Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Beyni Genç tutumak için

Beyni Genç tutumak için

insanın ne türlü bugünlere geldiğini hiç düşündünüz mü? Bugün ayakları üstünde dimdik duran insanoğlu kadın karnında döneminden önce bir kan pıhtısıyken ardından embriyoya daha ardından ise fetüse dönüşür. Bebekteki bu değişimler biliyorsunuz ki yalnızca isimlerin değişiminden ibaret değil. Bebeğin hamilelik süresinde hem bir fizyolojik görünümü hem bir de sağlığı yaklaşık olarak mutasyona uğrar. Ama asıl şaşılacak şey bebeğin kadın karnından dünyaya gözlerini açtıktan sonraki büyüme evresi.

Hepimizin geçtiği bu dönemlerde hepimizi hayretler içerisinde bırakan bazen mantık sır erdiremediğimiz değişimler yaşadık. Ağladık, güldük, emekledik, düştük, kalktık, konuşmaya başladık ve en bitiminde ise koşmaya başladık yeniden da kimse tutamadı bizi. Büyürken vücudumuzun esasında yaşlandığını kaçımızı kabul ederiz ki?

Ne yazık ki ne cildimiz ne organlarımız ne de beynimiz bebekken sahip olduğumuz gençliği koruyamıyor. Vücudumuz yıllara meydan okumakta başarısız olurken beynimiz de bu durumdan payına düşeni ediniyor tabiki. Zamanla vücudumuz benzeri yaşlanan beynimiz zamanla bilgileri kısa süreli olarak kaydedemeyebilir ve ileriki dönemlerde ise ileriye karşı sahip bilgileri yok sayabilir. Bunlar her vakit yaşayacağımız sıkıntılar değil yani hepimizin başına gelecek değil. Ama bugün sıhhat sıkıntıları yaşamıyor olmamız yaşlandığımızda veya birden çok yıl ardından yukarıda saydığım sıkıntıları yaşamayacağımız manasına gelmez.

Beynin yaşlanması dediğimiz vakit aklıma bir an önce Alzheimer rahatsızlığı gelir. Son vakitlerde da en bir sürü duyduğumuz hastalıkların en başında geliyor kendisi. Peki, neymiş bu Alzheimer, beynin genç kalması için neler yapılırmış sizler için açıklayayım.

Alzheimer rahatsızlığı , bireyin hayati aktivitelerinde azalmanın görüldüğü, yeteneklerin bozulduğu, tutum değişikliklerinin yaşandığı bir hastalıktır. Hafıza kaybı yaşanır ancak bu hafıza kaybında geçmiş yıllar hastada baki kalırken son yılların unutulduğu bir kayıptır. İlerleyen safhalarda ise bilişsel yeteneklerdeki kayıp, lisan alanlarında işlev kaybı, beceri gerektiren hareketlerde işlev kaybı ve tanıma fonksiyonlarında bozulmaya gerçek değişim görülür.

Bu civarı kolay değil ve insanı yaralayan bir hastalığın ne yazık ki kesin sebebi bilinemiyor. Genetik faktörlerin gösterişli olabileceği benzeri harici etkenlerle de Alzheimer Hastalığına yakalanılabiliyor.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Beynin genç kalabilmesi ve hayati fonksiyonlarını kaybetmemesi için neler yapılabilir.

1. Öncelikli olarak aktif hareket eden bir hayat sürün. Ama hareketten kastımız uzun aynı ritimde devam eden , neşeli bir gece yaşantısı değil tabiki. Spor yaparak egzersizleri atlamayarak aktif hareket eden bir hayat tarzı benimseyin. Bilhassa açık havalarda yapacağınız egzersizler hem bir kaslarınızı hem bir de beyninizi dinç tutar.

2. Yalnızca beden değil beyin de içki ve sigaradan etkileniyor. Bunlar hem bir vücudu hem bir de beyni yaşlandırıyor. Şayet sigara ve alkolden uzak durursanız beyninizin daha dinç kaldığını söylemem sebep .

3. Baskı beynin düşmanı. Sinirlenmemek elde değil ne yazık ki. Ama stresi minimuma indirdiğiniz vakit kendinizi rahatlattığınız vakit beynin daha az yorulduğunu göreceksiniz.

4. Beynin dinç kalmadığı durumlardan biri biliyorsunuz ki uykusuzluk. Uykusuz kaldığınız vakit hiçbir şeye odaklanamadığını farklılık etmişsinizdir. Uykunuzu ihmal etmediğiniz vakit aradaki farkı siz de anlayacaksınız.

5. Yaşadığımız sürece hepimizin öğrenim gören olduğunu unutmayın. Her gün yepyeni şeyler öğreniyoruz son nefesimizi verene civarı da öğrenmeye aynı ritimde devam edeceğiz. Ama beynin dinç kalmasını sağlamak için beyni çalıştırın. Ne demiş atalarımız işleyen demir pas tutmaz. Gazete okuyun, bulmaca çözün bilhassa sudoku, satranç oynayın. Yepyeni şeyler öğrenmeye başladığınızda beyniniz de çalışmış olacak böylelikle hantallaşmayacak.

6. Huzur ruhun ve bedenin olmazsa olmazı. Huzurun verdiği rahatlığı hiçbir şey veremez. Bu yüzden yaşamın negatif taraflarını değil pozitif yönlerinin görün.

7. Beynin bir uzuv olduğunu unutmayın ve gelişimi için vitaminleri ihmal etmeyin. Folik asidin, B12 vitaminin, C vitaminin belleği güçlendirdiğini unutmayın. Tükettiğimiz her yiyecek dolaylı yollardan beyne civarı ulaşıyor.

sekiz. Beyni genç tutmanın yollarından biri de vücudun da sağlığını korumak. Sağlığın bir tüm olduğunu unutmayalım.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir