Anasayfa / CiLT BAKIMI / Cilt Temizliği yapılışı

Cilt Temizliği yapılışı

Kırışıklıklar, yaşlanma mat ve donuk bir görüntü, aşırı yağlanma, sivilcelenme gibi sorunlar yetersiz ve yanlış cilt temizlinden kaynaklanabiliyor. Dış etkenler ve vücut ifrazatınızdan dolayı ciltteki gözenekler tıkanıyor. Cilt hava almıyor. hav aalamayan cilt sağlıksızlaşıp yukarıdaki sorunları yaşamamıza neden oluyor.
Toplumumzdaki temizlik konusunda bazı yanlış inanışlar var.örnek olarak makyaj yapmadıysak akşam cildimizi temizlemeden yatmak, çok pahalı bir nemlendiriciye para verip kullanmak, temizleyiciye ise keremin yarı fiyatını verip almaya kıyamamak gibi. Alsak bile krem kadar düzenli kullanmayız. Evdeki bir takım keremlerle yüz ve göz makyajınızı temizlemeye çalışıtrız. Bir uzman temizleyici kullanmamızı önerdiği zaman ben hiç makyaj yapmıyorum, ev ortamında cildim kirleniyor gibi bahaneler uydururuz.

Unutulmamalı ki iyi bir temizlik yapmadan dünyanın en mükemmel kremlerini de kullansak istenilen sonuca ulaşmak oldukça zordur. Çünkü kullandığımız kremler tıkanmış gözeneklerden ve ölü cilt tabakasından dolayı cilde iyi nüfuz edemez ve cildimize sürdüğümüzde mükemmel kremi, birikmiş kir tabakası ile cilde yedirmeye çalışırız. Bu en büyük yanlıştır. Bütün cilt sorunlarının tedavilerinde uzmanların en çok deyindiği nokta cilt temizliğidir. Cilt 12 saatte bir sabah akşam mutlaka temizlenmelidir.Böylece yüz, dış etkenlere karşı daha direçli olur ve cildiniz dinç gözükür. Temizlemeye başlamadan önce cilt tipinizi tanımalısınız. Normal, kuru, yada yağlı cilt için farklı temizleyiciler kullanmak en doğrusudur.
Cilt Temizleyicilerini Tanıyalım

Su ile Cilt Temizleme Eğer suyu seviyorsunuz, suyla durulanabilen bir jel yada köpüklü krem kullanabilirisiniz. yüzünüzü durularken, musluk suyu yerine ılık su tercih edin. Ilık su cilt ısısına daha yakın olduğu için temizleyicilerin yağ ve kirlerini daha iyi çıkarır. Yüzünüzü ılık su ile durulayın sonra soğuk su uygulayın. böylece gözenekler sıkılaşacak ve cildinize canlılık gelecektir. Cildinizi temizledikten hemen sonra kurulayın. su buharlaşmaya başlayınca cildinizi nemsiz bırakabilrisiniz.
Sabun ile Cilt Temizliği özel içerikli sabunlar dışında tavsiye edilmeyen bir temizleyicidir. Çünkü klasik sabunlar cildi aşırı kurutarak hassaslaşmasına tahriş olmasına ve çabuk kırışmasına neden olur. Ayrıca içeriğinde bulunan yağ gözeneklerin tıkanmasına neden olur.
Jel ile Cilt Temizliği: Su ile köpürtülerek kullanılır. hafifi yapıda olduğuncan cildi tahriş etmeden derinlemesine temizlik sağlar. Uygulamayı elinizle yapabileceğiniz gibi küçük ve yuvarlak yüz fırçası ile daha iyi sonuç alabilirisiniz. Böylece hem cildinizin gözenekelrini tıkayan  kirlerden kurtulup, hemde cildinizin ihtiyacı olan masaj gerçekleşir. Yapmanız gereken fırçanın fazla suyunu silkeleyrek üzerine fındık büyüklüğünde bir parça jel koymak ve dairesel hareketlelle cildinize uygulamak. Sivilceli ciltlere fırça yerine parmaklarınızı kullanmanız daha iyi olur.

Krem ile Cilt Temizliği: Hassa ve kuru ciltler için önerilen bir cilt temizleyici çeşidi, içeriğinde yumuşatıcı ve besleyici aktif maddeler ihtiva ettiğinden yoğun kıvamlıdır. suda rahat çözülerek cildi nemlendirmeye hazırlar. özellikel sorunlu çabuk kızaran ciltler için yatıştırıcı etkisi ile kusurusuz temizlik sağlar.

Peeling: Gözeneklerin temizlenmesi ve teninizin sağlıkla parlaması için haftada bir kez peeling yapılması önerilir. ölü hücreleri arındıran bu uygulama normal ve kuru ciltler için daha uygun. Sivilceli ciltlere peeling uygulaması tavsiye edilmiyor.

Süt: Süt, yoğun makyaj yapanlar için ideal bir temizleme yöntemidir. Akışkan yapısı sayesinde cildi yıpratmadan temizler ve yumuşaklık verir. pamuğa yeteri kadar temizleme sütü dökerek cildinizi temizleyebilir, ardından fazlasını almak için yeni bir pamuk yardımıyla tonik uygulayabilirisiniz. yada parmaklarınızı kullanarak yüzünüze birkeç dakika dairesel hareketlerle masaj yapabilir, daha sonra pamukla temizleyebilirisiniz.

Tonik: her cilt tipine uygun çeşidi bulunmakla beraber özellikle yağlı ve geniş gözenekli cilt tipleri için daha uygundur. pamuk üzerine dökerek süt ile yapılan temizlikten sonra kullanabilirisiniz.

Özel Losyon: su kıvamlı, alkolsüz, renksiz ve hafifi yapıya sahiptirler. Makyaj yapmayan yada az makyaj yapan daha ziyade sorunsuz genç ciltlerin kullanamsı için idealdir. Bir pamuk yardımı ile yüze ve boyuna uygulanır, durulama gerektirmez cilde sıkı ve ışıltılık kazandırır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir