Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Cildinize Uygun Güneş Kremi Şeçin

Cildinize Uygun Güneş Kremi Şeçin

Cilt tipinizi tanıyormusunuz
Güneşten bazılarımız kısa sürede etkilenip hızla bronzlaşırken, bazılarımızda kızarıklık veya yanık oluşumundan kaçamıyoruz. Bu, cildin rengine ve hassasiyetine göre değişiyor. Cilt tipleri; saç göz rengi ve cildin güneşe verdiği tepkiye göre 6 ya ayrılır ve bunlara fototip adı verilir
Fototip 1

kızıl saçlı çilli ,genellikle mavi veya yeşil gözlü,, soluk beyaz tenli, güneşe çıkınca cildinde kolayca yanık oluşan ve hiçbir zaman istedikleri gibi bronzlaşamayan tipleridir. Bunların güneşe karşı öz koruma süreleri 5 ila 10 dakikayı geçmez.

Fototip 2

Bu gruba girenler sarışın veya açık kumral, çillenme eğilimli açık renk gözlü beyaz tenli güneşe çıkınca genellikle çabuk yanan, ama güçlükle bronzlaşanlardandır. Bu kişilerde öz koruma süresi 10 ila 15 dakikaya çıkabiliri.

Fototip 3

Buğday tenli, koyu renk gözlü ve saçlı, güneşe çıkınca hafif şiddette yanan ve aşamalı olarak bronzlaşanlardandır. öz koruma süreleri15 ila 2 dakikayı bulur.

Fototip 4

Çoğunlukla siyah saçlı, koyu renkli gözlü ve esmer tenli olurlar. fazla zarar görmeden, kolaylıkla bronzlaşırlar. öz koruma süresi 25 dakikanın üzerine çıkar. Bu süre içinde güneş yanığı olanlar için risk oluşturmaz.

Fototip 5

Sarı kahverengicilde sahiplerdir. Doğu Asya’da yaşayan sarı tenli insanlar bu gruba girerler.

Fototip 6

Bu grupta ise Afrika kıtasındaki gibi siyah tenli insanların grubudur.

Faktörlü Güneş kremi kullanımı

Güneş koruma kreminizi fototipinize göre seçmelisiniz. böylece güneş yanığı riski yaşamadan sağlıklı bir şekilde güneşlenebilirsiniz. Fototip 1 ve 2 olan kişiler 30 ve üzeri, fototip 3 ler 15 ve üzeri, fototip 4 ler ise ortalama olarak 10 faktörlü ürünleri kullanmalıdır.

Güneş krememizi ne sıklıkla kullanmalıyız

Krem, sprey veya losyon şeklinde koruma ürünlerini güneşe çıkmadan yarım saat önce sürmeli ve her 2 veya 3 saatte bir tekraralamalıyız. cildi kuru olanlar krem veya süt yağlı olanlar ise sprey  yada jel yağsız losyonlar tercih etmelidir. Cildi duyarlı olanlar ise koku, renk yada ürünün dayanıklılığını arttırıcı  maddeler içermeyen ürünlerkullanmalı. bu ürünler sadece güneşlenirken değil, denize veya havuza girerken de uygulanmalıdır.

 

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

bir yorum

  1. Açıklamalar için teşekkur ederim.Yazılarınızın devamını bekliyorum.

    Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir