Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Bebeklerde Doğum Lekesi

Bebeklerde Doğum Lekesi

Bazı bebeklerin vücudunun herhangi bir yerinde görülebilen ve doğum lekesi olarak adlandırılan lekeler olabilir. Çoğu doğum sırasında bebeğin maruz kaldığı basınç nedeniyle ortaya çıkar. Kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolurlar. Bazıları ise daha uzun süre kalabilir veya önemli bir problemin belirtisi olabilirler.

İlk olarak, bir süre sonra kendiliğinden kaybolan, tehlikesiz doğum lekelerine bir göz atalım:

Leylek Isırığı: Göz kapaklarında, alında veya ensede görülen minik kırmızı lekelerdir. İnce kan damarlarının genişlemesi nedeniyle oluşurlar. Zararlı değillerdir. Göz kapağı veya alındaki-ler, aylar sonra da olsa kaybolurlar. Ensede olanlar genellikle kalıcıdırlar.

Çilek Hemanjiyomu: Başlangıçta büyüme eğilimi olan hafif kabarık, sün-gerimsi, gelişigüzel şekilli çileğe benzeyen bu kırmızı lekeler uzun süre kalıcı olurlar. Buluğ çağında kendiliğinden kaybolurlar.

Porto Şarabı Lekelesi: Pembe, kırmızı renkli bu lekeler de genellikle bebeğin yüzünde görülür. Yeni doğan bebekte pek farkedilmeyecek kadar açık renkte olan bu lekeler, giderek koyulaşır. Cilde çok yakın olan kılcal kan damarları nedeniyle oluşurlar. Kalıcı olan bu lekeler de, günümüzde lazer tedavisi uygulanarak yok edilebilirler.

Mongol Lekesi: Bu lekeler bebeğin sırtında, kalçalarında geniş alanlara yayılmış bir morartı olarak görülürler: Esmer bebeklerde daha yaygın olarak görülmektedirler. Çocukluk yaşlarına (4-7 yaş gibi) kadar kalıcı olabilirler. Fakat kesinlikle zararsızdırlar.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...