Anasayfa / BEBEK BAKIMI / bebek tırnağı nasıl kesilir

bebek tırnağı nasıl kesilir

Bebeğinizin o narin parmaklarını ve minicik tırnaklarını görünce, tırnaklarını kesmek fikri korkutucu görünebilir. Ama bunu yapmak zorunda olduğunuza göre, işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucundan bahsedelim.

Kıpır kıpır bir bebeğin minicik el ve ayak tırnaklarını kesmek, meşakkatli ve sıkıntılı bir eylem olmasının yanı sıra, yanlışlıkla canını acıtacağınızı da düşündürdüğünden korkutucudur. Ancak yenidoğanın el tırnakları yaklaşık olarak haftada bir, ayak tırnakları da ayda bir kesilmelidir. Bunun nedeni küçük olmasına rağmen gayet keskin olan tırnakları kullanmayı bilmeyen bebeğin kendi kendisini tırmalamayı önlemesidir.

Bebeğinizin manikür ve pedikürü için ideal zaman banyo sonrasıdır. Suda yumuşayan tırnakların kesilmesi böylece kolaylaşmış olur. Eğer bebeğiniz rahat durmuyorsa, tırnaklarını o uyurken kesebilirsiniz.

Bebeğinizin tırnaklarını temiz ve düzgün tutmak için bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:
Bebekler için özel olarak tasarlanmış tırnak makaslarını, ya da kör bir makası kullanarak tırnaklarını kesebilirsiniz. Bunu yaparken, el e ayak tırnaklarını farklı şekilde kesmeniz gerekir. El tırnağını keserken, tırnağın doğal kıvrımını takip edin, ama eğer ayak tırnağını kesiyorsanız düz bir şekilde kesin. Eğer çıt çıt, ya da makas kullanmak sizi huzursuz ediyorsa, tırnakları yumuşak kağıt törpülerle de törpüleyebilirsiniz.

Çıt çıt makas kullanırken, bebeğinizin derisini yanlışlıkla kesmemek, ya da eti sıkıştırmamak için, tırnağın altında kalan etli kısma bastırarak tırnağı etten iyice uzaklaştırıp, öyle kesin.

Tırnaklarını keserken, bebeğinizin eli ya da ayağı hafifçe kesilecek olursa, kanama durana kadar bir parça gazlı bezle iyice bastırıp kompres yapın. Daha sonra da antibiyotik içeren bir merhem sürün.

Eğer bebeğiniz tırnaklarının kesilmesi esnasında rahat durmuyorsa, başka bir yetişkinin onu tutmasını sağlayıp tırnaklarını öyle kesin.

Enfeksiyon kapmış, ya da içten büyümüş bir tırnak kızarmış ve kenarı iltihaplanmış görünür. Ayrıca tırnak çevresindeki deri de sertleşmiş olabilir. Dokunduğunuz zaman muhtemelen acıyacaktır. Tırnak üzerine ılık kompresler yapmak muhtemelen sorunu çözer ama siz gene de doktorunuza durumdan bahsedip, ek bir tedavi gerekip gerekmediğinden emin olun.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir