Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Böbrek Taşı Neden Olur.

Böbrek Taşı Neden Olur.

bobrek-tasi

Sizi aciliyetli servise götürecek boyuttaki ağrılara sebep durumda olan böbrek taşından harekât olmadan kurtulmanız mümkün.

Böbrek taşı, vücuttaki metabolik değişikliklerden, bozukluklardan nazaran oluştümör. Genetik etmenler de oyun oynar. En sık sık sık görülen idrar karayolu hastalıklarından biridir. Sadece AMERIKA’de her yıl bir milyondan pek birey böbrek taşı şikayetiyle doktora, 300 bin birey ise böbrek taşına bağlı ağrılar emeliyle ivedi servislere gitmektedir. Böbrek kanalları içerisinde mineral ayrıntılı sert kitle olarak yaşanan böbrek taşına genetik yatkınlık ve sistemik hastalıklar faktör olarak gösteriliyor.

Yan tarafta, karın bölümünde ve belin süt bölümünde ( bir yana hakikat yoğunlaşan) ağrılar böbrek taşının en birçok görülen belirtisidir. Taş emeliyle idrarda kan ve idrar anında ağrı oluşabilir.Taşların büyüklüğü küçük bir pirinç tanesinden bir mandalinaya civarı değişebiliyor. Böbrek taşları, hakikat beslenme ve yeteri civarı miktarda su kullanımıyla büyük oranda önlenebilir.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam, böbrek taşından ameliyatsız olarak kurtulmanın mümkün meydana geldiğini belirtti.

Remzi Sağlam, tertemiz cihazın ” dünyada öncesinde ” meydana geldiğini belirterek, ” Dünyada bu cihazın gibi yok. Ek Olarak öncesinde benzerini başka bir formülle inşa etmeye çalıştılar ama oldukça oldukça başarılı olmamıştı” diye sohbet etti.

BOL SU İÇMEK ÖNEMLİ ETKEN

Böbrek taşı küçük ise böbrekten çıkıp kanala girmişse güçlü ağrılar yapabilir. Belli Bir Zaman ek olarak büyükse böbreği tıkayıp genişletebilir. İdrarda kanamalar da görülebilir. Bazen de hiçbir belirti vermez, mide ağrıları emeliyle denetim yapılırken meydana çıkabilir açıklamasını yapan Remzi Sağlam, erkeklerde kadınlara nispeten 3 kat ek olarak birçok görülen böbrek taşında, yeteri civarı miktarda su içmemek riski ehemmiyetli oranda arttırıyor. Günde bir litreden az idrar yapıyorsanız, böbrek taşı sorunu yaşama olasılığınız pek fazla yüksek olarak takdir edilir, diye sohbet etti.

İLK BELİRTİLER AĞRI İLE BAŞLIYOR

Karın bölümünde, yanlarda ya da sırtın aşağıya bölümünde, bıçak gibi giren güçlü ağrılar görülebilir. Ağrılar aniden gelir ve ansızın hafifleyebilir. Ağrı uzunca ya da az süreli olabilir. İki ağrı dönemi içinde herhangi bir ağrı yaşanmayabilir. Ağrı kasık bölgesine ve testislere inebilir. Hasta Birey ağrı anında ağrının hafiflemesine yarayacak bir duruş pozisyonu bulamaz ve genellikle ayakta durtümör. Ağrıların şiddeti taşın büyüklüğüyle hakikat orantılı değildir. Örneğin, birçok küçük ancak keskin uçları yer alan kristal formunda bir böbrek taşı güçlü ağrılara neden olabilir . Istifra (istifra (istifra (istifra (kusma)))) ve mide bulantısı böbrek taşı belirtileri arasındadır.

İDRAR YOĞUNSA RİSK ARTIYOR

Böbrekler vücudumuzun filtre sistemi olarak çalışırlar. Kan bir birçok kez olarak böbreklerden süzülürken faydalı maddeler emilir, takdir görmeyen maddelerse idrarla dışarı atılır. Genellikle idrar birçok yüklü ise böbrek taşı oluşma riski artar. Konsantre idrar içerisinde atılan tuzlar ve mineraller böbreklerin iç yüzeyinde tübül olarak malum ünitelerde her geçtiğimiz gün taşa dönüşecek kristaller halinde çökeltiler oluştururlar. Her Geçtiğimiz Gün bu kristaller birleşerek taş haline gelir.

Kaya, üst idrar yolundan mesaneye hakikat ilerledikçe hasta birey ek olarak sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilir. İdrar anında yanma yaşanabilir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Öncelikle küçük taşlar (4 mm) spontane düşebilir; tabi bunu düşürmek için hastanın bol su içmesi gereken. Düşme anında birçok pek ağrı olacağı için hastanın ağrılarını kesmek gerekiyor halinde konuşan Sağlam, taş büyükse (6 sağlamak 7 mm) tekrar de takip edilir düşmesi. Bir ay içerinde yer değiştirmiyorsa ameliyatla iyileştirme edilir. Ek Olarak büyük taşlar ise iyileştirme edilmelidir. Bunlar bir cm civarı yaşanan taşlar vücut dışına şok dalgalarıyla iyileştirme edilebilir. Taşlar bir sağlamak iki cm çapında ise o zaman çeşitli iyileştirme metotları kullanılır. Şok dalgaları iyileştirme yöntemlerinin arasındadır, diye sohbet etti.

Dayanıklı, bahsettiğimiz robotik formülle , taşlar kırılır. Bu robot bizim icadımız. Bütün dünyada bunu görmek için geliyor. Bu robotik lazer yoluyla ek olarak büyük taşları kırıp, toz haline getirmek mümkün. Bu Erken artık açık harekât anında anında kullanılmıyor. Ben 15 senedir açık harekât yapmıyorum, diye sohbet etti.

MESANE TAŞLARI DA ÖNEMLİ

Bu taşlar böbrekten mesaneye düşmüş ama atılamamış taşların büyümesiyle oluştümör. Hastada prostat büyümesi varsa taşlar atılamaz ve büyür. Bunun tedavisinde de hem bir bir prostatı hem bir bir mesane taşını birlikte iyileştirme etmek gerekir. bu taşlar incecik kanala girebilen aletler içerisinden lazer kullanılarak iyileştirme edilebilir. Bütün bu iyileştirme yöntemlerinde hasta birey bir gece hastanede kalır ve sonrasında gün evine gidebilir halinde konuşan Sağlam, bütün bu tedavilerin ardında taşın cinsini tayin etmek, hastanın kan tahlillerini yapmak ve taş tekrar meydana gelmesin diye tedbirler almak gerekir, diye sohbet etti.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir