Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Bebeklerde Alerjik Öksürük

Bebeklerde Alerjik Öksürük

 

Öksürüğün temel nedeni yetişkinlerde de, bebeklerde de solunum yolunun herhangi bir yerinde meydana gelen rahatsızlıktır. Vücut bu rahatsızlık sonucu vücudun oluşturduğu iltihabı dışarı atmak için bir tepki geliştirir ve öksürük meydana gelir. Büyüklerde öksürük o kadar ciddiye alınmasa da, bebeklerde öksürük ebeveynleri kaygılandırabilir.

Bebeklerde öksürük birçok nedenle ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığına bağlı olarak ya da başka bir virüse bağlı hastalıkla bebeğiniz öksürebilir. Eğer öksürüğe ateş de eşlik ediyorsa, bebek çok hasta görünüyorsa, nefes almada zorlanıyorsa hiç vakit kaybetmeden hastaneye veya doktorunuza gidin.

Bu noktada en önemli hususlardan biri bebeğe öksürük şurubu ya da diğer şurupları doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle vermemektir. Çünkü öksürük ilaçlarının beklenmeyen yan etkileri ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Öksürük solunum yollarında biriken mukustan kaynaklandığı için, mukusu çözmeye yarayacak şeyler yapmak önemlidir. Sıcak banyo, yayacağı nem sayesinde faydalı olabilir. Bunun dışında bebeğin susuz kalmamasına dikkat gösterilmelidir. Öksürüğün kuru olup olmadığına, hırıltılı gelip gelmediğine ve sesin boğazdan mı yoksa gırtlaktan mı yoksa ciğerlerden mi geldiğine dikkat etmek önemlidir. Böylelikle sorun hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Öksürürüğün sebebi alerjiler ise yine tetikte olmakta fayda vardır. Bahar nezlesi, evcil hayvanların tüyleri, polenler, güneş, toz gibi sebeplerle alerjik öksürük meydana gelebilir. Alerjik öksürük olduğunda bebeğin nefes alma vermede herhangi bir sıkıntısı var mı yok mu izlenmelidir. Alerjiye neden olabilecek etmenler ortadan kaldırılmalı, hijyen konusunda dikkatli olunmalıdır. Alerjiye bağlı olsa da doktorunuza danışmadan herhangi bir tedavi hamlesi yapmaktan kaçının. İnternet üzerinde okuyabileceğiniz bitkisel tedavileri uygulamadan önce uzman birinden görüş almayı ihmal etmeyin.

Yetişkinler kendilerini bu tip tedavi yöntemlerine kolayca emanet edebilir, ama unutmayın bebekler hassastırlar. Bu tür şeylere ağır reaksiyon gösterebilirler. Bebeğiniz dünyadaki en kıymetli varlığınız, ona iyi bakın.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Bebeklerde Doğum Lekesi

Bazı bebeklerin vücudunun herhangi bir yerinde görülebilen ve doğum lekesi olarak adlandırılan lekeler olabilir. Çoğu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir