Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Bebek Emzirme Pozisyonları

Bebek Emzirme Pozisyonları

bebeği emziririken sırtınızı bir yere dayayarak emziririseniz daha rahat olur. Emzirme zamanı uzadıkça sırt omuz ağrılarından rahatsız olabilirisniz

Bebekleri emzirme pozisyonu çok çeşitlidir.Öncelikle şuna çok dikkat edilmeli. her çocuk mutlaka ağlar anneler hamilelik dönemindeki veya çocuğu olmadığı dönemdeki o güzelim uykuları geride kalıyor. Kimi zaman sabaha kadar annesine uykusuz sabahı yaptıran bir çok bebek var. Anne adayları gece bebeği meme emziririken uyuya kalabiliyorlar bu çok tehlikeli.

Çünkü annenin o anda vücudunu salması ile  memenin, bebeğin burun ve ağız deliklerini kapatması ile boğularak hayatını kaybediyor. Sizde tv de bunu çokça izlemişşinizdir.Aşağıda değişik yöntemler anlatılacaktır. Bunların içersinde herkes kendine uygun olanı bulabilir. Doğumdan sonraki ilk günlerden sonra normal olarak genel tercih edilen beşik pozisyonu önerilir. Pozisyonu şu şeklde anlatabiliriz. Anne oturarak hafifce arkasını bir yere yaslar. Kol dayamak için bir desteği bulunan koltuk ile ayaklarını uzatmak veya ayağını dayararak dizini yukarı kaldırmak için bir puf yararlı olur. Bebek anne koluna veya bir yastığa uzanmış, yaklaşık 45 derece bir eğimle anne memesine yaklaştırılmalıdır. Elleri serbest olmalıdır. Böylelikle anne memesine temas edebilir ve ellerinin yardımı ile meme başını bulabilir. Anne de elinin işaret ve orta parmaklarının yardımı ile meme başını bebeğinin ağzına yöneltirken baş parmağı ile yukarıdan aşağıya doğru memesini sıvazlayarak sütünün kolay gelmesine yardımcı olmalıdır. Bebek emme işlemi sırasında ağzının içersinde bir vakum yapmaktadır. Bu negatif basınç anne memesinden sütün gelmesini sağlar. Eğer bebek tam yatar pozisyonda olursa gelen anne sütü burun arkasına kaçar. Hatta kulakların boğaz açılan kanalın ağzından kulak yoluna geçerek enfeksiyona neden olabilir. Yeni doğan kulak iltihaplarının en sık nedeni hatalı pozisyonla emzirmedir. Ayrıca annenin de yattığı yerden bebeği emzirmesi hem sütün gelmesi hem de olabilecek tehlikeli sonuçlar yönünden sakıncalıdır. Yatakta da olsa anne dik durumda olmalıdır.

Beşik Pozisyonu klasik emzirme pozisyonu


Yukarıda anlatılan klasik pozisyondur. Anne kol destekli bir koltuk benzeri oturma ünitesindedir. Ayni pozisyon yatakta yastık desteği ile de sağlanabilir.Bebeğin başı annenin dirseğinin iç tarafına yatmıştır. Annenin ayakları bir desteğe basmaktadır. Annenin kucağında bir yastık olması çocuğu kucakta tutabilmek açıcından yararlı olur. Bebeğin altta kalan kolunu dış yana doğru yerleştirmek yararlı olur. Bebeğin üzerine yatırılan kol sırtından bebeğe destek vermelidir.
Bu pozisyon normal yolla miadında doğmuş bebekler için uygundur. Sezaryen ile doğum yapan anneler ve erken doğmuş küçük bebekler için ilk başlarda uygun olmayabilir. Annenin karnındaki dikişlere baskı oluşabilir. Bebek güçsüz ise meme başını iyi tutamayabilir.
Çapraz Beşik Pozisyonu
Diğer pozisyondan farklı olarak bebeğin başı annenin eline yaslanmaktadır. Eller dönüşümlü kullanılabilir. Hangi taraftaki memeyi emiyorsa desteği diğer kol ve el verir. Emdiği tarafın eli başını tutarken diğeri sırtına destek verir. Başını tutan el sabit kalırken diğeri ile meme başını tutması ayarlanır.
Bu pozisyon küçük doğmuş bebekler için uygundur. Meme başını yeterli kuvvetle tutamayan bebeklere daha yardımcı olunabilir.

Çanta Pozisyonu
Koltuk altına sıkıştırılan çantayı tutar tarzda tutma esasına dayanır. Bebeğin bulunduğu taraftaki kol sırtına destek verirken el başını arkadan tutar. Diğer taraftaki el ile anne memesini tutarak bebeğin ağzına yerleştirir. Annenin bebeğin bulunduğu yandaki kolunun altına yastık koyması yararlı olur. Ayrıca anne kolunu bacağına da dayayabilir.
Annenin karnında ameliyat dikişleri bulunduğu veya karın bölgesine bebeğin baskı yapmasından rahatsızlık duyulan bir durum olduğunda kullanılabilir. Ayrıca büyük veya çok küçük memeleri olan anneler ile ayni anda iki bebeği emzirmek istendiğinde uygulanabilir. Meme başını iyi tutamayan küçük bebekler için de kolaylık olabilir.
Yatar pozisyon
Anne ve bebeğin her ikisinin de yattığı yerden emzirme durumudur. Anne yatakta sırt üstü yatmaktadır. Yatağın sırt tarafı yükseltilmiş veya yastıklarla kaldırılmış olmalıdır. Anne ayaklarını dizlerinden kırarak yatağa dayar. Bebeği de sol veya sağ yanına yan olarak yatırır. Bir eli ve kolu ile bebeğin başına destek verirken diğer kolu ile bebeğin sırt ve poposunu destekler. Annenin omzunun altına yastık koyması yararlı olur. Ayrıca bebeğin başının altına küçük bir yastık konulabilir. Dikkat edilmesi gereken konu bebeğin memeye uzanmasına gerek kalmaması ve annenin bebeğin üstüne doğru abanmamasıdır.
Annenin yattığı yerden kalkmasını zor olduğu durumlarda veya yattığı yerden emzirmek istendiğinde uygulanabilir.

 Çapraz Beşik Pozisyonu
Diğer pozisyondan farklı olarak bebeğin başı annenin eline yaslanmaktadır. Eller dönüşümlü kullanılabilir. Hangi taraftaki memeyi emiyorsa desteği diğer kol ve el verir. Emdiği tarafın eli başını tutarken diğeri sırtına destek verir. Başını tutan el sabit kalırken diğeri ile meme başını tutması ayarlanır.

Bu pozisyon küçük doğmuş bebekler için uygundur. Meme başını yeterli kuvvetle tutamayan bebeklere daha yardımcı olunabilir


İkiz bebekleri emzirme pozisyonu İkizleri emzirme şekli 1 resimde görebilirsiniz. İlk haftalarda ikizlerinizi ayrı ayrı emzirmek daha kolay olabilir.Sonra bu şeklide devam edebilirisiniz

Dışarıda bebek emzirme pozisyonu: Dışarıdasınız bebeğinizin karnı acıktı. Elbetteki bekletme şansınız yok. Bazı alışveriş merkezlerinde emzirme odası bulabilirisniz. Ama çok nadir tabiki. 2 resimde göğsünüz görünmeyecek şekilde emzirebilrisiniz yada göğüs bölgenize bir bez kapatarakta bunu yapabilirisniz. Ama kapattığınız beze dikkat edin bebekler meme emerken çok fazla efor kaybettiği  için terliyecektir. Hasta olma riski olabilir.

etiket: bebek nasıl emzirilir,emzirme teknikleri,meme verme pozisyonları,meme verme resimli,bebeğe nasıl meme verilir,bebeğe hangi pozisyonda meme verilir,en rahat emzirme pozisyonu,en rahat meme vermek

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir