğal maske, yüz için maskeler, yüz kırışıklıkları için ne yapılmalı, yüz maskesi, yüzde kırşıklıklar, yüzde sarkmalar

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir