Anasayfa / CiLT BAKIMI / Cilt Tipine Göre Bakım

Cilt Tipine Göre Bakım

Cilt Tipine Göre Bakım
Pürüzsüz , parlak ve iyi bir cilt her kadının arzusu . Bunun amaçlı de cildimize bakım yapar ve tür çeşit kremler kullanırız . Peki , cildimize uyguladığımız kremler cilt tipimize uyumlu mu? Dermatolog Yard . Doç . Dr . Zahide Ulaş Eken , cilt tiplerine göre nasıl bakım inşa edilmesi gerektiğini açıkladı .

Cilt tipine ve yaşa uyumlu gündelik uygulanan bakım , ileriki dönemlerde cildimiz amaçlı geç kalmamamız bakımından önemlidir .
Kuru ciltler
Nem oranı bir sürü düşük , mat görünümlü cilt tipidir . Kuruluk bir sürü dikkate alınmaz ve uyumlu nemlendiriciler kullanılmazsa bu cilt tipi güneş ve rüzgardan daha çok etkilenir . Kırışıklıklar daha erken yaşta ve daha çok oranda oluşabilir . Bununla Beraber kuru ciltte gözenekler minik ve kapalıdır .
Kuru cilde sahip olanlar nelere dikkat etmeli?

Cildi olması gerektiği kadar nemlendirecek yüklü içerikli ve yağlı nemlendirici kremler , nem maskeleri , göz çevresi kremleri , boyun bölgesine uyumlu kremler gündelik kullanılmalıdır . Özellikle kış aylarında havadaki nem oranı düşeceğinden cildimiz daha da kurumaya meyillidir . Yazın hafif yağ içerikli , kışın ve sonbaharda yüklü ve daha fazla yüksek yağ içerikli nemlendiriciler kullanılabilir
Ayrıca deniz kenarından uzak bölgelerde nem oranı daha da düşüktür , cildin kuruluğu artabilir ve ekstra nem gereksinimi olabilmektedir . Tabii ki özellikle güneşli günlerde , özellikle yazın kuru ciltlere uyumlu güneş koruyucular da ihmal edilmemelidir . Güneş koruyucu içerikli nemlendiriciler , makyaj ürünleri de tercih edilebilir . Yalnız kir problemi olanlar , cilt kanserine yol açabilecek cilt hastalığı veyahut güneşle tetiklenen cilt hastalığı doktor açısından saptama edilenler , dermatologları açısından önerilen ayrı bir güneş koruyucu kullanmalıdırlar .

Yaş ilerledikçe cilt gençleştirici hyaluronik asit benzeri maddeler içerir nemlendirici kremler , gece – gündüz serumları ve kremleri eklenebilir . Kuru cilde sahip bireyler katı temizleyicilerden ve kurutucu sabunlardan , temizleme jellerinden kaçınmalıdır . Cildi kurutmayan süt tipi temizleyiciler , gliserin veyahut zeytinyağı içerikli sabunlar tercih edilmelidir . Alkollü tonikler cildi kurutacağından tercih edilmemelidir . Makyaj temizleyici olarak yeniden cildi kurutucu içeriğe sahip olmayan sözgelişi süt tipi temizleme ürünleri tercih edilmelidir .
Yağlı ciltler
Görünümü parlak ve yağlıdır . Gözenekler açıktır . Kara noktalı ve sivilceye müsait cilt tipidir .
Yağlı cilde sahip olanlar nelere dikkat etmeli?

Bu cilt tipine sahip kişilerde yağ salgısı normalin üzerinde olduğundan parlak olmak ve yağlı görünüm olur . Bu görünümü azaltacak temizleyici jel veyahut yüze uyumlu sabun , makyaj temizleyiciler , alkollü tonik , temizleyici – sıkılaştırıcı ve gözeneklerin belirginliğini azaltan maskeler , peeling kremler tercih edilmelidir . Gündelik kullanımda yağlı nemlendiriciler akne ve kara noktaları artırabileceğinden , cildi temizledikten daha sonra bir sürü hafif yağsız nemlendiriciler tercih edilmelidir .

Tabii ki makyaj ürünlerini de özellikle pudra , fondöten ve allıklarını yağsız ürünlerden tercih etmelidirler . Göz çevresine uyumlu , boyun bölgesine uyumlu kremleri ayrı tercih etmelidirler . Yağlı ciltlere uyumlu güneş koruyucularını da ihmal etmemelidirler . Yağlı ciltler , yaş ilerledikçe gevşeyip sarkma eğiliminde olur ve ileriki yaşlarda sıkılaştırıcı , gençleştirici bakım ürünleri ve gece – gündüz serumları eklenebilir .

Sivilce ve kara noktaları yüklü yaşanan bireyler dermatolog kontrolünde medikal tedaviler kullanmalıdır . Medikal rehabilitasyona ek gündelik bakım ürünlerini yeniden dermatologlarının teklifiyle tercih etmelidirler .
Cildi yağlı olmasına nazaran nemsiz yaşanan ve hassasiyet , kızarıklık , pullanma sorunu hayatını sürdüren bireyler yeniden dermatolog kontrolünde hassasiyet giderici kızarık görünümü azaltabilen kremler , yağ dengeleyici maskeler veyahut kremler , hassas cilde uyumlu süt tipi temizleyici ve makyaj temizleyicileri kullanmalıdırlar . Gündelik kullanımda ise bir sürü hafif yağsız nemlendiriciler tercih etmelidirler .
Karma ciltler
Göz çevresi ve yanaklar normal veyahut kuru , T bölgesi dediğimiz alın , burun ve çene yağlı görünümdedir . Yağlı yaşanan kısımlarda gözenekler açıktır , sivilceler ve kara noktalar görülebilir .
Karma cilde sahip olanlar nelere dikkat etmeli?

Günlük kullanımda cildin ihtiyacına uyumlu jel veyahut süt tipi temizleyiciler , makyaj temizleyicileri yeniden cildin ihtiyacına göre nemlendiriciler , göz çevresi ve boyun bölgesine uyumlu kremler kullanılmalıdır . Gerekliyse uyumlu tipte peeling kremleri , nemlendirici sıkılaştırıcı ve yağ dengeleyici maskeler , içki oranı düşük tonik kullanılmalıdır . T bölgesi özellikle temizlenmeli tonik kullanılacaksa sadece bu bölgelere kullanılmalıdır .

Yanaklar daha yüklü nemlendirilmeli , T bölgesi daha az nemlendirilmelidir . Yazın nemli havalarda yağlı bölgeler daha bir sürü yağlanabilir ve sivilcelenme olabilmektedir . Kış aylarında yanaklar bir sürü kuruyup , kızarıklık , gerilme olabilmektedir . Mevsime göre kış ve sonbaharda yanaklara daha bir sürü nemlendiriciler kullanılmalıdır . Yağlı yaşanan T bölgesine kurutucu ürünler tercih edilmelidir . Akne problemi olanlar , dermatolog teklifiyle medikal tedavileri kullanmalıdırlar . Yeniden yaş ilerledikçe karma ciltlere uyumlu gençleştirici bakım ürünleri , gece – gündüz serumları eklenebilir . Özellikle yazın karma ciltlere uyumlu güneş koruyucular ihmal edilmemelidir .

Kızaran , kaşınan , cildinde aşırı hassasiyet yaşanan , kılcal damarları belirgin yaşanan kişilerde ise egzama , rozase benzeri cilt hastalıkları olabileceğinden dermatolog kontrolünde cilt bakım ürünleri kullanmalıdırlar .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir