Anasayfa / CiLT BAKIMI / Cilt çatlakları nedenleri ve bitkisel öneriler

Cilt çatlakları nedenleri ve bitkisel öneriler


Cilt çatlakları nedenleri ve bitkisel öneriler
İnsanlar bir sürü kilo aldıkları süre (sözgelişi gebelik sırasında) ten gerilir ve bu nedenle dokularda yırtılma oluşabilir. Bu yırtılma izleri çoğu süre meme derisinde, karında, kalçalarda 20 santime varabilen farklı boylarda çizgiler şeklinde görülür.

Önceleri pembe ya da morumsu renkte kabarık çizgiler şeklinde meydana gelen çatlaklar bir kaç ay ardından çoğunlukla yassılaşır ve cilde nispeten nefes bir renk alır.

Bu konuda anında tıbbi gözetim gerekir, bitkisel tedaviler sadece tamamlayıcı bir rol oynar. (Bilhassa beden ağırlığının aşırı değiştiği durumlarda.)

Ten çatlaklarının nedenleri

Çatlaklar kilo alınması anında derinin incelmesi ve esnekliğinin kaybolması sonucu olarak ortaya çıkar. Sıkıntı bazen hipertiriodi benzeri endekrinolojik bir rahatsızlık ya da prednizon benzeri steroit ilaçlarının kullanımı ile de irtibatlı olabilmektedir.

Vücut geliştirme sporu yapan kişilerde çatlaklar kas kitlesinin artmasına, egzersiz anında cildin gerilmesine ve hatta böbreküstü ya da testis hormonlarındaki değişikliklere de ilişkili olabilmektedir.

Cilt çatlakları amaçlı bitkisel öneriler

Gotu Kola : Gotu Kola bazlı krem, merhem ya da losyon ile günde bir ya da iki kere masaj yapılır.

Aslanpençesi : 40 gram kurutulmuş Aslanpençesi yaprağı 1 litre su ile kaynatılır ve 10 dk demlendirilir. Elde edilen sıvı bir tülbent ya da gazlı bez ile günde üç kere cildin sorunlu bölgelerine uygulanır.

Cilt çatlakları amaçlı öbür önlemler:

* Öbür belirtilerle beraber çatlakların görülmesi çinko eksikliğine işaret edebilir. Doktorunuzla bir çinko desteği alma konusunu görüşün. A, C, E vitaminlei ile demir ve silis benzeri mineraller de gereken olabilmektedir.

* Vücudunuzun alt kısımlarını öncesinde soğuk ardından sıcak suya batırın.

* Masaj yaptırın.

* Akılcı bir kilo veme yazılımı uygulayın; aşırı diyet uygulamaları ve beden ağırlığındaki anlık değişiklikler meselesi kötüleştirebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ciltteki Çatlaklar ve çatlakları önlemenin yolları

Doğum sonrası meydana gelen çatlaklar amaçlı

Çatlaklar amaçlı bitkisel çözüm

Çatlaklar amaçlı krem tarifi

Vücut çatlakları amaçlı natürel çözüm

Çatlaklar amaçlı bakım kremi

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir