Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Bebeklerde Topuk kanı Neden Alınır

Bebeklerde Topuk kanı Neden Alınır

Bebeğinizden kan alındığında onların ağlaması içimizi acıtsada ileriye yönelik sağlığında bir sıkıntı olmaması için çok önemli. Topuk kanı ile 3 ayrı hastalık için tarama yapılmaktadır.Bunlar konjenital hipotroidi,fenilketonüri ve biyotinidaz eksikliği hastalıkları olup yeni doğan bebekte özellikle beyinde hasar oluşturarak bebeğin özürlü olmasına ve ölümlere neden olacak hastalıklardır.

Bu hastalıklar yeni doğan bebekte ne kadar erken tespit edilirse beyinde oluşacak hasarda o nispette daha az olacaktır hatta tamamen düzelecektir.Bu yüzden bu hastalıklar için topuk kanı alımı büyük önem arz etmektedir.

maalesef halkımız bu konuda çok bilgili olmadığından duyarlı davranmamaktadırlar yeni doğan bebekten topuk kanı alınmasına direnç göstermektedirler oysa anneler bilmeliler ki oluşabilecek ve ömür boyu sakatlığa neden olabilecek bir hastalığı basit bir tarama ile tespit edip tedavisine başlanarak sağlıklı bir bebeğe kavuşabilirler bu yüzden annelerin bu konuda duyarlı olup topuk kanının biran önce alınabilmesi için aile hekimlerine doğumu hemen bildirmeleri gerekiyor.

Topuk kanı hem hastaneden hem de aile hekimi tarafından alınmalıdır.Özellikle fenilketonüri hastalığı için 24 -72 saat içinde (çünkü bu hastalığın tespitinde anne sütünün 24 saat alınması gerekmektedir.böylece anne sütünün de önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır) topuk kanı alınmalıdır.

hastanede alınan ilk kan örneği ise konjenital hipotroidi ve biyotinidaz eksikliği hastalıkları için önem arz etmektedir.bu açıdan bir bebekten 2 defa kan örneği alınması taramanın daha sağlıklı olması içindir.topuktan alınan kanın çocuğa bir zararı yoktur.

Annelerin dünyaya daha sağlıklı bir bebek getirmeleri için sürekli aile hekimlerini ve yardımcı sağlık personellerini arayarak gerekli bilgileri rahatlıkla alabilirler.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...