Anasayfa / CiLT BAKIMI / Cildinizdeki Ölü Hücre Temizliği için Bitkisel Kürler

Cildinizdeki Ölü Hücre Temizliği için Bitkisel Kürler

kuruciltCildinizde zamanla oluşan ölü hücre tabakası yok etmek için bitkisel formüllerinde faydası oacaktır. Özellikle mevsimlerin değişimi kişisel rahatsızlıklar ,ateşlenme, güncel yaşam hayatı sonra cilt sararıp cansızlaştığı çatlamalar olduğu veya gevşediği zaman bu yönteme başvurmak yerinde olur.

1) Yulaf Ezmeli
gereken Malzemesi: 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi 2-3 çorba kaşığı süt.

Hazırlama: Süt ısıttıktan sonra içerisine yulaf ezmesi ilave edilir. Hafif ateşte karıştırarak pişirilir kıvamına gelince ateş*ten alınır. Bu karışım parmak uçlan ile hafif masaj yaparak tatlı tatlı ovarak hareketleri yuvarlayarak cilde sürülmelidir.

2) Mısır Unlu
Malzemesi: çorba kaşığı ince çekilmiş mısır unu 1 çorba kaşığı ince rendelenmiş greyfurt kabuğu 2 çorba kaşığı krema veya çiğ sütün kaymağı.

Yapılışı: Mısır unu kullanılmadan önce iyice elenmeli yoksa cildi tahriş edebilir. Bu üç malzeme karıştı*rılır düzgün bir kıvam alınca temizlenmiş cilde sürülür. 2-3 dakika hafif masajla hareketleri yu*varlayarak cilde yedirilir. Yüz ılık su ile yıkanıp ku*rutulur. Bu karışım cildi derinden besler ve temiz*ler. Bu formül bir süre için her gün uygulanabilir.

3) Bademli
Malzemesi: 1 çorba kaşığı çekilmiş badem. 1 çorba kaşığı yulaf unu 1 çorba kaşığa ince rendelenmiş limon kabuğu.

Yapılışı: Yüz önceden temizlenir. Bu üç malzeme bir araya getirilip karıştırılır. Karışımdan bir miktar avuç içine alınır içine yumuşak bir macun oluşturacak kadar su katılıp tüm yüze sürülür. Hafif hafif ma*saj yapılarak cilde yedirilir. 2 -3 dakikalık bir ma*sajdan soma yüz ılık su ile çalkalanıp kurutulur.

4) Badem Unlu
Yapılışı: Bir avuç dolusu tuzsuz badem (kavrulmamış) sıcak suya konur böylece üzerindeki zar kolaylıkla soyu*lur. Birkaç gün kuruması için beklenir kuruyan ba*demler blendırdan geçirilerek un haline getirilir. Gece yatmadan önce su ile ıslatılan yüze badem unu. ovuşturularak sürülür. Ovuşturdukça yüzün ne*mi ile badem unu birbirine karışarak köpük oluştu*rur. Böylece temizlenen yüz önce ılık sonrasında soğuk su ile yıkanıp kurutulur. Ovuşturarak yapılan masaj veya friksiyon gözenekleri derinden temizler*ken cildin kan dolaşımını da olumlu etkiler. Cildi duyarlı olanlar ölü cilt tabakasını temizlemek için bu formülü tercih etmelidir.

5) Limonlu
Malzemesi: Limon suyu. ceviz yağı sıcak su

Yapılışı: Ceviz yağı yüze ve boyna sürülür. Hemen arkasından bir iki damla sıcak su ile yağ cilde yayılır. Li*mon suyu da cilde sürüldükten sona bir dakika beklenir. Sonra işaret parmağı ve orta parmakla küçük halkalar çizerek cilt ovuşturulur. Cilt yüzeyinde küçük kabarcıklar toplanmaya başlar. Bu ölü cilt tabakasının yerinden oynadığına işarettir. Tüm yüz ve boyun bu şekilde ovulduktan sonra ılık su ile yı*kanıp kurutulur. Bu işlem yüze parlaklık verir.

Kuru Cildin Reçetesi
Hazırlanışı: Rendelenen havuç; yarım fincan limon suyu ve bir fincan nar suyu ile birlikte hafif ateşte 15 dakika karıştırılarak ısıtılır. Suyu çekildikten sonra bir fincan ekşitilmiş su ilave edilerek karıştırılıp beş dakika daha ateşte tutulur ve ardından soğumaya bırakılır. Krem kıvamına gelinceye kadar mısır unu eklenir. Sonra tekrar ısıtılarak bir çay kasığı bal ile karıştırılır.

Etkisi: Kuru ciltler için besleyici olan havuçtu krem yüze maske yapılarak uygulanır. Havuçlu krem maskesi tatbik edilen yüzeyde asgarî bir saat bırakıldıktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu süre içinde cilt bir bebeğinki kadar pürüzsüz bîr hal alır.

Ciltteki Ölü Hücreleri Temizleyin !Cildiniz pul pul mu oluyor? Bu gibi durumlarda cildinizin üzerindeki ölü hücreleri nazikçe sürterek temizlemelisiniz. Soyucu uygulamalar cildinizdeki kırışıklıkları gizlemenize ve gidermenize yardımcı olurken cildinize bir pembelik de verebilir. Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için bunları yapın!

Vücudunuzu duşta ya da küvette ıslatın. Soyucu özelliği olan sentetik lif sünger ya da eldiven kullanın. Soyucu özelliği olan bir temizleme ürününü süngerin lifin ya da eldivenin üzerine serpin. Bazı temizleyiciler % 25 oranında volkanik taş tozu içerir. Bunlar yağlı cilt için yararlıdır.

Buna rağmen aşırı temizleyici kullanımı yağ bezlerinin aşırı üretimine de neden olabilir. Bu nedenle dikkatli ve doğru miktarda uygulamak gerekir. Sünger ya da lif kullanarak dairesel hareketlerle cildinizi ovalayın.Cildinizin boyun yüz gibi hassas bölümlerini ovalarken nazik olun.Cildinizi daha sonra düzgünce kurulayın.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir